Privreda određuje plan upisa đaka u srednje škole 1Foto: FoNet

Beogradske opštine će do 10. februara ove godine morati da prikupe podatke o tome koje su potrebe privrede na njihovoj teritoriji.

Da ih potom dostave Ministarstvu prosvete, da bi na osnovu toga bio urađen plan upisa učenika u srednje škole za narednu školsku godinu, dogovoreno je na današnjem sastanku.

Do 10. februara opštine će morati od privrede da dobiju sve potrebe koje imaju na njihovoj teritoriji, kako bi deca koja se školuju imala posao, da se ne bi školovala za obrazovanja koja nikome nisu potrebna, rekao je gradski menadžer Goran Vesić posle sastanka ministra prosvete Mladena Šarčevića sa predsednicima gradskih opština.

Vesić je istakao da će opštine imati mnogo veću ulogu u pripremanju planova upisa u srednje škole i pri odlučivanju koji će se profili školovati.

Važno je da predsednici beogradskih opština shvate tu svoju ulogu i da budu most između privrede i škola, istakao je Vesić. On je rekao da su na današnjem sastanku upoznati sa izmenama zakona koje priprema Ministarstvo prosvete i naveo da će se jedna od izmena odnositi na veće uključivanje privrede u školske odbore, tako da će i privreda moći direktno da utiče na rad škola.

Beograd je spreman da preuzme sve svoje obaveze. Ako dualno obrazovanje zaživi u Beogradu zaživeće i u drugim delovima Srbije, rekao je Vesić.

Šarčević je rekao da plan upisa u srednje škole mora da bude završen do kraja aprila.
 
Plan upisa je prvi put napravljen po drugoj agendi, koja je predviđala da se sve dešava na lokalnoj samoupravi uz pomoć Ministsrstva prosvete i naših timova, u saradnji sa privredom, Privrednom komorom i biroima za zapošljavanje, rekao je Šarčević.

On je objasnio da je izrada novih zakona pri kraju i da će u januaru i u februaru biti na javnoj raspravi, a cilj je da se napravi zakon o dualnom obrazovanju.

Upitan da prokomentariše visoka očekivanja u Davosu od srpskog obrazovanja, jer se u tekstu koji je objavljen na zvaničnom sajtu Svetskog foruma u Davosu Srbija našla među sedam zemalja koje bi mogle postati superzvezde svetskog obrazovanja, Šarčević je rekao da je „ekspanzija koja je pokrenuta jako bitna“.

Prema njegovim rečima, biće povećan broj studenata koji će studirati IT sektor, a sve je više stranih studenata zainteresovano za studiranje u Srbiji.

Pored toga, sve je veći broj objavljenih naučni radova. Počinju da se vide neki rezultati i mislim da će taj trend biti nastavljen, rekao je Šarčević.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari