Foto: Shutterstock/Vershinin89
Formiranje leda u zamrzivačima čest je problem u domaćinstvima, a najčešće nastaje zbog viška vlage koja ulazi u uređaj i nepravilnog čuvanja namirnica. Iako se često zanemaruje, ovaj problem može smanjiti efikasnost rada zamrzivača i dovesti do povećane potrošnje energije.
Da biste sprečili ovaj problem, važno je osigurati da su sve namirnice pravilno upakovane i čvrsto zatvorene, posebno one koje se čuvaju u kesama ili posudama. Ovo smanjuje količinu vlage koja ulazi u unutrašnjost uređaja, prenosi N1.hr.
Ako se led već formirao, prvi korak je potpuno odmrzavanje zamrzivača i temeljno čišćenje unutrašnjih površina. Nakon uklanjanja leda, potrebno je obrisati sve delove kako biste uklonili preostalu vlagu koja bi mogla dovesti do ponovnog stvaranja leda, piše klix.ba.
Jednostavan trik koji može pomoći u sprečavanju ovoga često se pominje kao nanošenje tankog sloja ulja na unutrašnje zidove vašeg zamrzivača. Ulje može delovati kao zaštitna barijera koja smanjuje zadržavanje vlage i stvaranje leda.
Takođe se preporučuje da ne otvarate vrata zamrzivača prečesto, jer ulazak toplog vazduha podstiče kondenzaciju i stvaranje leda. Takođe je važno da uređaj nije pretrpan kako bi vazduh mogao slobodno da cirkuliše.
Redovno održavanje i pravilna upotreba vašeg zamrzivača mogu značajno smanjiti pojavu leda, produžiti vek trajanja uređaja i osigurati bolje čuvanje hrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


