Borićemo se kao Miloš, a ne Karađorđe 1

Štrajkački odbor Fabrike automobila Priboj (FAP) odlučio je da učestvuje na predstojećim lokalnim izborima, kao Grupa građana „Za opstanak FAP – Miroslav Mršević“. U razgovoru za naš dodatak Mršević objašnjava da nisu ušli u politiku, nisu osnovali političku stranku, već se bore protiv politike koja je vođena „poslednjih 26 godina čiji je zajednički imenitelj uništavanje srpske privrede“.

                       p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

– Dosadašnje forme aktivnosti na očuvanju FAP-a kao što su sindikalna borba, štrajkovi na pruzi i štrajk glađu, tužbe nadležnim institucijama nisu donele zadovoljavajuće rezultate. Poslednji štrajk je kao rezultat doneo kompromis kojim nisu zadovoljni ni radnici ni vlast. Radnici zato što nisu dobili poštovanje člana 110 Zakona o radu, a vlast zato što se urušila njihova priča o FAP-u. Mi se opravdano bojimo da obećano neće ispuniti posle izbora i zato smo rešili da osnažimo svoju poziciju ulaskom u lokalnu skupštinu kako bi na taj način radnici FAP-a prvi put posle 26 godina dobili svoje autentične predstavnike. Tada su radnici imali svoje predstavnike u veću udruženog rada čije je ukidanje po nama jako loša odluka jer je rezultirala praktično uništavanjem 13.500 radnih mesta od tada u Priboju i niza preduzeća: Inkop, Bić, Gradnju, Napredak, Epoksid, Bratstvo, kaže Miroslav Mršević.

*Priča se vam je kampanju finansirala aktuelna opštinska vlast. Kako ste zaista finansirali predaju liste i kampanju?

– Tu priču forsira kriminalna grupa koja vlada FAP-om niz godina. MUP je došao do operativnih saznanja protiv dela te grupe, a mi se nadamo da se priča neće završiti na neposrednim izvršiocima već i po nalogodavcima. Ta grupa je vrlo opasna jer se povezala i sa delom političke vlasti u poslednjih 16 godina. Štrajkom smo uspeli da se izborimo za četiri plate koje ne bi dobili. Naše plate su u proseku 300 evra mesečno, a cela kampanja nas neće koštati više od jedne plate. Do sada smo finansirali 270 dinara overavanje grupe, dok ćemo glavni deo troškova sudu platiti posle plate od 4. maja. Priča o saradnji sa opštinskom vlasti u pogledu finansiranja je smešna zato što se mi i oni borimo za iste glasače koji vole FAP. Poslednji kontakt sa njima smo imali u toku pregovora sa Ministarstvom privrede gde je predsednik lokalne samouprave bio medijator po Zakonu o štrajku. U principu predsednik štrajkačkog odbora FAP-a, ministar privrede i predsednik lokalne samouprave su se morali dogovarati, ko je iz koje partije nije relevantno. U tom smislu će se priča iz štrajka verovatno ponoviti i posle izbora – sa ovom ili nekom drugom vlašću na lokalu ili republici.

*Kakve su vaše prognoze rezultata izbora? Koliko odbornika mislite da ćete imati u lokalnom parlamentu?

– Na izbore ne idemo da se borimo za vlast već da nađemo još jednu tribinu gde ćemo glasnije potkrepiti naše opravdane zahteve za zaostalim platama, uplati staža i za opstanak FAP-a. Ako dobijemo manji broj odbornika, mi ćemo tražiti podršku za naše stavove i kod vlasti i kod opozicije. Ako bi dobili veći broj, onda bi verovatno tražili načine da upravljamo industrijskim parkovima, zonom i toplanom koje su izuzete iz FAP-a na nezakonit način, ali na takav način da ne kvarimo odnos sa drugima koji vole FAP, a da nisu u vlasti.

*Na koje birače računate?

– Pre svega na radnike FAP koji su učestvovali u štrajku sa njihovim članovima porodica, zatim na penzionere koji su emotivno vezani za svoju firmu, pa onda i na sve žrtve tranzicije iz uništenih pribojskih preduzeća jer ćemo se ako se izborimo za svoja prava izboriti i za njih jer će isti zakon morati da bude primenjen na sve. Računamo na sve koje je država oštetila platama, stažom, otpremninom, smanjenom penzijom, neisplaćenim akcijama ili sudskim presudama. Računamo i na one iz javnih preduzeća koji malo dalje gledaju i koji shvataju da bi nestankom FAP, ostali polako bez posla i mnogi prosvetni i zdravstveni radnici, ali i na omladinu koja bi trebalo da shvati da bez FAP-a moraju da se sele iz Priboja.

*Ako uđete u skupštinu, hoćete li ući i u vlast ako vas ponude?

– Vlast koja nam omogući isplatu zaostalih potraživanja po članu 110 Zakona o radu ćemo podržati. Znači, ako će to pomoći radnicima da im se poveže staž i da opstane FAP, dogovaraćemo se sa onima koji su na vlasti u opštini i Republici bez obzira ko to bio. Mi smo potencijalni saveznik svakome, a nikome otvoreni protivnik, iako smo u načelu protiv višepartijskog sistema već za radničku državu.

*Kako se opredeljujete prema ostalim važnim pitanjima za grad, izgradnji brana na Limu recimo? Na vašoj listi je odbornik iz prethodnog saziva, koji je zbog procene negativnog uticaja izgradnje brana na FAP izašao iz vlasti.

– U toj priči potpuno podržavamo stručne službe FAP-a koje imaju jasan stav protiv izgradnje brana. Normalno je da kao ljudi iz industrije potenciramo štetan uticaj izgradnje brana na tehnološki potencijal Montaže FAP, a daleko manje na ekološku štetu. Ekološka priča po kojoj će sve biti čisto kada nestane industrije nije naša priča jer je opstanak stanovništva na ovom prostoru najbitniji.

Neko mora i da preživi

– Većina nas žali za nekim boljim vremenima kada su se radnici pitali i kada nije bilo neradničkih (mi tako čitamo reč građanskih) organizacija i partija. Znači mi smo klasična levica koje nažalost u Srbiji nema. Ali pošto se ne može očekivati da oni kojima se preti nestajanjem i kojima se duguje devet plata žive od ideala, sarađivaćemo sa svima koji nam mogu pomoći da opstanemo. U tom pogledu smo više za Milošev način borbe nego za isključiv put Karađorđa. Neko ipak mora i da preživi, poručuje Miroslav Mršević.

U Priboju 11 lista

Opštinska izborna komisija izdala je rešenja za 11 lista za kandidate za odbornike Skupštine opštine Priboj. Redosled proglašenja liste određuje i redni broj na glasačkom listiću, te će se u Priboju lista Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje naći pod brojem jedan. Pod brojem dva je lista Jasmin Hodžić – Priboj je i naš grad – Marijana Bjelić, slede Socijalistička partija Srbije – Ivica Dačić i Sandžačka demokratska partija – dr Jasminko Toskić. Pod brojem pet je koalicija SDA i BDZ Sandžaka, a DS je šesta. Koalicija DSS-Dveri Vujadin Vujo Radović zauzela je broj sedam. Simpatizeri radikala za SRS će moći da glasaju ako zaokruže broj osam, a Srpske narodne partije Nenada Popovića pod brojem devet. Grupa građana „Za opstanak FAP-a“ Miroslav Mršević je pod brojem 10, a 11. takođe GG „Za život Priboja“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari