Slaba startna pozicija, najnerazvijenije opštine u bivšoj Jugoslaviji, sa 17 odsto bruto dohotka od proseka u zemlji, tranzicija i svetska ekonomska kriza, učinili su da i ova opština prolazi kroz težak period. Slaba startna pozicija znači da i dalje imamo najlošiju putnu i ekonomsku infrastrukturu, probleme sa snabdevanjem vodom i strujom, procenat nezaposlenosti dostigao je rekord u poslednjih pedeset godina.

Ključni razlozi za to su nedostatak hrabrosti, samopouzdanja i vizije, nedostatak planske dokumentacije, pre svega za održivi razvoj opštine. Naš veliki problem su ljudski resursi, nedostaju nam stručni kadrovi svih profila i po tom pitanju delimo sudbinu ostalih malih sredina iz kojih kadrovi odlaze u veće gradove u zemlji i u inostranstvo, gde živi i radi oko 50 odsto naših građana, kaže za Sandžak Danas predsednik opštine Tutin Šemsudin Kučević.

* Sa prekidom od nekoliko godina predsednik ste opštine Tutin od 1996. godine. Šta je Tutin bio tada, a šta je danas?

– Nasledili smo Tutin na 200 hektara sa lošom gradskom infrastrukturom i ekonomijom. Bio je to bezličan grad, bez duha, energije i što je najgore bez volje. Društveni procesi veoma su spori, treba mnogo vremena za neki novi diskurs i danas je tutinska opština prilično drugačija nego pre dvadeset godina. Među prvima smo u Srbiji uradili potpunu plansku dokumentaciju: Strategiju razvoja do 2020. godine, Prostorni plan, Plan detaljnih regulacija, Plan naselja i Plan kapitalnih investicija. U najkraćem, probudili smo uspavani palanački duh, pred naše građane postavili smo izazove, posebno pred onima u inostranstvu i evo nas na korak od uspeha. Postali smo opština sa vizijom.

* Kakva je prošla godina bila za opštinu Tutin i da li ste realizovali sve što ste planirali?

– Radili smo na realizaciji velikih i značajnih projekata za dalji razvoj opštine. Uspeli smo da asfaltiramo oko 30 kilometara ulica i puteva, ušli smo u završnu fazu izgradnje filterskih postrojenja čija vrednost je 1,2 miliona evra, započeli smo uređenje gradskog jezgra. Jedan od najznačajnijih projekata su nova rešenja problema rukovođenja čvrstim otpadom. Potpisivanjem ugovora sa austrijskom firmom ASA rešili smo ovaj problem. I najavili smo opštu reformu javnog sektora. Nažalost, nismo uspeli da završimo izgradnju sportske hale i od ministra sporta imamo obećanje da će nam odobriti sredstva da završimo taj objekat.

* Koji su prioriteti u ovoj godini?

– Plan naših kapitalnih investicija ide u četiri pravca. Na prvom mestu je infrastruktura: završetak projekata u putnoj infrastrukturi, poboljšanje vodosnabdevanja i snabdevanja električnom energijom, zatim finansiranje kapitalnih projekata u poljoprivredi i aktiviranje dve gradske industrijske zone Štere i Kraljevac. Treći pravac je nastavak projekata obnovljivih izvora energije, koji obuhvataju hidroelektrane na Ibru i Vidrenjaku, vetropark na Pešteri i veliki projekat geoloških istraživanja na Pešterskoj visoravni. Četvrta oblast su projekti za razvoj turizma i tu su naši resursi Mokra gora, Ribarićko jezero, Pešter i reke Vidrenjak, Ibar i Pečaonica.

* Okosnica privrednog razvoja opštine Tutin su mala i srednja preduzeća i porodične firme. Na koja sredstva računate za razvoj tih preduzeća i koliko ona mogu da doprinesu smanjenju broja nezaposlenih u vašoj opštini?

– Postali smo lideri u proizvodnji nameštaja zahvaljujući sredstvima naših preduzimljivih preduzetnika, ali i sredstvima iz Fonda za razvoj Srbije. Ubuduće računamo na sredstva iz pretpristupnih fondova EU. U ovoj godini posebno će biti aktivan program u oblasti poljoprivrede. Naši inženjeri u ovom trenutku aktivno rade sa našim poljoprivrednim proizvođačima na pripremi aplikacija. Agrar je značajan resurs i u zemlji i u gradu. Kroz razvoj malih i srednjih preduzeća i porodičnih firmi, uz ovakvo obezbeđivanje sredstava, sigurna sam da možemo da rešimo problem nezaposlenosti.

* Kakva je saradnja sa Vladom Srbije?

– Osim saradnje u sistematskom rešavanju obnovljivih izvora energije i elektronskog izdavanja dozvola, očekujem da ta saradnja i u ostalim oblastima bude znatno bolja.

Vizija razvoja

* Kako za pet godina vidite opštinu Tutin?

– Potpuno reformisanu opštinsku upravu, javna preduzeća i ustanove, osposobljene kadrove za izradu projekata, kompletno funkcionisanje elektronske uprave u novoj opštinskoj zgradi i završene projekte kapitalnih investicija. Opštinu koja će da opravda epitet servisa građana, koja će u svakom trenutku moći svojim građanima da da odgovore na sva pitanja. Svoju misiju i viziju, kao dugogodišnji predsednik opštine želeo bih da završim do ove faze i da na čvrstim temeljima nastavimo drugu fazu razvoja ove opštine.

Ovaj prilog sufinansira opština Tutin

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari