Činjenica da je kandidat vladajuće koalicije u Nemačkoj Kristijan Vulf izabran za predsednika države tek u trećem, poslednjem krugu glasanja u Saveznoj skupštini predstavlja pouzdan pokazatelj da se kancelarka Angela Merkel suočava sa ozbiljnim problemima, ocenjuju analitičari. Mada je Vulf na kraju dobio 625 glasova, što predstavlja apsolutnu većinu, neki članovi vlade u Berlinu bili su uzdržani ili su podržali opozicionog kandidata Joakima Gauka, koji je dobio 494 glasa.

„Bio je to veliki šamar za Merkelovu“, tvrdi politički komentator Gerd Langrut. Prema njegovom mišljenju, takav scenario iznenadio je čak i dobre poznavaoce prilika koji su očekivali pobedu Vulfa već u prvoj rundi glasanja. Langrutovo mišljenje deli britanski analitičar Gevin Hjuit, koji naglašava da pojedini članovi vladajuće koalicije u Nemačkoj nisu zadovoljni potezima koje preduzima kancelarka i iskoristili su glasanje za šefa države da ugroze njenu reputaciju. „Umesto da pokažu jedinstvo, izabrali su drugačiji scenario“, smatra Hjuit.

Nemačka „gvozdena lejdi“ našla se proteklih meseci na udaru oštrih kritika dela javnosti na Starom kontinentu zbog tvrdokornog stava kada je reč o davanju finansijske pomoći Grčkoj. „Građani Nemačke ne žele da daju spasilačke pakete slabijim državama“, ističe Hjuit. Britanski analitičar, takođe, ocenjuje da su nakon ostavke dosadašnjeg predsednika države Horsta Kelera u prvi plan izbila i neslaganja koja postoje u vladajućoj koaliciji koju čine Hrišćansko-demokratska unija (CDU), bavarska Hrišćansko-socijalna unija (CSU) i Liberali, zbog čega su neki sunarodnici Merkelove stekli utisak da je vlada duboko podeljena. U tom kontekstu, Hjuit navodi tvrdnju lista Špigel da bi kancelarka mogla da doživi „sumrak vladavine“.

Britanski Gardijan tvrdi da se devet meseci posle formiranja vlade „partnerstvo iz snova“ pretvorilo u „košmar“, obeležen stalnim sukobima zvaničnika CDU i Liberala. „Stiče se utisak da je Merkelova izgubila političko umeće. Okružila se malim krugom političkih prijatelja, a onda su je iznenadile ostavke nekih od njih, poput Horsta Kelera“, piše taj list.

S druge strane, pojedini analitičari poput Margaret Hekel tvrde da će se kancelarka održati na vlasti. Kao argument za takav stav, Hekelova navodi da Merkelova voli svoj posao i da „oseća da njena misija nije završena“, zbog čega će pokušati da povrati izgubljene političke poene. „Merkelova želi da preduzme mere kako bi se Nemačka izborila sa finansijskom krizom“, ocenjuje politička komentatorka i autorka knjige „Tako vlada kancelarka“.

Tadićeva čestitka

Beograd – Predsednik Republike Srbije Boris Tadić čestitao je Kristijanu Vulfu izbor za predsednika Savezne Republike Nemačke. „Čestitam Vam na izboru za predsednika. Najiskrenije želim da odnosi Srbije i Nemačke i u budućnosti idu uzlaznom putanjom i da naša saradnja bude uspešna i doprinosi dobrim odnosima dve zemlje“, navodi se u čestitki predsednika Srbije. S. D.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari