Proizvođači stoke na teritoriji Braničevskog okruga, posebno vlasnici najvećih farmi, otvoreno izražavaju bojazan pa i strepnju da bi moglo da dođe do zatvaranja domaćih kapaciteta nakon potpisivanja ugovora o slobodnoj trgovini Srbije sa zemljama Evropske unije jer domaći prerađivači mesa sve više uvoze sirove proizvode iz inostranstva. Ovo dodatmo otežava položaj srpskih stočara.


Naime, najveći motiv za uvoz industrijskih klanica je niža cena od one koju bi dobili od sopstvenih, domaćih sirovina. Cena sirovina u inostranstvu je drastično pala posle uvođenja sankcija EU Rusiji.

-Veliki proizvođači uvoze duboko smrznuto meso, polutke, to ne ide u prodaju u svežem stanju, to se odmrzava i ide u u prerađevine, uglavnom u konzerve. To je zrdravstveno bezbedno i te velike klanice imaju svoje veterinarske inpsektore. Jedino što je kvalitet očigledno nešto lošiji pa ima više vode, objašnjava Milan Prostran, agroekonomski analitičar. Sa nižom cenom dolazi i lošiji kvalitet, ali prosečnom srpskom potrošaču čija je kupovna moć sve manja, cena je najvažnija stavka.

Loše je i za domaće stočare koji, zbog sve većeg uvoza iz inostranstva, imaju sve manje posla.

-O domaćim proizvodjačima niko ne brine, kaže Mikica Milenković, vlasnik preduzeća koje se u ovom kraju bavi uzgojem stoke i proizvodnjom prerađevina od mesa-„Union MZ“ iz Požarevca. Domaći proizvodjači spuštaju cenu kako bi smanjili gubitak. Tržište je prezasićeno ali se ne može čekati bolja prilika za prodaju jer se ulaganje u tovljenike svakodnevno povećava, kaže Milenković. U ovom trenutku prodajna cena je manja od proizvodne, ali nemamo izbora, dodaje on.

Individualni proizvođači, koji gaje stoku za sopstvene potrebe, kažu da će to nastaviti da rade zbog mogućnosti kontrolisanja kvaliteta ali stručnjaci smatraju da će zbog ovakve situacije postepeno dolaziti do gašenja domaćih farmi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari