Od novembra 2014. građanima Srbije na raspolaganju je još jedna usluga Republičkog geodetskog zavoda. Reč je o javnom uvidu u podatke Registra prometa nepokretnosti putem interneta. Podaci o cenama za odabrane vrste nepokretnosti u odabranom vremenskom periodu sa tržišta nepokretnosti dostupne su kroz stranicu Evidencije tržišnih cena i masovne procene.

U pozadini javnog uvida se, kao podloga, nalazi ortofoto plan dopunjen ulicama. Evidencija sadrži podatke iz kupoprodajnih ugovora i ugovora o zakupu nepokretnosti. Shodno Zakonu o prometu nepokretnosti, ugovore o prometu i zakupu nepokretnosti dostavljaju osnovni sudovi, kao i javni beležnici. Podaci iz ugovora o prometu nepokretnosti nisu verifikovani, već su navedeni onako kako se nalaze u ovim dokumentima sa tržišta. Javnom objavom podataka Registra prometa nepokretnosti postiže se transparentnost tržišta nepokretnosti u Srbiji.

Katastarski podaci, geoinformacije, ortosnimci kao i nova usluga javnog uvida u podatke o prometu nepokretnosti dostupni su široj javnosti Srbije preko internet servisa www.rgz.gov.rs. Zahvaljujući veb aplikaciji „KnWeb“ Republičkog geodetskog zavoda, koja omogućava pretraživanje baze podataka katastra nepokretnosti, svako može proveriti podatke o zemljištu, zgradama, stanovima i poslovnim prostorima i drugim građevinskim objektima, kao i podatke o pravu nad tim objektima i nosiocima tog prava, opterećenjima i ograničenjima.

– Republički geodetski zavod je samostalno razvio ovu bazu, sa ciljem da podatke o nepokretnostima kojima raspolaže učini lako dostupnim svim pravnim i fizičkim licima. Reč je o bazi podataka katastra nepokretnosti za celu teritoriju Srbije sa informacijama iz svih područnih jedinica RGZ-a, odnosno Službi za katastar nepokretnosti. Zavod je u sistemu E-uprave, tako da je i na taj način moguće koristiti naše servise. Za određene službe moguće je i zakazati predaju zahteva ili prijem kod načelnika službe, moguće je preuzeti i određena dokumenta, obrasce za podnošenje zahteva. Servisi su namenjeni kako korisnicima koji su registrovani kod RGZ-a, tako i svima koji preko opcije „javni pristup“ mogu pretraživati podatke. Trenutno je u našoj bazi registrovano 1.828 korisnika, 329 aktivnih ugovora sa 1.344 registrovana korisnika koji imaju izvesni oblik ugovorne obaveze sa RGZ-om – objašnjava za Danas Gordana Begović, zadužena za odnose sa javnost u RGZ.

Katastar nepokretnosti je, zapravo, javna knjiga koja predstavlja osnovnu evidenciju o nepokretnostima i pravima na njima. Pretraživanjem ove baze moguće je dobiti osnovne podatke o nepokretnostima i imaocima prava (ime i prezime, odnosno naziv pravnog subjekta kao i adresu imaoca prava), kao i odgovor na pitanje da li je nepokretnost opterećena nekim teretom ili hipotekom. Da bi se dobili podaci o određenoj nepokretnosti, neophodno je znati adresu, ili broj katastarske parcele i katastarsku opštinu na kojoj se nepokretnost nalazi. Da su građani zainteresovani za ovu uslugu RGZ, govori i podatak da je u 2014. registrovano više od 13 miliona upita, od čega je oko 400.000 registrovanih korisnika. Republički geodetski zavod raspolaže alfanumeričkim i grafičkim podacima koji su od koristi široj društvenoj zajednici, a preko veb aplikacije www.rgz.gov.rs moguće je pristupiti različitim servisima.

Uz opasku da savremeno društvo zahteva kvalitetne informacije o prostoru za optimalno upravljanje i kontinuirani razvoj, Gordana Begović ističe da su geoinformacije od ključnog značaja za optimalno upravljanje resursima, razmenu podataka, komunikaciju i održiv razvoj. „Koliki je značaj integrisanih prostornih podataka za jednu državu, govori i činjenica da su obrađeni snimci majskih poplava bili od velike koristi raznim službama u postupku spasavanja i sanacije ugroženih područja. Za krizne situacije poput ove, korišćenje ovog servisa, koji je dostupan u svakom momentu, jeste nemerljivo“, naglašava naša sagovornica.

Digitalnim planovima pokriveno 62 odsto katastarskih opština

– Sa izradom digitalnih katastarskih planova startovalo se još 2003, a najviše je urađeno u periodu od 2012. do 2014. godine. Za 40 političkih opština digitalan katastarski plan je urađen u potpunosti, dok se u sedam opština, zbog specifičnosti premera, i dalje koriste analogni planovi. Područje Grada Beograda, sa 17 gradskih opština, u potpunosti je pokriveno digitalnim katastarskim planovima. Kad je reč o ostalim opštinama, u toku je izrada DKP-a i procenat izrade kreće se od 25 do 75 odsto. Moglo bi se reći da je digitalnim planovima pokriveno 62 odsto, od ukupno 4.521 katastarske opštine u Srbiji – objašnjava Gordana Begović, zadužena za odnose sa javnošću u RGZ.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari