Rusija je juče besno reagovala na hapšenje 10 navodnih ruskih špijuna u SAD ocenivši potez kao neopravdani povratak u eru hladnog rata. Pojedini ruski poslanici izrazili su čak bojazan da američka vlada možda pokušava da potkopa otopljavanje odnosa Rusije i SAD u proteklo vreme.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je žaljenje zbog hapšenja, navodeći da ne shvataju šta je nagnalo američko ministarstvo pravde da daje javna saopštenja u duhu špijunskih hladnoratovskih priča. Šef ruske diplomatije zatražio je od SAD objašnjenje povodom takozvanog špijunskog skandala, navodeći da su informacije vrlo kontradiktorne. Lavrov je naglasio da je trenutak njihovog hapšenja naročito čudan imajući u vidu nedavnu posetu ruskog lidera Dmitrija Medvedeva Vašingtonu kada je izraženo obostrano zadovoljstvo zbog poboljšanja odnosa dva neprijatelja iz perioda hladnog rata. Lider SAD, Barak Obama pohvalio je tom prilikom rusku stranu kao „solidnog i pouzdanog partnera“.

Uhapšeni Rusi poznati su pod nazivom „ilegalci“ – agenti čiji je cilj da postanu dovoljno amerikanizovani kako bi mogli sa sakupljaju informacije u SAD za Rusiju. Oni se terete da su radili za rusku spoljnu obaveštajnu službu (SVR) koristeći se lažnim identitetima ne bi li se infiltrirali u krugove američke vlade i prikupili informacije. Britanske i irske vlasti juče su započele istragu o navodima da su uhapšeni ruski špijuni koristili lažne pasoše njihovih zemalja.

Prema višegodišnjoj istrazi FBI, „ilegalce“ je obučavala SVR – svi su vrlo dobro znali jezik, kodove i špijunske šifre, pisanje na slepo i razne druge špijunske veštine pre nego što su počeli da žive u SAD pod lažnim imenima. Navodno su imali kontakte sa zvaničnicima američke vlade predstavljajući se kodiranim imenima „Farmer“, „Papagaj“ i „Mačka. FBI istraga uključuje sakrivene uređaje za prisluškivanje u domovima osumnjičenih, GPS uređaje postavljene u njihovim automobilima, video kamere u restoranima i hotelskim sobama, tajne pretrage njihovih stanova i kuća, presretanje imejl poruka i telefonskih razgovora. Pojedini detalji istrage datiraju još iz 2000, što ukazuje da su američke vlasti bile svesne aktivnosti nekoliko pripadnika ruskog špijunskog kruga.

Ruski špijunski parovi su Ričard i Sintija Marfi, uhapšeni u Nju Džersiju; Viki Pelez i čovek poznat kao Huan Lazaro, uhapšeni u Jonkersu, država Njujorku; Ana Čepmen uhapšena na Menhetnu u Njujorku. Mihail Semenko i par poznat pod imenom Majkl Zotoli i Patricija Mils već su se pojavili juče pred sudom u Aleksandriji u Virdžiniji. Par poznat kao Donald Hauard Hetfild i Trejsi Li En Foli, uhapšeni su u Bostonu, u Masačusetsu i takođe su se pojavili pred sudom. FBI je identifikovao i 11. osumnjičenog poznatog kao „Kristofer R. Metsos“ koji se nalazi u bekstvu. Svi uhapšeni izuzev Čepmenove i Semenka se takođe terete i za kovanje zavere za proneveru novca, za šta bi mogli da dobiju 20 godina zatvora.

Pojedini agenti koristili su lažan identitet još od sredine 1990-ih, razne špijunske kodove i napredne kompjuterske operacije, uključujući i objavljivanje naizgled „bezopasnih“ fotografija na internet koje su obično sadržavale tajnu poruku. Prema navodima FBI, korišćene su i neke stare špijunske tehnike kao što je slanje poruka napisanih nevidljivim mastilom.

Priroda njihovog rada otkrivena je preko tajne poruke dvojice uhapšenih: „Poslati ste u SAD na duže putovanje. Vaše obrazovanje, bankovni računi, automobili, mesto stanovanja svi služe jednom cilju da ispunite misiju, odnosno da tragate i razvijete veze sa političkim krugovima u SAD“.

Generalno, špijuni su imali zadatak da se što više „amerikanizuju“ te kao takvi budu zaposleni, pridružuju se relevantnim profesionalnim grupacijama. Grupa je navodno bila bliska sa naučnikom koji je projektovao takozvane „bunker bombe“ te sa bivšim visokim obaveštajnim zvaničnicima.

Uhapšeni su više od decenije živeli u američkim gradovima i predgrađima od Sijetla do Njujorka, životima običnih građana – kao venčani parovi sa decom koji su se družili sa svojim komšijama, išli na roditeljske sastanke. Ilegalci često operišu u parovima. Najpre prolaze proces prilagođavanju zajedničkom životu u raznim centrima u Rusiji, kako bi posle mogli da žive u SAD kao venčani parovi, tvrde stručnjaci.

Ruska špijunska priča podseća na slične iz perioda hladnog rata, ukazuju upućeni i dodaju da će ona ipak malo koga iznenaditi u Vašingtonu, naročito ne u američkoj vladi. Jer, američki zvaničnici koji putuju u Moskvu obično gase svoje „blekberije“ i ostavljaju ih u avione kako bi sprečili da podaci iz njihovih telefona dospeju u ruke ruskih obaveštajaca.

Oleg Kalugin, bivši general KGB-a koji je bio sovjetski špijun u SAD tokom 1960-ih i 1970-ih pod legalnim pokrićem diplomate i dopisnika radija Moskve, kaže da je uveren da je projekat mnogo ambiciozniji od sličnih pokušaja špijuniranja tokom ere hladnog rata. „Ovo je svakako povratak u stare dane. Čak je i mnogo gore nego u eri hladnog rata“, dodaje Kalugin.

Poznati špijuni

Mata Hari je bilo umetničko ime za Margaretu Gertrudu Zele, plesačicu i kurtizanu iz Holandije koja je streljana zbog špijunaže u Prvom svetskom ratu. Godine 1917. nemački vojni savetnik u Madridu slao je radijske poruke u Berlin u kojima je opisao korisno delovanje nemačkog špijuna pod šifrom H-21. Francuska tajna služba uhvatila je te poruke i zaključila da je H-21 Mata Hari. Neobično je što su Nemci koristili šifru za koju su znali da je već razbijena u Francuskoj, pa neki istoričari tvrde kako je Mata Hari zapravo radila za Francuze.

Kembridž pet je bio špijunski krug u Britaniji pre kojeg je Sovjetski Savez dobijao informacije u Drugom Svetskom ratu sve do početka 1950-ih. Četvorica članova su pouzdano identifikovana. Njihova imena upućuju na činjenicu da su bili angažovani komunisti dok su studirali na Kembridžu tokom 1930-ih.

Aldrih Ames je bivši kontraobaveštajni agent CIA okrivljen 1994. za špijunažu za SSSR. Zahvaljujući finansijskim problemima špijuniranje za SSSR počeo je 1985, kada je ušao u sovjetsku ambasadu u Vašingtonu nudeći tajne za novac. CIA je ubrzo shvatila da „gubi imovinu“ neverovatnom brzinom“. Iz nepoznatih razloga, u početku nisu bili spremni da poveruju da se njihov čovek odgovoran za to. Po pokretanju istrage Ames je bio glavnoosumnjičeni. Ubrzo je uhapšen i osuđen na doživotnu robiju u Pensilvaniji.

Klaus Fuks je bio nemački fizičar koji je radio na projekti atomske bombe. Bio je odgovoran za mnoge značajne teoretske kalkulacije vezane za prvo fuziono oružje u prve modele hidrogen bombi. Bio je član Komunističke partije Nemačke. Dve godine je prenosio KGB planova za izradu hidrogen bombi. Uhapšen je u Britaniji kao rezultat dekodiranja nekih sovjetskih šifri. Nakon devet godina zatvora odlazi u Nemačku gde je živeo slobodan do kraja života.

Gordijevski: Rusija ima 50 tajnih parova u SAD

Moskva – Jedan od najčuvenijih hladnoratovskih ruskih špijuna Oleg Gordijevski (na fotografiji prvi zdesna) kaže da Rusija verovatno ima oko 50 tajnih parova možda čak i 60 koji špijuniraju unutar SAD. Gordijevski, bivši zamenik šefa KGB u Londonu kaže da bi ruski lider Dmitrij Medvedev trebalo da zna broj ilegalnih operativaca koji deluju u svetu. Ovaj 71-godišnji bivši dvostruki agent, na osnovu svog iskustva u ruskoj obaveštajnoj službi provenjuje da postoji oko 400 deklarisanih ruskih obaveštajaca u SAD, dok je više od 50 parova zaduženo za tajno rpikupljanje informacije. On navodi da Rusija danas ima mnogo više operativaca nego tokom njegove karijere. „Oni su obično neka vrsta izvidnice ruske obaveštajne službe. Ali ono što oni u stavri rade nije ništa, oni samo sede u svojim domovima u Britaniji, Francuskoj i SAD“. Gordijevski, koji je devet godina radio u direktoratu KGB sa ilegalnim špijunskim timovima, navodi da „obično deluje od 40 od 50 parova, svi ilegalno“.

Delovanje grupe

FBI istraga pokazuje da je špijune poslala ruska spoljna obaveštajna služba još sredinom 1990-ih kako bi se infiltrirali u političke krugove SAD;

Najmanje četvoro njih koristili su identitet preminulih Kanađana;

Koristili su kafiće, knjižare i slična mesta za kontakte sa ljudima iz svoje zemlje. Primera radi, u januaru je FBI pratio jednu od okrivljenih koja je u kafeteriji na Menhetnu imala susret sa ruskim agentom koji joj je davao instrukcije.

Da bi proverili kontakt koristila se floskula: „Izvinite jesmo li se mi već sreli u Kaliforniji prošlog leta“. Ako je reč o pravom špijunu odgovor bi glasio: „Ne, mislim da je to bilo u Hemptonu“.

Poruka koju su agenti FBI presreli u januaru pokazuje kako je jedan osumnjičeni priznao da je od agenta SVR u Rimu dobio lažni pasoš. Tom prilikom su koristili frazu: Izvinite jesmo li se već sreli na Malti 1999?“.

Jedan drugom su dostavljali novac tako što bi tajni agenti u hodu predavali presavijeni list u kojem se nalazio smotuljak sa novcem;

FBI navodi da je grupa komunicirala sa ruskim instruktorima preko sofisticiranih tehnika. Za neke operacije u Njujorku korišćeni su šifrovani kompjuteri povezani sa privatnim kompjuterskim mrežama za komunikaciju samo sa specifičnim kompjuterima koji su bili umreženi. Oni koju su stanovali u Nju Džersiju i Bostonu koristili su tehnike nazvane steganografija kore koriste softverske programe kako bi se tajne poruke utisnule u fotografuje na javno dostupnim sajtovima. Za komunikaciju su korišćeni i radiogrami ili kodirani signali slati preko radio emitera;

FBI opisuje kako su u jednom slučaju korišćene narandžaste torbe sa novcem koje bi agenti neprimetno razmenili na ulazu u železničku stanicu Forest Hil u Njujorku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari