Pažljivo birajući naslove u biblioteci Mistici i gnostici u kojoj je za nepunih petnaest godina objavljeno sedam dela (mali ali dragocen broj za kulturu svake zemlje) autora kao što su Žak Lakarijer, Aleksandar Koare, Rene Genon, Jurij Stojanov, Nikolaj Berđajev, Geršom Šolem i Stiven Ransiman, izdavačka kuća Gradac iz Čačka nedavno je u ovu ediciju uvrstila i knjigu Duhovni život. O mističkom iskustvu (Ivlin Anderhil).

U prevodu Sandre Kostadinov i Milojka Kneževića, knjiga u prvom delu donosi četiri besede na temu molitve koje je autorka 1936. čitala u emisijama Doma Bernarda Klementsa, misionara i vikara crkve Svih svetih u Londonu, dok se u drugom delu našao izbor njenih eseja o mističkom iskustvu. Ivlin Anderhil (1875-1941) plodna je autorka zbirki pesama i fikcije, ali najvažniji deo njene biografije pripada istraživanju srednjovekovnih hrišćanskih mistika čiji je bila najbolji i najprecizniji tumač u Anglikanskoj crkvi. Za njenim je katedrama podučavala protestantsku publiku i kler istoriji mističkog, koje je i lično iskusila, i o čemu je pisala. Postavši glavni stručnjak za misticizam u Engleskoj, bila je i prva žena koja je pozvana da na Oksfordu predaje religiju.

Jednostavan i jasan stil, pored tema, razlog je što su njene knjige bile, a i danas su, vrlo popularne u celome svetu. Objašnjavajući delo mističkih mislilaca, raspravljajući o učenjima i iskustvima sv. Avgustina, sv. Franje Asiškog, sv. Jovana od Krsta, sv. Katarine Đenovske… Anderhil otkriva stalnu čovekovu čežnju za Bogom izvan, kako kaže, usredsređenosti na naše tričave poslove. Kako svaki nivo iskustva širi vidike postojanja, čovek se prvo mora usmeriti ka sebi da bi, postepeno se saobražavajući sa širim, mogao da otkrije sve sposobnosti koje su mu date na putu ka savršenstvu. „Umiremo od žeđi pored izvora“, piše ona, upućujući na najuzvišeniji misticizam koji našu svest uvodi u treći svet večne lepote i smisla; on je svima dat, ali jeste „odsutan samo za one koji ga ne primećuju“. Duhovni svet Ivlin Anderhil i njeno tumačenje misticizma nastali su, jednim delom, i na fonu društvenih lomova u svetu: uoči i tokom Velikog rata, i u osvit Drugog svetskog rata. Potreba za razumevanjem sebe, a potom sveta stvorila je čitave armije poklonika njenog dela, koje se danas samo uvećavaju. Jer, pišući o svom vremenu Anderhil je nepogrešivo ocrtala i čoveka u 21. veku kome je, dok se koprca u trivijalijama, sve teže da se snađe na putu ka duhovnom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari