Većina Britanaca za napuštanje EU 1Foto: Fonet/AP

Iako je britanska opoziciona Laburistička partija pojačala kampanju za ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u Evropskoj uniji, nekoliko anketa javnog mnjenja prognozira da će Britanci na referendumu sledeće nedelje glasati suprotno. Čak je i najtiražniji britanski list „San“ u svom jučerašnjem izdanju podržao kampanju za napuštanje Evropske unije.

„Van okvira EU možemo da postanemo napokon bogatiji, bezbedniji i slobodni da sami određujemo svoju sudbinu, kao što to već rade Amerika, Kanada, Australija i Novi Zeland i mnoge druge velike demokratske zemlje“, navodi tabloid kojeg citira EUobzerver. S druge strane, kako se dodaje, „ako ostanemo (u EU), Britaniju će za nekoliko kratkih godina progutati neprestano širenje dominantne federalne zemlje Nemačke“.

Prema anketi ICM, tabor koji se zalaže za napuštanje EU za pet poena je u prednosti u odnosu na onaj koji je za ostanak u Uniji. Onlajn anketa JuGav pokazuje da opcija za izlazak iz Unije ima podršku 46 odsto ispitanika, dok ona suprotna ima 39 odsto, dok je ispitivanje javnog mnjenja ORB ukazalo da odricanje od članstva želi 49 odsto ispitanika, dok ostanak u EU želi 48 odsto.

Glavni argument tabora koji se zalaže za ostanak u Uniji jeste da će Britanija imati negativne ekonomske posledice ako napusti EU, dok okosnicu suprotnog tabora predstavlja imigrantska kriza. Pošto pristalice ostanka u EU gube zamajac, britanski premijer Dejvid Kameron se distancirao od kampanje i sve više prepušta opozicionoj Laburističkoj partiji levog centra da predstavlja argumente za ostanak u evropskoj porodici.

Bivši britanski premijer iz laburističkih redova Gordon Braun apelovao je na pristalice stranke da na referendumu glasaju za ostanak u EU, iznevši argument da Britanija treba da vodi Uniju, a ne da je napušta. On je ukazao da su oni ljudi koje je globalizacija pretekla anksiozni, ali da uzrok problema nije EU. „Ako možete da učinite da saradnja funkcioniše, EU može da bude deo rešenja problema“, rekao je Braun. Braunu se pripisuju zasluge za ostanak Škotske u Britaniji, pošto je uoči referenduma o nezavisnosti 2014. uputio Škotlanđanima apel da glasaju za ostanak.

Lideri laburista i sindikata upozorili su u saopštenju da bi izlaskom Britanije iz EU mogao da bude pogođen javni sektor. Oni su rekli da bi nakon Bregzita 525.000 zaposlenih u državnom sektoru ostalo bez posla, što je cifra o kojoj se raspravljalo među pristalicama Bregzita.

I tržišta s nestrpljenjem očekuju ishod britanskog referenduma. Britanska funta je u ponedeljak dostigla najnižu vrednost u odnosu na američki dolar u protekla gotovo dva meseca. Banka Engleske se sprema za scenario Bregzita, tako što priprema posebne fondove za britanski privatni bankarski sektor i razmatra brza poravnanja kamatnih stopa. Juče je pokrenut prvi od tri programa finansiranja. Centralna banka Ujedinjenog Kraljevstva je u svakodnevnom kontaktu s glavnim pozajmljivačima da bi proverila njihovu likvidnost.

Ona ima podršku ostalih centralnih banaka, uključujući Evropsku centralnu banku i Američke federalne rezerve, da obezbedi pristup stranoj valuti u slučaju ogromne prodaje funte. U slučaju Bregzita održaće vanredne sastanke u svom komitetu za monetarnu politiku, koji određuje kamatne stope, i u svom komitetu za finansijsku politiku, koji je zadužen za obezbeđivanje garancija da neće doći do stagnacije kao za vreme finansijske krize 2008.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari