Albanski izvori i sa jedne i sa druge strane makedonsko – srpske granice gotovo da su ismejali tvrdnje zvaničnog Skoplja da je u noći između ponedeljka i utorka sa teritorije Kosova izvršen teroristički napad na karaulu-policijsku stanicu Gošince u graničnoj opštini Lipkovo.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Najviši državni organi Makedonije su se sastali i međusobno i sa predstavnicima bezbednosnih organa Kosova, i obavestili javnost da je bezbednosna situacija pod kontrolom, a da će incident na karauli Gošince biti rasvetljen i počinioci kažnjeni. Ali „ovoga trenutka ne možemo da kažemo da su napadači identifikovani. Na tome se radi“, rekao je portparol policije Ivo Kotevski.

Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova je saopštilo da „policija prati svaki pokret sumnjivih pojedinaca i grupa i iz pravca Republike Kosovo ka Makedoniji i obratno“, ali da „kosovske vlasti nisu zabeležile sumnjive aktivnosti u blizini granice sa Makedonijom“, te je portparol kosovske policije Baki Keljani odbacio tvrdnje da su napadači došli sa Kosova.

Portparol Euleksa Besa Domi za makedonske medije je izjavila da ta služba nema nikakvih informacija o terorističkom napadu sa Kosova na Makedoniju ni identitetu napadača, ali i da ima, nema prava da inicira istragu niti da kosovskoj policiji sugeriše neke druge mere.

Mada su makedonske vlasti najavile i kontakte sa srpskim bezbednosnim službama, nikakve vesti o rezultatima tih kontakata nisu objavljene. U selima najbližim karauli Gošince stanovnici su za makedonske medije – Dnevnik i Utrinski vesnik – izjavili da ništa nisu ni čuli ni videli, a jedan od braće Bajrami, koji su navodno prepoznati u grupi od 40 napadača, rekao je da je bio iznenađen kad je čuo svoje ime u vestima: „Ja sam seljak, ceo dan se bavim domaćim poslovima“, rekao je Kadri Bajrami, iz sela Stančik, do koga se najlakše stiže sa napadnute karaule, tvrde makedonski mediji.

Makedonski list Dnevnik ozbiljnu je pažnju posvetio poređenju aktuelnih graničnih događaja sa onim što se u Makedoniji dešavalo početkom 2001, preko oružanih incidenata u selima Goševce, Tearce i Tanuševci, sve do avgustovskog potpisivanja Ohridskog sporazuma, ali je svaku sličnost sa tim vremenom i događajima u opširnom intervjuu za Utrinski vesnik demantovao nekadašnji pripadnik ONA Hajrula Misini, iz tog vremena poznatiji kao komandant Špatim. „U vezi sa međuetničkim odnosima ne može da se napravi nikakvo poređenje… Albanci nemaju razloga da se vojno organizuju… oni nisu politički marginalizovani kao 2001“, kaže Misini, ali sličnosti ima u ekonomskoj i socijalnoj situaciji u kojoj samo deo stanovništva živi dobro, a svi ostali loše.

Misini, koji živi u Kumanovu, tvrdi da ima stalne dobre kontakte u opštini Lipkovo i da navodni teroristički napad na Gošince „stanovništvo sela Gošince smatra velikom farsom, ali se ipak oseća velika zabrinutost zbog onoga što bi sledeće moglo da se desi“. „Niko ne veruje da je ovo akcija struktura ONA. Podsmevaju se tome i tvrde da se radi o strukturama za spas dela vlasti… Ja garantujem da to nema veze sa terorizmom jer u tom slučaju policajci ni u kom slučaju ne bi bili oslobođeni na tako, da ne kažem, smešan način“.

Prištinskim medijima se navodno javio izvesni komandant Fljamuri, koji je u ime OVK preuzeo odgovornost za napad, ali Misini tvrdi da 2001. komandanta sa takvim imenom nije bilo nego sad „odgovornost preuzimaju fantomske i izmišljene organizacije koje nemaju veze s realnošću“. „Ja sam pozvao sve moje drugove i vojnike iz 2001.godine da vidim šta rade. Bukvalno svi završavaju svoje redovne svakodnevne obaveze i o Gošincima imaju samo površne informacije“, rekao je Misini, ako mu je sve za verovati.

Poziv iz Beograda

Danas će u Beogradu konferenciju za štampu održati takozvana Amsterdamska trojka, makedonska opoziciona grupa koja zahteva ostavku makedonskog premijera Nikole Gruevskog i formiranje prelazne vlade koja bi organizovala fer i demokratske izbore. Trojku su, prema navodima poslatim beogradskoj štampi, osnovala tri bivša ministra u vladama Gruevskog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari