Profesori FPN-a: Prekršeno pravo na slobodno mišljenje 1Foto: Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Profesori Fakulteta političkih nauka osudili su podnošenje prekršajnih prijava protiv studentkinje FPN-a Tijane Hegić i doktoranda na tom fakultetu Vladimira Perića, ocenivši potez vlasti kao licemeran i nedemokratski.

Prijave su podnete za navodno organizovanje „Protesta protiv diktature“ 18. aprila i 3. maja ove godine.

Profesor FPN-a Rade Veljanovski kaže za Danas da ga ne iznenađuje da se tako nešto dešava u državi Srbiji s obzirom na njenu trenutnu političku i društvenu atmosferu i odnosu vlasti prema svima koji dovode u pitanje njenu vladavinu, i koji su prema njoj kritički orijentisani.

– Potpuno je apsurdno da se u jednom društvu koje teži da bude civilizovano i demokratsko takve stvari dešavaju, jer ovi studenti su radili ono što je dopušteno i što je normalno u svakom demokratskom društvu. Izražavali su sopstveno mišljenje i koristili su pravo na okupljanje i na kolektivno izražavanje mišljenja – kaže Veljanovski, dodajući da naše društvo definitivno nije dovoljno demokratsko i ne podržava slobodu izražavanja i izjašnjavanja.

Profesor FPN-a Zoran Stojiljković ocenjuje za Danas da prekršajne prijave protiv studentkinje, odnosno doktoranda ovog fakulteta, predstavljaju naknadni pokušaj obračuna sa organizatorima protesta koji je bio hvaljen dok je trajao, čak i od strane vlasti.

– Sećam se izjave Aleksandra Vučića da su protesti praznik demokratije. Ovo sada je praznična atmosfera sa naknadnim procesuiranjem. To samo govori koliko povremeno vlast, bolje rečeno njeni delovi, ne izlaze iz političke hipokrizije – naglašava Stojiljković. On dodaje da vlast šalje poruku protestantima da nema ništa protiv učestvovanja u protestima protiv nje, ali da svi koji su u njima bili aktivniji treba da osećaju strah da će naknadno biti procesuirani.

– To govori o nedoslednosti vlasti. Ne verujem da će otići predaleko sa ovim prijavama, jer je njihov cilj isključivo zastrašivanje. Ista priča kroz istoriju se ponavlja sa svim studentskim protestima, od 1968. Nahvale vas, kažu da ste u pravu, vi odigrate Kozaračko kolo, pa vas onda procesuiraju. Ta metodologija delovanja je za svaku osudu i vlast koja želi da ima demokratski kapacitet ne sme naknadno da procesuira aktere onoga što naziva „praznikom demokratije“ – zaključuje Stojiljković.

Istog mišljenja je i profesor FPN-a Đorđe Pavićević, koji ocenjuje da se prekršajne prijave koriste kako bi se vršio pritisak.

– Ne mislim da su prekršajne prijave podnete zbog izbora, već je to manir, način rada aktuelne vlasti. Tokom protesta su tim mladim ljudima poručivali da ih niko neće dirati dok šetaju i da im neće faliti dlaka sa glave, a sada su suočeni sa prekršajnim prijavama. To je licemerno – kaže Pavićević za Danas.

Nakon što su im prijave dostavljene u prošli petak, studentkinja Tijana Hegić je za Danas ocenila da je očigledno da se radi o zastrašivanju, jer su prekršajne prijave napisane u julu i avgustu, dok su njima dostavljene tek juče, što je po njenom mišljenju opomena pred beogradske izbore. Vladimir Perić je rekao da se radi o zastrašivanju i da se na ovakav način šalje poruka svim građanima „koji se ne slažu sa diktatorskim načinom sprovođenja vlasti“ da će snositi posledice.

Prijava

U Zahtevu za pokretanje prekršajnog postupka protiv Vladimira Perića, u koji je novinar Danasa imao uvid, detaljno je opisano celokupno okupljanje demonstranata 14. aprila ove godine, trasa kojom su se kretali, ono što je pisalo na transparentima, muzika koja je puštana sa ozvučenja, skandiranje kao i to sa kim je Perić najviše komunicirao tokom šetnje – imenom i prezimenom. Periću se, na osnovu prijave, na teret stavlja da je prekršio Zakon o javnom okupljanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari