Iako je Savet bezbednosti UN uveo četvrti paket sankcija Iranu zbog njegovog nuklearnog programa, nisu otklonjene sumnje da će ovim i dodatnim merama, koje su obećale Sjedinjene Države i evropski zvaničnici, Savet ostvariti svoj cilj – da natera Teheran da obustavi proizvodnju nuklearnog goriva, ocenjuje stručna javnost.

Ova nova rezolucija, za koju je predsednik SAD Barak Obama rekao da predstavlja „najstrože sankcije koje su do sada uvedene Iranu“, doneta je nakon višemesečnih pregovora i velikih ustupaka američkih zvaničnika. Dvanaest od 15 država Saveta izjasnilo se za mere, Turska i Brazil glasale su protiv, dok je Liban bio uzdržan.

SAD i Evropa su pre početka pregovora priznale da sankcije nisu onoliko stroge koliko su se nadale i obećale da će same uvesti oštrije mere čim dobiju zvanično odobrenje UN. Očekuje se da Kongres SAD usvoji paket unilateralnih sankcija protiv Irana, dok će evropski lideri na samitu sledeće nedelje početi diskusiju o eventualnim merama protiv Teherana. „Hteli bismo da dobijemo strogi prevod rezolucije“, rekao je Žerar Arod, francuski izaslanik u UN. Međutim, Iran prkosi zahtevima Saveta bezbednosti da prestane da obogaćuje nuklearno gorivo, te je obećao da će zanemariti novi paket sankcija.

Sankcije su uperene protiv vojnih nabavki i trgovinskih i finansijskih transakcija koje obavljaju ljudi iz Revolucionarne garde Irana, pod čijom je kontrolom nuklearni program i koji je dobio veću ulogu u rukovođenju zemljom i ekonomijom. Pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN izdale su odvojeno saopštenje u kojem naglašavaju da je diplomatija i dalje važna opcija, dok je Obama podužim saopštenjem u Beloj kući takođe ostavio otvorena vrata za pregovore. „ Od kada je moja administracija na vlasti jasno smo stavljali do znanja da su SAD spremne za postizanje diplomatskih rešenja“, rekao je lider SAD i dodao da je iransko rukovodstvo odbilo da sarađuje. Izaslanik Irana u UN Mohamed Kazai izrazio je bes zbog, kako je rekao, spoljnog mešanja u unutrašnje stvari Irana i pred Savetom bezbednosti se zakleo da se Iran nikada neće „pokoriti“.

Sankcijama se još pooštravaju i postojeće mere protiv 40 pojedinaca kojima su zabranjena putovanja i čija je imovina zamrznuta. Međutim, novom rezolucijom je na ovu listu dodato još jedno ime – Džavad Rahiki (56), šef Nuklearnog tehnološkog centra Isfahan. Sankcijama se takođe zahteva od zemalja da ispitaju brodove i avione koji idu u ili iz Irana ukoliko smatraju da prenose zakonom zabranjeni teret. Nijedna zemlja ne sme da dozvoli Iranu da investira u njihove elektrane za bogaćenje urana, u rudnike urana i drugu nuklearnu tehnologiju.

 

Teheran planira da obnovi veze sa IAEA

Teheran – Iranska državna televizija je objavila da parlament u Teheranu planira da obnovi odnose sa nuklearnom agencijom UN, što je reakcija na novu rundu sankcija UN. Jučerašnje saopštenje Aledina Borudžerdija, šefa Komiteta za nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku, usledilo je nakon što su UN uvele nove sankcije Iranu zbog njegovog nuklearnog programa. Borudžerdi je rekao da će zakonodavci u nedelju „započeti obnovu odnosa Irana“ sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari