Nedimović: Uradićemo sve da malinari budu zadovoljni 1Foto: PKS

Sezona malina uveliko je počela, a proizvođači ne znaju koja će otkupna cena biti kod hladnjača. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović poručuje da će svi proizvođači biti zadovoljni.

On je gostujući na TV Pinku demantovao pisanje pojedinih medija o protestu malinara.

– Pojavile su se priče po medijima, konkretno „Kuriru“ da su malinari napravili protest u Šapcu, ali taj dnevni list koristi situaciju iz davne 2011. godine, kako bi napakostili sadašnjoj vlasti – rekao je on za Pink. Nedimović je istakao da će ministarstvo učiniti sve da pomognu ljudima.

– Ovaj proizvod sa 250 miliona dolara učestvuje u našem izvozu. Mi moramo mnogo da radimo. Moramo da pomognemo ljudima da sa određenim alatima sačuvaju robu, pa da je kasnije izvezu. Moramo da vodimo računa o svim proizvođačima, ali i o blisnsima. Učinićemol sve da neko ne ugrozi tržište – dodao je on. Kako kaže, mnogi proizvođači se udružuju.

– Evo imali smo neki dan u Arilju, nekoliko vlasnika malinjaka se udružilo i napravilo svoje skladište. Prodaće je po većoj ceni i to u novembru, decembru – rekao je Nedimović.

Međutim, kako prenosi Fonet proizvođači malina iz leskovačkog kraja organizovali su u subotu uveče protestni skup kako bi javnost upoznali sa problemom oko otkupne cene maline, koja je u ovom kraju 120 dinara po kilogramu.

Član organizacionog odbora protesta malinara Dragan Miljković iz Lebana rekao je da je jedan od zahteva da ova cena, sa kojom su vlasnici hladnjača i otkupljivači izašli pred malinare, bude akontna i da se sačeka konačna cena koja će biti istaknuta za celu Srbiju, pogotovo za zapadnu.

„Prošle godine je razlika u otkupnoj ceni maline bila skoro sto dinara između Arilja i Ivanjice u odnosu Leskovac“, rekao je Miljković. On je najavio i da će proizvidjači malina „vrlo brzo napraviti udruženje preko koga će zajednički delovati i tako aktivno učestvovati u pregovorima sa vlasnicima hladnjača za koje kažu da drže monopol i tako ostvaruju najveću zaradu“.

„Po otkupnoj ceni od 120 dinara nama ostane jedva 10-15 dinara zarade. Oni malinu izvoze po ceni od 3-5 evra, ako nama plate evro, neka imaju još jedan evro za ostale troškove, lako je onda izračunati da njima ide najveći deo zarade“,objasnio je Mijković. On je odbacio kao netačne priče koje se plasiraju u Jablaničkom okrugu o tome da je rod veliki, pa je zato mala cena.

„U odnosu na prošlu godinu rod je prepolovljen. U Ivanjici je promrzla malina, što od mraza, što od snega, pre neki dan je bio i grad. I kod nas je rod slabiji, ali mi u odnosu na Srbiju imamo najmanje štete,“ rekao je Miljković.

Protesti će biti nastavljeni sve dok se ne nađe rešenje kako bi svi imali koristi, poručuju malinari.

„Podržavamo malinare iz Arilja, koji su danas protestvovali, i smatramo da je realna cena 220 dinara. Ona bi, verujemo, odgovarala svima. Očekujemo pomoć i lokalne samouprave i Vlade Republike Srbije, jer sami ovo teško možemo da rešimo“ dodao je Miljković.

U Ministarstvu poljoprivrede ovim povodom je pre nekoliko dana održan sastanak na kome su učestvovali proizvođači maline, otkupljivači i inspekcijska kontrola.

„Na tom sastanku smo čuli razloge zbog čega ‘hladnjačari’ smatraju da otkupna cena mora da bude 120 dinara. To su pravdali time što imaju problem sa izvozom ili nisu sigurni koja će cena biti na kraju. Ministarstvo je u celoj priči bilo samo medijator tog skupa, jer oni smatraju da nemaju direktnu nadležnost u ovom slučaju, ali da im je stalo da se problem reši i podigne standard u proizvodnji malina“ rekla je Aleksandra Stanković iz Leskovca.

Na kraju protesta izložene maline su podeljene prolaznicima, a najviše deci, uz obrazloženje organizatora da je prvobitna ideja bila da se maline u znak protesta prospu po ulici ali da su ipak odlučili da ih podele građanima.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari