Sud u Tripoliju, prestonici Libije, izrekao je juče presude pripadnicima nekadašnjeg režima Muamera el Gadafija, u okviru kojih je njegov sin, Seif al Islam, osuđen na smrtnu kaznu. Ista kazna određena je i još osmorici od 37 predstavnika bivše uprave. Oni su optuženi za zločine i brutalno gušenje protesta tokom pobune protiv Gadafija pre četiri godine, kada je okončana Gadafijeva vlast.

Među optuženima su se našli i nekadašnji predsednik Vlade Al Bagdadi al Mahmudi, kao i glavni obaveštajac iz Gadafijeve ere Abdulah Sensu. Kako su javile svetske agencije, kazna će biti izvršena streljanjem. Gadafijev sin nije bio prisutan na izricanju presude, ali je dao iskaz putem video-linka, budući da ga lokalna milicija od 2011. drži u pritvoru u Zintanu, oglušujući se o zahteve vlade u Tripoliju, koju ne priznaje, za njegovo izručenje zarad suđenja. On je uhapšen novembra 2011, nakon što su Gadafija ubili pobunjenici, prilikom pokušaja bekstva iz Libije.

Organizacije za borbu za ljudska prava u više navrata su kritikovale suđenje koje je aprila prošle godine počelo u Tripoliju. Međunarodni krivični sud i Hagu ranije je optužio Gadafijevog sina za zločine protiv čovečnosti. Seif al Islam je sin bivšeg libijskog lidera i njegove druge supruge Safije Farkaš, koja je poreklom iz Mostara. Tokom Gadafijeve vlasti neretko je spominjan u kontekstu potencijalnog naslednika oca na državnom kormilu, mada je on po pravilu negirao takve navode uz obrazloženje da „nije reč o farmi pa da može da je nasledi“. Ipak, često je preuzimao ulogu diplomatskog predstavnika libijskog vođe, ali je u poslednjem periodu Gadafijeve vladavine izjavljivao da više ne želi da se meša u državne poslove.

Poznati su njegovi pregovori sa SAD čiji je cilj bio zaključenje sporazuma u vezi sa plaćanjem nadoknade američkim žrtvama terorističkih napada za koje se krivi Libija, kao što je bombardovanje diskoteke u Berlinu 1986, slučaj Lokerbi iz 1988. i slučaj kada su libijski teroristi oborili avion UTA 772. Godine 2008. potpisan je sporazum između SAD i Libije u Tripoliju. U intervjuu koji je tada dao Bi-Bi-Siju Saif je izjavio da je Libija prihvatila odgovornost, ali ne i „krivicu“ za slučaj Lokerbi samo da bi se oslobodila ekonomskih sankcija. Takođe je pregovarao sa Italijom, bivšom kolonijalnom silom u Libiji, o plaćanju nadoknade, što je rezultiralo Sporazumom o prijateljstvu, partnerstvu i saradnji, koji su tadašnji italijanski premijer Silvio Berluskoni i njegov otac 2008. potpisali u Bengaziju.

Libija je zapala u haos otkako je Muamer el Gadafi zbačen s državnog kormila i ubijen pre četiri godine, a trenutno je duboko podeljena između izabranog parlamenta i vlade koja je ograničena na istok zemlje i ima mala ovlašćenja na terenu i, sa druge strane, vlasti na zapadu koju podržava islamistička milicija i koja drži pod kontrolom Tripoli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari