Od ebole je od početka godine umrlo skoro 1.000 ljudi, a oko 1.800 slučajeva zaraze je potvrđeno ili čeka na potvrdu, podaci su Svetske zdravstvene organizacije. Epidemijom ovog virusa, čija je stopa smrtnosti i do 90 odsto, zahvaćene su četiri afričke zemlje, Liberija, Gvineja, Sijera Leone i Nigerija. U pitanju je teško virusno oboljenje koje na čoveka prenose divlje životinje, i često se završava smrću, jer ne postoji nijedan specifičan lek niti vakcina protiv ovog virusa.


– Ebola je akutna infektivna bolest iz grupe hemoragijskih groznica, i karakterišu je krvarenja na koži i unutrašnjim organima zbog oštećenja zidova krvnih sudova i otežanog zgrušavanja krvi zbog pada broja trombocita – kaže za Danas direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije Dragan Delić.

On napominje da virus na čoveka prenose divlje životinje i to najčešće majmuni i slepi miševi, dok se u humanoj populaciji prenosi u direktnom kontaktu sa krvlju, sekretima i drugim telesnim tečnostima obolelih ili umrlih.

– Ebola se najčešće prenosi kapljičnim putem, a ulazno mesto je sluznica ždrela. Takođe, moguće je i direktnim kontaktom sa obolelim, putem krvi, semene tečnosti, ubodom inficirane igle ili neadekvatno sterilisanim medicinskim instrumentima. Najugroženiji su, zapravo, zdravstveni radnici, jer su u stalnom kontaktu sa bolesnicima, a infekcija se najčešće prenosi intrahospitalnim putem, kao što je to slučaj u Africi, gde su inficirani medicinski radnici.

Period inkubacije je, kako objašnjava naš sagovornik, od 2 do 19 dana. Bolest nastaje naglo i karakterišu je simptomi kao što su visoka telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, groznica, dijareja, povraćanje, te kašalj.

– Nakon početnih simptoma, javlja se spontano krvarenje zbog oštećenja krvnih sudova i nedostatka trombocita, i to tačkasta krvarenja, hematomi, tj. podlivi, zatim krvarenja u svim organima. Gubljenjem krvi dolazi do pada pritiska, organizam se nalazi u stanju šoka i slabljenja funkcije svih sistema organa – ističe Delić i podseća da nakon ove faze najčešće nastupa smrt i da je ebola jedna od infektivnih bolesti sa najvećom stopom letaliteta, jer nema adekvatne terapije, već samo pomoćne, u vidu infuzionih rastvora i transfuzije krvi. Prema njegovim rečima, ako postoji sumnja da je neko zaražen ebolom, neophodna je maksimalna izolacija do 20 dana na odeljenjima infektivnih klinika koja su specijalno uređena za ove potrebe, u kojima lekari i sestre praktično žive dok se proces ne okonča.

Prema važećem Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, član 23, sva lica koja dolaze iz zemalja u kojima ima kolere, kuge, velikih boginja, žute groznice, virusnih hemoragijskih groznica (gde spada i ebola) i malarije stavljaju se pod zdravstveni nadzor, radi praćenja njihovog zdravstvenog stanja.

– Ljudi stalno putuju u Afriku, ili na rad ili turistički, ali je i veliki broj azilanata koji u našu zemlju pristižu sa ovog kontinenta, te postoji opasnost da se pojavi neka od infektivnih bolesti. Epidemiolozi, svakako, moraju biti sanitarni kordon, moraju proveravati odakle putnici dolaze, da obavljaju preglede i sve ostale preventivne mere.

Naš sagovornik ističe da za sada nema potvrde da postoji neko zaražen ebolom, ali da svakako sve službe moraju biti spremne i savetuje građanima da izbegavaju putovanja u područja u kojima vlada epidemija ovog virusa, te da je neophodno pratiti izveštaje SZO koji se dostavljaju Institutu za javno zdravlje „Batut“ o bolestima i rizičnim oblastima na afričkom kontinentu.

SZO odobrila lek protiv ebole

Ženeva, Madrid – Svetska zdravstvena organizacija (SZO) odobrila je danas primenu eksperimentanog leka za lečenje inficiranih ebolom. „U uslovima epidemije i uz ispunjavanje određenih uslova, komitet (SZO) je postigao konsenzus, ocenivši da je etički da se ponudi eksperimentalna terapija čija efikasnost nije poznata, ali ni neželjeni efekti“, navodi se u saopštenju SZO.

Najveća epidemija

Ebola se prvi put pojavila 1976. godine u dve istovremene epidemije u Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo. „Aktuelna epidemija ebole prijavljena je u martu 2014. godine u Gvineji, a prvi slučaj obolevanja registrovan je u šumskoj oblasti jugoistočne Gvineje, blizu granice sa Liberijom i Sijera Leoneom. Ovo je prva epidemija ebole registrovana u pomenutim zemljama, i ujedno je i najveća zabeležena do sada“, navode na sajtu Instituta za javno zdravlje „Batut“.

Španski sveštenik zasad jedina žrtva u Evropi

Španski sveštenik koji je oboleo od ebole u Liberiji i prošle nedelje vraćen u Madrid na dalje lečenje, umro je juče u madridskoj bolnici, saopštili su bolnički izvori. On je za sada jedina žrtva ebole u Evropi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari