Zakonski predlog Vlade Crne Gore, prema kojem država može eksproprisati privatnu imovinu ako se utvrdi da je to od javnog interesa i od strateškog značaja, izazvao je žestoku polemiku u javnosti. Takvom rešenju se protive ne samo predstavnici opozicionih partija i vlasnici privatne imovine, na koje se odnosi zakon, već i dio stručne javnosti kao i neke stranke, poput Liberalne partije, koje su u koaliciji sa vladajućom Demokratskom partijom socijalista Crne Gore. U saopštenju Liberalne partije ukazuje se, između ostalog, i na to da je najavljeni Predlog dopune zakona neustavan i da ugrožava temeljna građanska prava i slobode. U toj partiji smatraju da je neprihvatljivo da se vlasnici zemljišta na crnogorskom primorju, koji bi vjerovatno prvi pretrpjeli teške posledice ovakvog zakonskog rješenja, stave pred svršen čin. U toj partiji upozoravaju i na to da se zaštita javnog interesa ne može koristiti kao argument za oduzimanje privatne svojine protivno slobodnoj volji vlasnika.

Među onima koji će se, po svemu sudeći, naći na udaru novog zakona, ukoliko bude usvojen, jeste i porodica Zuber-Gregović, koja posjeduje 11 hektara zemljišta na crnogorskom primorju, preciznije u blizini ljetovališta Buljarica kod Petrovca. Slučaj te porodice, koja već godinama unazad pokušava da ostvari svoje pravo na povraćaj oduzete imovine, dobro je poznat ne samo crnogorskoj, već i široj javnosti. Vrijednost imovine, koja je nakon Drugog svetskog rata oduzeta toj porodici, procijenjena je na 10,3 miliona eura ali im, na ime obeštećenja, još nije isplaćen ni cent. U razgovoru za Danas Ambra Deklić, inače jedna od naslednika Laleta Zubera i njegove supruge Anastasije Gregović Zuber, ne krije ogorčenje zbog mogućnosti da im se oduzme i imovina u Buljarici, nazivajući takav postupak svojevrsnim skandalom. Ambrina majka Dijana je ćerka Laleta Zubara koja živi u Italiji, i koja zajedno sa sestrom Lidijom Ranganat, državljankom SAD, i bratom Ivanom Zuberom (živi u Herceg Novom) očekuje da im se oduzeta imovina, kroz proces restitucije, vrati.

– Umjesto da nam se isplati dug nastao zbog nacionalizovane imovine, prijeti nam se eksproprijacijom imovine u Buljarici, čime bi se još jednom prekršilo pravo porodice Zuber-Gregović na privatnu svojinu. Podsjetiću da je tih 11 hektara zemljišta u Buljarici bio miraz moje bake Anastasije Gregović i to je jedina imovina koja nije nacionalizovana u periodu od 1949. do 1958. godine – kaže naša sagovornica.

Ona se, zajedno sa svojom majkom Dijanom, za pomoć obratila Evropskoj komisiji i Ambasadi Italije u Crnoj Gori, a slično je postupila i njena tetka Lidija, koja je uputila pismo Ambasadi SAD u Crnoj Gori. Oduzeta imovina porodice Zuber-Gregović, po obimu i vrijednosti, najveća je u Crnoj Gori u odnosu na ostale zahtjeve. Lale Zuber, brodovlasnik i bankar, rođen je na Cetinju a bogatstvo je stekao dvadesetogodišnjim radom u Americi. Imao je preduzeća i nekretnine na Cetinju, u Kotoru, Budvi, Petrovcu i Ulcinju, a u posleratnoj nacionalizaciji oduzeta mu je imovina preduzeća kao i privatne kuće. Ministarstvo finansija je oduzetu imovinu procijenilo na 10,3 miliona eura, dok su vještaci porodice Zuber izračunali da vrijedi oko 60 miliona eura. Iako je procjena imovine završena 2012. godine, porodica je, kako nam je potvrdila Ambra Deklić, Vladi Crne Gore ponudila da pregovaraju o načinu isplate duga, ali ih još niko nije kontaktirao.

Sudeći prema izjavi predsjednika Advokatske komore Crne Gore, Zdravka Begovića, Predlog dopune zakona o eksproprijaciji zadire u Ustavom zagarantovana prava građana na privatnu svojinu i poručuje da bi država trebalo da bude oprezna u vezi s tim pitanjem. „Siguran sam da bi to rješenje izazvalo nezadovoljstvo građana. Obrazloženje da se na ovaj način želi smanjiti javni dug ne može biti opravdanje. Zaduženost se može smanjiti odgovornom fiskalnom politikom i još odgovornijim upravljanjem javnim dugom“, naglašava Begović.

glosa

Zaštita javnog interesa ne može se koristiti kao argument za oduzimanje privatne svojine protivno slobodnoj volji vlasnika, upozoravaju u Liberalnoj partiji

Otplata kineskog kredita atraktivnom lokacijom

Važeći Zakon o eksproprijaciji na snazi je od 2002. godine a o Predlogu dopuna zakona nedavno je raspravljao Odbor za finansije, ekonomiju i budžet Skupštine Crne Gore. Predlog je naišao na podršku poslanika DPS-a, dok su predstavnici opozicije bili protiv. Opozicija tvrdi da ponuđenim zakonskim modelom vlada, zapravo, namjerava da imovinom u Buljarici, oduzetom od privatnih lica, izmiri kreditne obaveze prema Kinezima (riječ je o kreditu za izgradnju auto-puta). Spekuliše se, naime, da će ta atraktivna lokacija biti ustupljena Kinezima, koji bi tu izgradili luksuzne turističke objekte.

Kontroverzno obrazloženje

– Kao motiv za eksproprijaciju zemljišta u Buljarici navodi se državni interes, ali je veoma kontroverzno to što se kao državni interes definiše razvoj luksuzne turističke ponude a ne recimo izgradnja škola, bolnica, infrastruktura… Prema odredbama predloženog zakona, državni interes za eksproprijaciju sadržan je u potrebi da se otplati javni dug, iako nije logično da se oduzimanjem privatne imovine izmiruju obaveze države – komentariše za Danas Ambra Deklić, jedna od naslednika porodice Zuber-Gregović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari