Italijanskog premijera Enrikea Letu očekuju teški razgovori u parlamentu kako bi pronašao izlaz iz krize koja je zahvatila njegovu koalicionu vladu. Glasanje o nepoverenju vlade održaće se sutra u italijanskoj skupštini, a odnosi između levog centra grupisanog oko Lete i partije Narod slobode Silvija Berluskonija dosegnuli su dno. Leta je upozorio da će podneti ostavku ako se izglasa nepoverenje njegovoj vladi.


Iako je Berluskoni, koji traži raspisivanje parlamentarnih izbora, u subotu povukao svojih pet ministara, neki od njih sada šalju pomešane signale o tome da li će zaista napustiti vladu, tumači Bi-Bi-Si. „Potpuno razumem njegovo stanje uma, ali ja ne mogu da opravdam ili da se složim sa njegovom strategijom“, rekla je ministarka zdravlja iz Berluskonijeve stranke Beatris Lorencin. I ministri reformi i saobraćaja Gaetano Kvagilareljo i Mauricio Lupi takođe su nevoljno reagovali na Berluskonijev poziv da se povuku iz vlade.

Nakon susreta sa Letom, predsednik Italije Đorđo Napolitano izjavio je da će parlament biti raspušten samo u slučaju da ne postoji druga mogućnost. Šef države na sve načine pokušava da pronađe način za formiranje nove koalicije. Leta veruje da njegov levi centar i dalje ima šanse da dobije dovoljno podrške u parlamentu kako bi vlada „preživela“. Politička kriza produbila se nakon nekoliko nedelja pogoršavanja odnosa pristalica premijera i Berluskonijevih sledbenika.

Narod slobode negoduje zbog povećanja poreza na promet, što je deo šire vladine politike smanjenja javnog duga. Ipak, Berluskonijevi sudski problemi već dugo bacaju senku na koaliciju, a uz to bivši premijer preti da ih produbi ako bude izbačen iz Senata zbog utaje poreza. Odluka o tome biće doneta tokom ove sedmice.

Sadašnja koaliciona vlada formirana je nakon izbora bez jasnog pobednika održanih u februaru, a najnoviji događaji negativno utiču na lošu ekonomsku situaciju u Italiji. Strahuje se da bi ova kriza mogla da ugrozi donošenje preko potrebnih reformi za rešavanje ekonomskih problema, kao što su javni dug, recesija i velika nezaposlenost mladih. MMF je upozorio da koalicione tenzije predstavljaju rizik za italijansku privredu.

Rizik od vanrednih izbora u Italiji izaziva nervozu na finansijskim tržištima, ali pojedini eksperti, ipak, smatraju da su investitori navikli na haos, piše EUobserver. „Čini se da stvari izmiču kontroli, sa potencijalno opasnim posledicama i na Italiju i na evrozonu“, kaže Nikolas Špiro, šef jedne konsultantske kuće iz Londona. S druge strane, predstavnici Barkli banke smatraju da će investitori najverovatnije pokazati „nisku aktivnost“, čekajući razjašnjenje na političkoj sceni Italije. Ali oni su za agenciju Rojters naveli da bi vanredni izbori mogli da dovedu do „velike likvidacije“ italijanskih obveznica.

Kod Sicilije se udavilo 13 imigranata

Trinaest ilegalnih imigranata udavilo se juče dok su pokušavali da preplivaju do obala Sicilije, javila je italijanska agencija Ansa. Oni su skočili u more, pošto je čamac na kojem su se nalazili počeo da tone nedaleko od obale. U čamcu je bilo između 150 i 200 ljudi. Uhapšene su dve osobe za koje se sumnja da su organizovale prebacivanje ilegalnih imigranata na Siciliju. Beta-AFP

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari