Koncept ljudske sigurnosti stremi ka stabilnosti i blagostanju građana i zajednica i kao takav predstavlja veliku priliku i potencijal za održivi razvoj.

Pri svakoj proceni bezbednosne situacije u Novom Pazaru valjalo bi imati na umu, pored klasičnih elemenata bezbednosti, brojne dimenzije ostvarivanja slobode od straha i uskraćenosti, koje uključuju i ekonomsku sigurnost, sigurnost prehrane, zdravstvenu, sigurnost zdravog okruženja, ličnu, sigurnost zajednice i političku sigurnost. Moglo bi se reći da je Novi Pazar grad narušene percepcije ljudske bezbednosti i sigurnosti i dalje je podeljen po mnogo osnova, nepoverljiv je i nezadovoljan, i još uvek je „potrošač sigurnosti“, iako se čine napori da se transformiše u subregionalni generator i izvoznik bezbednosti i sigurnosti za ceo Sandžak – ocenjuje direktorka novopazarske navladine organizacije Kulturni centar Damad Zibija Dervišhalitović-Šarenkapić.

Vaša organizacija je nedavno sprovela istraživanje o ranjivosti mladih u ovom gradu u odnosu na radikalizam i ekstremizam. Na osnovu dobijenih rezultata koji su ovde najveći bezbednosni izazovi?

– Istraživanjem o ranjivosti mladih u Novom Pazaru u odnosu na ekstremizam i radikalizam, kao i mapiranjem i procenom kapaciteta i ograničenja institucija za integrisani odgovor na bezbednosne izazove, KC Damad je uz podršku Ambasade Švajcarske u Beogradu, počeo sveobuhvatni proces podizanja otpornosti lokalne zajednice i mladih na bezbednosne i sigurnosne izazove i podsticanje integrisanog društvenog odgovora na rizike i pretnje po ljudsku sigurnost uključujući radikalizam i ekstremizam. Istraživanjem smo identifikovali nekoliko faktora rizika u zajednici koji su važni za razumevanje mogućih pokretača ekstremizma i radikalizma: ekonomske nesigurnosti (nezaposlenost i siromaštvo), institucionalne nesigurnosti (nedostatak vladavine prava i korupcija) i stalni osećaj lišavanja i nepravde, dugogodišnji konflikti koji nisu rešeni, podele na „mi“ i „oni“ duž političkih, verskih i etničkih linija koje utiču na brojne sfere javnog i privatnog života, antagonizam i govor mržnje, povećana netolerancija na različitosti unutar grupa bez prostora za razvijanje zajedničkih interesa i simboličkog prostora za dijalog i razmenu, normalizacija i legitimizacija nasilja i nedostatak institucionalnih mehanizama za prevenciju i sankcionisanje nasilja, kao i sveukupan rast i prihvatanje nasilja kao legitimne forme komunikacije među mladima, socijalna isključivost i izolacija iz političkog, ekonomskog, socijalnog i verskog života i opšta apatija.

Koliko su radikalizam i ekstremizam prisutni kod mladih u ovom gradu?

– Ne može da se govori o meri prisutnosti ekstremizma i radikalizma, ali treba da se imaju na umu prethodno naznačeni faktori rizika, jer oni mogu da podstaknu agresivnost i frustraciju, osećaj nepravde i nemoći, osećaj stalne nesigurnosti, gubitak dostojanstva, prihvatanje nasilja kao legitimnog alata za komunikaciju i gubitak poverenja u institucije i zajednicu generalno.

Koja su rešenja za te probleme?

– Ekstremizam i radikalizam, posebno kada eskaliraju u nasilje, pretnja su po mir i harmoniju u zajednici. Identifikovanje uzroka i različitih rizika koji doprinose ovom fenomenu je od ključnog značaja za širu sigurnost i prosperitet zajednice. S obzirom da su mladi u našoj zajednici u najvećem riziku za potencijalno razvijanje ekstremističkih stavova i ponašanja, a u isto vreme su i najpristupačnija društvena grupa za implementaciju preventivnih mera, potrebno je da se razviju institucionalni mehanizmi, koji mogu da posluže kao podrška za prevenciju i smanjenje rizika od ekstremizma i radikalizma.

Na osnovu rezultata istraživanja, šta treba da se radi ubuduće?

– Osnaživati i podržavati javne institucije da rade na promovisanu i unapređivanju ljudske sigurnosti kroz multisektorski pristup i razvijanje i usvajanje lokalnih politika za integrisane intervencije u oblasti ljudske sigurnosti, uključujući i radikalizma i ekstremizam. Osnažiti zajednicu da traži, očekuje i podržava konkretne društvene intervencije u oblasti ljudske sigurnosti, kroz učešće građana u procesima planiranja i odlučivanja, kroz podršku osnaženih medija i organizacija civilnog društva koji promovišu razumevanje integrisanog društvenog odgovora na sve izazove, rizike i pretnje po ljudsku sigurnost. Razumevanje i primena multisektorskog paketa prevencije ekstremizma i radikalizma, zajedničko planiranje i koordinirano delovanje na podizanju socijalnog kapitala zajednice i snaženje njene kohezije, destigmatizacija zajednice, kako unutar Novog Pazara tako i u odnosu na širu zajednicu, širenje pozitivnih poruka i promovisanje tolerancije i nenasilja, dekonstruisanje ekstremnih ideoloških narativa i slično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari