U vreme kada je američki predsednik Barak Obama pod jakim pritiskom republikanskog Kongresa povodom pregovora o obuzdavanju nuklearnih ambicija Irana, pojavljuje se zapanjujući paradoks: Obama se sve više uzda u iranske borce dok pokušava da se obračuna sa ekstremistima Islamske države u Iraku i Siriji bez angažovanja kopnenih trupa Amerike, piše Njujork tajms.

Za četiri dana od kada su se iranske trupe pridružile borbi 30.000 iračkih vojnika u pokušaju da povrate Tikrit, rodni grad Sadama Huseina, od Islamske države, američki zvaničnici su izjavili da SAD nisu u koordinaciji sa Iranom u borbi protiv zajedničkog neprijatelja.

To može biti tehnički tačno, tvrde analitičari. Ali američki ratni planeri pažljivo prate iranski paralelni rat sa Islamskom državom, preko raznih kanala komunikacija, radio frekvencija, navodi američki dnevnik. Mnogi stručnjaci za nacionalnu bezbednost kažu da iransko učešće pomaže Iračanima da održe liniju protiv napredovanja Islamske države dok američki vojni savetnici ne završe obuku iračkih snaga. „Jedini način na koji Obamina administracija može verodostojno da izgura svoju strategiju jeste ako se implicitno pretpostavi da će Iranci nositi najveću težinu i osvojiti bitku na kopnu“, kaže Vali Nasr, bivši specijalni savetnik Obame, u razgovoru za Njujork tajms.

„Američka strategija u Iraku do sada je bila uspešna uglavnom zahvaljujući Iranu“, dodaje Nasr. Iran je avgusta prošle godine organizovao iračku šiitsku miliciju da razbije opsadu Amerlija, sela koje su zaposeli džihadisti, a čiji su šiitski stanovnici bili žrtve pokolja. SAD su pružale podršku iz vazduha.

I u Tikritu ove nedelje, lideri šiitske milicije koju podržava Iran saopštili su da njihovi borci čine dve trećine od 30.000 provladinih snaga. Takođe su kazali da im je iranski general Kasim Sulejmani pomogao da se približe liniji fronta. Angažman Sulejmanija, kritikovane ličnosti u američkim bezbednosnim i vojnim krugovima jer je jednom, kako navode, režirao krvavu kampanju protiv američkih snaga u Iraku, otežava SAD da izvede vazdušne napade kao pomoć operaciji u Tikritu, smatraju spoljnopolitički stručnjaci.

„Jednostavno nema načina da američka vojska aktivno podrži ofanzivu koju predvodi Sulejmani“, smatra Kristofer Harmer, bivši avijatičar u američkoj mornarici u Persijskom zalivu. „On je svečanija verzija Osame bin Ladena“, dodaje on, prenosi Njujork tajms. Ipak, strategiji SAD u Iraku, saglasni su upućeni, može da koriste iranski napori da se povrati Tikrit od Islamske države, čak iako ne učestvuju u tome direktno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari