U "Panami" i Bin Zajed, Porošenko, Kameronov otac... 1www.wikipedia.org

Više od 11 miliona dokumenata i 2,6 terabajta informacija jedne od najtajanstvenijih kompanija na svetu – of-šor panamske advokatske firme „Mosak Fonseka“ – koje su procurile u javnost sadrže podatke o tome kako svetski bogataši i moćnici kriju svoj novac.

Dokumenta, prozvana „panamska“, ukazuju da je „Mosak Fonseka“ pomagala klijentima da peru novac, izbegavaju sankcije i izbegavaju plaćanje poreza. Kompanija je saopštila da za 40 godina poslovanja niko nije kritikovao njen rad niti su protiv nje podizane optužnice za bilo kakvo krivično delo.

Francuski predsednik Fransoa Oland pozdravio je „pozitivna otkrića“ koja će dovesti do „povećanja poreskih prihoda od onih koji su počinili prevaru“. U dokumentima se pominju imena 12 aktuelnih ili bivših šefova država i još najmanje 60 ljudi koji imaju veze sa sadašnjim ili nekadašnjim svetskim liderima. Među njima je premijer Islanda Sigmundur Gunlaugson, koji ima, kako se navodi, neprijavljenu imovinu koja se dovodi u vezu s bogatstvom njegove supruge, te se sada suočava sa zahtevima da podnese ostavku. Fajlovi takođe ukazuju na pranje novca u vrednosti od milijardu dolara, koje se dovodi u vezu s bliskim saradnicima ruskog predsednika Vladimira Putina. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je, međutim, izjavio da takvi navodi za cilj imaju diskreditaciju ruskog predsednika pred parlamentarne izbore, koji treba da budu održani u septembru.

Kao akteri afere između ostalih se pominju i saudijski kralj Salaman, argentinski predsednik Maurisio Makri, predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i emir Abu Dabija Halifa bin Zajed el Nahjan, ukrajinski predsednik Petro Porošenko.

Kroz dokumenta se provlači i ime oca britanskog premijera Dejvida Kamerona, kao i pojedini članovi njegove Konzervativne stranke, nekadašnji poslanici i donatori. Kameronov kabinet nije bio dostupan za komentar, pišu agencije, ali se navodi da je zatražio kopije dokumenata o svim akterima afere.

Žerar Rajl, direktor Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ), rekao je da dokumenta sadrže podatke o svakodnevnom poslovanju firme „Mosak Fonseka“ za proteklih 40 godina. „Mislim da će se ovo curenje (dokumenata) verovatno pokazati kao najveći udarac do sada za svet of-šora zbog količine dokumenata“, rekao je Rajl, piše Bi-Bi-Si.

Dokumenta takođe ukazuju kako je „Mosak Fonseka“ nudila svojim klijentima finansijske usluge skrivanja bogatstva. Jednoj bogatoj klijentkinji, američkoj milionerki i lajf kouču Marijani Olševski, nuđen je lažni vlasnički list da bi sakrila novac od nadležnih, što se, ukazuju agencije, direktno kosi s međunarodnim odredbama koje imaju za cilj sprečavanje pranje novca i utaje poreza. U mejlu koji je jedan od direktora firme u januaru 2009. poslao Olševskoj navodi se kako ona može da prevari banku. „Možemo da iskoristimo neko fizičko lice koje će istupati kao stvarni vlasnik, te će njegovo ime biti otkriveno banci. Pošto je ovo veoma osetljiva stvar, honorari su izuzetno visoki“, navodi se u imejlu, piše Bi-Bi-Si, na čija pitanja Olševski nije htela da odgovori.

Međutim, firma „Mosak Fonseka“ je u saopštenju osporila ove navode. „Vaši navodi da mi obezbeđujemo strukture navodno za skrivanje identiteta pravih vlasnika potpuno su neosnovani i pogrešni. Ne pružamo usluge obmanjivanja banaka. Teško je, da ne kažemo nemoguće, da se bankama ne dostave podaci o identitetu krajnih korisnika prihoda i o poreklu finansija“, navodi se u saopštenju kompanije.

U dokumentima se takođe pominju tajne of-šor kompanije koje imaju veze s porodicama i saradnicima bivšeg egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka, nekadašnjeg libijskog lidera Muamera Gadafija i sirijskog predsednika Bašara al Asada.

Dokumenta sadrže i podatke koji ukazuju na pranje novca u vrednosti od milijardu dolara, a koje je, kako navode agencije, vršila jedna ruska banka. U sve to su, kako se navodi, umešani i bliski Putinovi saradnici. Operacije je vodila banka Rosija, koja je pod sankcijama SAD i EU od kada je Rusija pripojila Krim. Novac je, naime, kanalisan preko of-šor kompanija, od kojih su dve u zvaničnom vlasništvu jednog od najbližih prijatelja ruskog predsednika. Koncertni čelista Sergej Roldugin poznaje Putina još od svojih tinejdžerskih dana i kum je njegove kćerke Marije. Roldugin je navodno lično ostvario profit od više stotina miliona dolara od sumnjivih poslova.

Islandski premijer je optužen da je pomoću tajne of-šor kompanije sakrio investicije od više miliona dolara u bankama njegove zemlje. Procureli dokumenti ukazuju da su Gunlaugson i njegova supruga kupili of-šor kompaniju Vintris 2007. On, međutim, nije prijavio vlasništvo u kompaniji kada je ušao u Parlament 2009. Kako se navodi, osam meseci kasnije je svojoj supruzi za jedan dolar prodao 50 odsto vlasništva u Vintrisu. Islandski premijer se sada suočava sa zahtevima da podnese ostavku. On tvrdi da nije prekršio nikakvo pravilo, kao i da njegova supruga nije ostvarila nikakav profit od njegovih odluka. Of-šor kompanija je iskorišćena za investiranje miliona dolara nasleđenog novca, navodi se u dokumentu, koji je prošle godine potpisala Gunlaugsonova supruga Ana Sigurlaug Palsdotir.

Firma „Mosak Fonseka“ tvrdi da su of-šor kompanije dostupne širom sveta, te da se koriste za razne legitimne usluge. „Ako prepoznamo sumnjivu aktivnost ili prekršaj, preduzimamo brze korake da to prijavimo nadležnima. Slično tome, kada nam nadležni pristupe s dokazima o potencijalnom prekršaju, uvek u potpunosti s njima sarađujemo“, navela je kompanija.

Dženi Grenger, portparolka Poreske uprave Velike Britanije (HMRC), rekla je da je organizacija dobila „ogromnu količinu informacija o of-šor kompanijama, uključujući of-šor kompanije u Panami, od raznih izvora, koje su sada predmet intenzivne istrage“. Ona je naglasila da je od ICIJ traženo da sve informacije koje ima podeli sa HMRC.


I Darko Kovačević u dokumentima

U „Panamskim dokumentima“ se spominju i imena poznatih fudbalera, a među njima i Darka Kovačevića. Prema pisanju agencija, kada je Kovačević angažovan u španskom klubu Real Sosijedad, da bi se izbeglo plaćanje poreza, nadležnima je prijavljeno da ima platu od 2.000 dolara, iako je preko holandske of-šor kompanije dobio oko 1,4 miliona dolara. Kako se navodi, spisku sportista iz „Panamskih dokumenata“ mogu se pridodati i imena Lionela Mesija i Mišela Platinija, kao i nekadašnjeg generalnog sekretara Fife Žeroma Valkea, prenosi RTS. Tu su i nekadašnja i bivša imena Real Madrida, Barselone i Mančester junajteda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari