Do sada je u Kikindi ukupno šest osoba stavljeno pod lekarski nadzor, prva 22. jula, a poslednja 12. avgusta. To je redovna procedura u kojoj, prilikom sletanja na aerodrom, putnici koji dolaze iz područja gde su registrovane zarazne bolesti dobijaju rešenje sanitarnog inspektora da se obrate nadležnoj epidemiološkoj službi. Svi pomenuti su pod nadzorom, u svojim kućama i u stalnom su kontaktu sa našim epidemiolozima, zdravi su, nemaju simptome ovog oboljenja i nisu bili u kontaktu sa obolelima, rečeno je Danasu u Zavodu za javno zdravlje Kikinde.


Prema poslednjim podacima Svetske zdravstvene organizacije, dosad je u zapadnoj Africi od ebole umrlo 1.229 ljudi, a 2.240 je inficirano ovim smrtonosnim virusom protiv koga ne postoji vakcina niti efikasan lek, već samo eksperimentalni serum koji je dat nekim obolelim lekarima.

Epidemijom ovog virusa, čija je stopa smrtnosti i do 90 odsto, zahvaćene su četiri afričke zemlje, Liberija, Gvineja, Sijera Leone i Nigerija. U pitanju je teško oboljenje iz grupe hemoragijskih groznica, koje na čoveka prenose divlje životinje.

Ebola je akutna infektivna bolest iz grupe hemoragijskih groznica, nastaje naglo i karakteriše je pojava simptoma kao što su visoka telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, groznica, dijareja, povraćanje, te kašalj. Nakon toga, javljaju se spontana krvarenje zbog oštećenja krvnih sudova i nedostatka trombocita, i to tačkasta krvarenja, hematomi, tj. podlivi, zatim krvarenja u svim organima. Gubljenjem krvi dolazi do pada pritiska i slabljenja funkcije svih sistema organa.

Kako tvrde epidemiolozi, virus na čoveka prenose divlje životinje i to najčešće majmuni i slepi miševi, dok se u humanoj populaciji prenosi u direktnom kontaktu sa krvlju, sekretima i drugim telesnim tečnostima obolelih ili umrlih. Najugroženiji su, zapravo, zdravstveni radnici jer su u stalnom kontaktu sa bolesnicima, a infekcija se najčešće prenosi intrahospitalnim putem, kao što je to slučaj u Africi, gde je inficirano medicinsko osoblje.

Mere prevencije

Na sajtu Instituta za javno zdravlje „Batut“ navode se sledeće mere prevencije kojih se treba pridržavati kako bi se sprečilo inficiranje virusom ebole:

l Izbegavanje kontakta sa pacijentima koji imaju simptome bolesti, odnosno sa njihovim telesnim tečnostima

l Izbegavanje kontakta sa leševima i/ili telesnim tečnostima preminulih osoba

l Izbegavanje bliskog kontakta sa divljim životinjama, bilo da su žive ili mrtve, uključujući majmune, šumske antilope, glodare i slepe miševe, kao i konzumiranje bilo kakvog jela pripremljenog od mesa ovih divljih životinja

l Izbegavanje područja koja mogu biti naseljena slepim miševima, kao što su pećine, izolovana skloništa ili rudarske oblasti

l Obavezno pranje i ljuštenje voća i povrća pre konzumiranja

l Upražnjavanje isključivo bezbednog seksa

l Striktna higijena ruku

Odbegli pacijenti u Liberiji još nisu pronađeni

Liberijske vlasti saopštile su da još tragaju za 17 pacijenata obolelih od ebole koji su u nedelju, posle pljačke, pobegli iz centra za karantin u Monroviji.

„Još nismo pronašli 17 obolelih. Najgore je što su pljačkaši odneli dušeke i prljavu posteljinu. Strahujemo da situacija može da izmakne kontroli“, izjavio je Frans presu portparol liberijske vlade Luis Braun. On je napomenuo da je moguća izolacija cele četvrti Vest Point, u kojoj se nalazi centar za karantin i u kojoj, prema njegovim rečima, živi skoro 75.000 stanovnika.

„Svi ti pljačkaši su sada nosioci smrtnosnog virusa“, dodao je Braun.

Inače, u Liberiji je do sada umrlo najviše ljudi od ebole – njih 413, te je ova zemlja 6. avgusta uvela vanredno stanje. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari