Suzana Paunović: Nije mrtvo slovo na papiru 1

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović izjavila je danas da Prvi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina pokazuje da je oko 80 odsto aktivnosti, planiranih za prvi i drugi kvartal 2016. godine, realizovano u skladu sa predviđenom dinamikom.

To pokazuje da usvojeni Akcioni plan Vlade nije mrtvo slovo na papiru, već da se, naprotiv, sve aktivnosti predviđene Akcionim planom u praksi sprovode, rekla je Paunović novinarima, u Palati Srbija, uoči predstavljanja Prvog izveštaja o sprovođenju tog plana.

Ona je podsetila da je Vlada Srbije usvojila Akcioni plan početkom marta 2016.godine, da pokriva 11 oblasti i obuhvata 115 aktivnosti koje će biti realizovane u narednom periodu.

Ona je dodala da su za prvi i drugi kvartal dobili izveštaje o tome šta su uradili na sprovođenju Akcionog plana od 67 institucija i drugih nosilaca aktivnosti.

Paunović je rekla da je važno što su nacionalni saveti učestvovali u procesu izveštavanja.

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak rekao je da bi sledeće godine trebalo da budu usvojena dva ključna zakona koja se odnose na prava pripadnika nacionalnih manjina, a to su Zakon o zaštiti prava i sloboda i Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

Trudimo se da svi naši građani, bez obzira na etničko poreklo, stepen obrazovanja ili lokaciju na kojoj se nalaze, imaju jednake šanse i mogućnosti, kako za očuvanje svog kulturnog identiteta, tako i za uključivanje u savremeno srpsko društvo, rekao je Bošnjak.

Pomoćnik ministra pravde i predsednik pregovaračke grupe za Poglavlje 23 Čedomir Backović rekao je da je „značaj nacionalnih manjina za Poglavlje 23 izuzetan“.

On je rekao da u Srbiji ima 26 nacionalnih manjina.

U tom smislu postoji veliki izazov pred organima države Srbije u sprovođenju Akcionog plana. Rezultati koji su do sada postignuti su pohvalni, ocenio je Backović.

Ambasador Misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio rekao je da su unapređenje statusa i integracije nacionalnih manjina od ključnog značaja za funkcionisanje jednog inkluzivnog i demokratskog društva.

Srbija je multikulturalno i multietničko društvo i ona je usvojila vrlo napredan pravni okvir za sprečavanje diskriminacije i pružanje podrške pravičnijoj integraciji građana iz manjinskih zajednica u glavne tokove političkog i javnog života, rekao je Oricio.

On je istakao da je najvažnije sprovođenje zakona koji se odnose na nacionalne manjine i dodao da je uveren da zakoni koji bi trebalo da budu doneti neće biti samo u skladu sa međunarodnim standardima, već da će odgovarati potrebama nacionalnih manjina.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari