Knjiga Novo rukovođenje u sektoru kulture Biljane Mickov i Džemsa Dojla, glavnog menadžera departmana za kulturu grada Dablina, objavljena je prošle godine u izdanju elitne izdavačke kuće za akademske knjige Gower publishing iz Londona. Knjiga je zasnovana na tekstovima, kao izvoru za istraživanje na polju razvoja kulturnih politika u regijama i gradovima Evrope, i teži da doprinese razumevanju održivog razvoja kulture, i razmeni znanja i iskustva između različitih sredina u Evropi uključujući i Srbiju.

Samo izdanje doživelo je uspeh i nalazi se na univerzitetima i bibliotekama u Velikoj Britaniji, Australiji, SAD, Nemačkoj, Danskoj, Finskoj, Grčkoj, Japanu i Južnoj Africi. Knjiga je predstavljena na Univerzitetu u Remsu, u Francuskoj, na Pratt Institutu u Njujorku, i u Rektoratu Beogradskog univerziteta.

Novo rukovođenje u sektoru kulture objašnjava pojmove razvoja evropskog društva. Društvo sve većeg, ne samo etničkog diverziteta, koje treba da vrednuje znanje i kontinuirano učenje, koje je barem potencijalno povezano, mora da izgradi kulturni stub koji će podupreti razumevanje sveta, nadgradnjom čovekovog razvoja kroz pristup i bavljenje kulturnim aktivnostima i tako što će pokazati da naši koreni, naše tradicije i naše kulture, nisu vidljive same po sebi. U knjizi su predstavljeni primeri kreiranja dobre kulturne politike gradova Bolonje, Londona, Barselone, Luksemburga, Dablina i drugih.

– Investicije u istraživačku delatnost u oblasti kulture su neophodne. Živimo u veoma interesantnom vremenu i značaj kulture je sve veći. Rasprave o odnosu između kulture i razvoja zauzimaju sve više prostora na globalnom planu. Ova knjiga bavi se i izazovima u kreiranju dobre kulturne politike grada u savremenom društvu koja se ogleda u pravilnom pristupu, koji uzima u obzir i u jednakoj meri razmatra sve dimenzije grada – društvenu, obrazovnu, ekonomsku i turističku, i međusobno ih povezuje u funkcionalnu celinu – ističe Biljana Mickov za Danas.

Biljana Mickov, urednica časopisa za savremenu kulturu Vojvodine Nova misao i istraživač u kulturi, godinama je aktivna u projektima Instituta za kulturu u Barseloni, Dablinu, Londonu i Zavodu za kulturu Vojvodine iz Novog Sada. Njeni radovi su objavljeni u Barseloni, Velikoj Britaniji i Francuskoj. Članica je mreže Agenda 21 za kulturu sa sedištem u Barseloni, i članica je mreže Evropskih eksperata u kulturi (Brisel), koja je formirana na inicijativu generalnog direktorata Evropske komisije za edukaciju i kulturu. Taj projekat Evropske komisije okuplja grupu visoko pozicioniranih eksperata u kulturi na poljima kulturne politike koji objavljuju izveštaje i studije.

Kultura je deo javnih politika

Do kraja ove godine kod istog izdavača biće objavljen i novi autorski zbornik Biljane Mickov Kreativni grad: Vizija i sprovođenje, u kojem se objašnjava evropski koncept kreativnosti.

– Ono što sam želela da pokažem ovom knjigom jeste da u Evropi postoji balans između ekonomskog aspekta kulture i društvene inkluzije. Izuzetno je važno da su različiti slojevi društva uključeni u projekte. U zborniku je prikazana nova uloga institucija kulture u Evropi: digitalizacija i kako bi izgledala budućnost u sektoru kulture. Prethodni zbornik bio je posvećen kulturnim politikama te se ovaj novi svakako i tematski nadovezuje na njega. U biti, bilo nam je važno da ukažemo na značaj odnosa lokalnih vlasti prema institucijama kulture. Na primer, za ovaj zbornik koji sada pripremam pisala je i Ani Krebs, žena koja vodi sektor menadžmenta u Luvru i koja radi projekte jačanja odnosa lokalnih vlasti u Francuskoj i u Evropi, kako bi pozicija kulture u lokalnim vlastima ojačala. Krajnji cilj i jeste da se kultura bar izjednači sa statusom koji imaju drugi resori u lokalnim vlastima, kao što su ekonomija, finansije ili pak komunalni resor. Kultura je deo javnih politika – kaže Biljana Mickov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari