Baletsko veče u Mikser hausu 1

Baletsko veče sa dva kratka komada biće premijerno održano 15. decembra u Mikser hausu, kao prva predstava savremene igre u ovom prostoru.

Komadi su dela koreografa Staše Zurovca (Hrvatska) i Paola Manđole (Italija), kreiranih specijalno za učenike Nacionalne fondacije za igru iz Beograda.

Koreograf Staša Zurovac, našoj publici posebno poznat po kreaciji kultnog beogradskog baleta „Ko to tamo peva“, uradio je komad od 23 minuta, dok je drugi deo večeri, slične minutaže, pripremio njegov italijanski kolega Paolo Manđola. Ovaj italijanski umetnik poznat je beogradskoj publici, jer se sa svojom postavkom za Balet Rima predstavio na 13. Beogradskom festivalu igre.

Komad Staše Zurovca inspirisan je njegovim komadom „Časovi plesa za odrasle i napredne”, koji je nastao prema istoimenom romanu poznatog češkog pisca Bohumila Hrabala, a čija je premijera bila prošle godine na Tjednu suvremenog plesa u Zagrebu.

„U romanu jedan vremešni gospodin priča svoja sećanja pred zalazak života, a taj monolog sluša šest gospođica koje se sunčaju u dvorištu. Komad sam napravio tako da nema tog gospodina koji govori, on je apstrakt smešten u poziciju muzike, koju je pisao moj dugogodišnji saradnik, makedonski kompozitor Marjan Nećak. U predstavi vidimo samo gospođice koje slušaju. Bilo mi je zanimljivo kako neke najinspirativnije slike iz romana pretvoriti na sceni u odgovor onoga ko sluša, kako određeni dodir sa nečijim životnim iskustvom zapravo vrlo određuje naš životni trenutak i kako slušajući o tuđem životu jako puno učimo o svom. To na neki način u prvi plan stavlja nostalgični momenat, gde odmotavaš čitav život unazad i vidiš šta si sve u njemu prošao, a s druge strane pokazuje i samu lepotu te prolaznosti i da zapravo posmatranje te prolaznosti nju čini na neki način večnom. Komad se bavi onim što je lepo, estetski i duševno lepo, što stvara osmeh na licu i što se divi svakom trenutku”, izjavio je Zurovac.

Postavku zagrebačkog komada autor je, kako je rekao, modificirao, mada je tema ista.

„Ovde imam osam gospođica. Komad koji je u originalu sat vremena, ovde je kompiliran muzički da traje nešto manje od pola sata, u sažetijoj formi. Plesni materijal nije isti, ne kopiramo delove zagrebačke predstave nego radimo novu kreaciju baš za mogućnosti ovih mladih osoba, ali inspirisanu istim vokabularom koji se stvorio pri radu na zagrebačkoj predstavi”, izjavio je Zurovac.

Za igračice uzrasta od 12 do 18 godina rekao je da su „sa jedne strane deca, a sa druge vrlo ozbiljne, svesne osobe”.

„Nije jednostavno raditi sa njima. To je jedna velika energija pubertetskog doba, divlja energija koja kada se ukroti i fokusira pokazuje da ima neverovatne mogućnosti”, kazao je Zurovac, a muzički stil komada opisao je kao dramsku poetiku.

Realizaciju predstave podržali su Italijanski institut za kulturu, ambasade Italije i Hrvatske, kao i donatori NFI i Mikser haus.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari