Da, rekla je gospođa Sandra Švaljek, konsultujem se sa Milanom Bandićem, na to me obavezuje zakon. „Opunomoćena sam zamjenica gradonačelnika jer je svoje ovlasti prenio na mene. Zakon je tu jasan – opunomoćeni zamjenik dužan je konsultirati se s gradonačelnikom koji mu je punomoć dao“, precizirala je Švaljek, bivša direktorka zagrebačkog Ekonomskog instituta i ekonomska savetnica vlade kojoj je na čelu bila Jadranka Kosor.


Njen šef sa kojim se ona, dakle u skladu sa zakonom, konsultuje, nalazi se u istražnom zatvoru. Situacija mestimično vuče na komiku: juče je na funkciju šefa Uprave Zagrebačkog holdinga, koji okuplja sva zagrebačka javna preduzeća, ostavku podneo takođe uhapšeni Slobodan Ljubičić. Ali da bi ostavka postala funkcionalna, i Ljubičića možda izvela iz istražnog zatvora, mora da je prihvati Skupština Zagrebačkog holdinga koju čine: Milan Bandić, Sandra Švaljek i šef zagrebačkih finansija Slavko Kojić, koji istragom nije obuhvaćen.

U početku potpunom Bandić-histerijom obuzeti deo štampe, zaključio je da u rukama gospođe Švaljek leži ključ za brzu eliminaciju Bandića iz zagrebačkih institucija. I pre nego što spora, ali dostižna pravda to omogući. Pošto je sam Bandić nagovestio spremnost da vlada i iz zatvora, sve dok ne budu i ako budu ispunjeni zakonski uslovi da sa svojih funkcija bude uklonjen.

Stvar bi, elaborirao je u tekstovima pretećim po Sandru Švaljek Jutarnji list, mogla da se završi prevremenim izborima mnogo brže ukoliko bi, pre svega, Švaljek, a onda i ostale žene na čelnim pozicijama u gradskoj upravi podnele ostavke. I ostavile grad bez vlasti. Kako bi izbegli prigovore za stranačku pristrasnost, zagovornici ove ideje se kunu da nijedna od dve najveće hrvatske stranke nema na tim izborima čemu da se nada: SDP nema sa čim pred birače, HDZ nema sa kim!? Navodno bi iz te situacije mogla da profitira opet jedna žena.

Žene iz zagrebačke gradske uprave zasad se na ovakve pozive i ne osvrću. Neozbiljno tretiraju i ozbiljnu opomenu adresiranu na Sandru Švaljek: „Šta će biti sa njihovim javnim statusom bude li Milan Bandić osuđen“ i tako izborna Lista Milan Bandić preimenovana u Lista osuđenika za korupciju.

Kad su je isti mediji odmah po ulasku u gradsku vlast opomenuli da bi neko mogao reći „šta će Sandri Švaljek Bandić“, ona je na to odgovorila: „A ja ću reći: Zagreb treba mene kao što treba i Milana Bandića“.

Početna medijska histerija oko hapšenja gradonačelnika splasla je te ju je zamenilo razočaranje jer Državno tužilaštvo je zasad pred javnost izašlo s optužbama koje uverenje o koruptivnosti Bandića ne opravdavaju baš najbolje, a pokajnik koji bi optužbe podebljao nikako da se pojavi, mada se sa imenima licitira svaki dan. Spekulisanje pritvorom kao ucenom koja bi Bandića prinudila na odstupanje na granici je i ukusa i profesionalne, ne samo novinarske etike.

Ipak, dilema između pravnog statusa i moralne strane ovakvog slučaja, kakav je Bandićev, nije ni nova ni, u novije vreme, retka. U Nemačkoj je, da posetimo, sam predsednik države moralnim pritiskom prinuđen na ostavku, a kada je sud Kristijana Vulfa oslobodio krivice, mediji se jesu samokritikovali, ali su i njega kritikovali što je, ne vodeći računa da nobles obliž, upadao u relacije koje mogu da liče na sukob interesa. U Hrvatskoj takođe bliskoj Sloveniji, birači su, i to preferencijalnim glasovima, za poslanika izabrali bivšeg premijera Janeza Janšu iako su znali da je osuđen za korupciju.

Inače, juče je trojici od 12 članove grupe koja je uhapšena sa Bandićem sud odobrio da se, uz jemstvo brane sa slobode. Bandiću i preostalima pritvor je ukinut iz proceduralnih razloga, ali će oni ostati u zatvoru Remetinac dok se o njihovom pritvaranju ponovo ne odluči u ponedeljak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari