U Austriji godišnje od raka grlića materice oboli do 400 žena, a u više od 90 odsto slučajeva je uzrok tome humani papiloma virus (HPV). Vakcinisanje može da štiti, ali deluje samo do 70 odsto protiv karcinoma cerviksa. Zato se ženama i dalje preporučuje redovni Papa-test kod ginekologa, a to bi moglo ubuduće da se promeni.


Istraživački tim Medicinskog fakulteta u Beču uspeo je da pronađe vakcinu protiv HPV-a koja deluje protiv svih onkogenih tipova sluzokože, kaže imunodermatolog Rajnhard Kirnbauer.

Trenutno je poznato preko 100 grupa humanih papiloma virusa od kojih 14 izazivaju rak. Kao i kod drugih vakcinacija važi i u ovom slučaju da je delotvornija ukoliko se što pre sprovede. Smisleno je dati vakcinu svakako pre prvog seksualnog kontakta.

Ova nova vakcina ne štiti samo od virusa koji prouzrokuju rak grlića materice, već pruža i imunizaciju protiv HPV-grupa koje mogu da izazovu kondilome i obične bradavice. Prema rečima Kirnbauera, ako roditelji žele da postignu zaštitu protiv tih bradavica trebalo bi još pre polaska u vrtić ili školu da vakcinišu decu.

Ova vakcina se neće pojaviti na tržištu pre 2021. godine, ali već sada vlada ogromno interesovanje. Tako je američki Nacionalni institut za rak (NCI) izdao sertifikat Medicinskom fakultetu u Beču i dao pristanak za subvenciju. Zanimljivo je da je ovo ipak jedan od retkih slučajeva da NCI stavi na raspolaganje finansijska sredstva istraživačkoj grupi izvan SAD-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari