Veoma su velike šanse da Crna Gora na ministarskom sastanku u decembru dobije poziv za članstvo u NATO. Dolazak ambasadora zemalja članica NATO-a i generalnog sekretara Jensa Stoltenberga 14. i 15. oktobra u Crnu Goru ima za cilj da se lično uvere kakvo je stanje… Ako Vlada Crne Gore, stranke i civilno društvo nastave da rade istim tempom kao što su radili poslednjih mjeseci, onda rezultat sigurno neće izostati, kaže u razgovoru za Danas ambasador Mađarske u Crnoj Gori Kristijan Poša. Ambasador Poša veoma aktivno učestvuje u javnom dijalogu o članstvu u NATO jer je Mađarska kontakt zemlja Crne Gore za integraciju u alijansu.

 Podsjećajući na nedavni razgovor crnogorskog premijera Mila Đukanovića sa američkim potpredsjednikom Bajdenom koji je bio važan momenat i znak da SAD smatra pozitivnim napredak Crne Gore ambasador Mađarske kaže da će najvjerovatnije teme razgovora 14. i 15. oktobra biti vladavina prava i podrška javnosti za članstvo u alijansi.

„Pošto se danas u Crnoj Gori razgovori koncentrišu na dvije teme, a to su vladavina prava i podrška javnosti, onda se podrazumijeva da će zemlje članice NATO to najviše interesovati. Inače i Crnoj Gori stiže sve veća podrška i  od zemalja članica NATO za poziv. Ako pričamo o vladavini prava, onda možemo reći da je u poslednjih godinu dana, posle samita u Velsu, Crna Gora napravila velike korake naprijed. Doneti su važni zakoni, a tu je i izbor glavnog specijalnog tužioca. Najvažnije je to što se doneti zakoni primjenjuju. Ovaj napredak zemlje članice pomno prate i mogu da kažem da su veoma zadovoljne  uspjehom, mada je vladavina prava takva oblast da reforme nikada ne prestaju“, kaže Poša.

Kada je riječ o podršci javnosti za ulazak Crne Gore u NATO, ambasador Poša kaže da je takođe napravljen veliki pomak.  



 

„Svi znamo da je podrška javnosti za članstvo Crne Gore u NATO u jednom periodu bila 32 odsto, zatim 36, pa 42, a sada već pričamo o 52 odsto podrške građana, tako da niko ne može da kaže da nema napretka. Saveznici u alijansi očekuju da će taj pozitivan trend nastaviti da raste. Poznato je da nigdje nije napisano kolika treba da bude podrška da bi se dobio poziv. Iskustva zemalja prilikom stupanja u NATO su bila različita. Poznato je da je kod nekih zemalja poput Slovenije i Hrvatske podrška javnosti u trenutku kada su dobile pozivnicu bila gotovo ista kao što je sada u Crnoj Gori da bi posle poziva podrška porasla“, kaže ambasador Mađarske u Crnoj Gori.

Na pitanje da li je neophodan referendum za ulazak u NATO, Poša  kaže da je to unutrašnja stvar Crne Gore, ali iskustva pokazuju da je od 28 zemalja samo u četiri države održan referendum:

„U većini zemalja, tačnije od 28 zemlje članice NATO prilikom pristupanja u alijansu nije bilo referenduma, sem u četiri države, a nikako ne možemo da kažemo da te zemlje nemaju demokratske kapacitete.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari