Janjić: EU i SAD očekuju primenu sporazuma 1Foto: www.wikipedia.org

Nova runda tehničkih pregovora Beograda i Prištine nastavljena je juče u Briselu. Glavne teme razgovora bile su uzajamno priznavanje registarskih tablica i sloboda kretanja.

Postignut je sporazum kojim je produženo važenje statusa neutralnih KS tablica za još pet godina zbog kojeg je delegacija Beograda zadovoljna.

Dušan Janjić, lider Foruma za etničke odnose i predsednik Aktivne Srbije, komentariše za naš list da je nužno načiniti pomake u dijalogu do novembra, u skladu sa očekivanjima i Brisela i Vašingtona.

– Ne znam kakva je taktika pregovaračkih strana, ali EU i SAD su stavili do znanja da se do novembra moraju primeniti dosadašnji sporazumi u vezi sa telekomunikacijama, uključujući pitanje pozivnog broja za Kosovo, energetike i zajednice srpskih opština. Dakle, treba očekivati da će ove i narednih sedmica biti raščišćeni tehnički detalji u navedenim domenima, ističe Janjić.

Kosovski mediji su juče objavili da predstavnici vlade u Prištini smatraju da dijalog sa Beograd ne može da traje u nedogled i da žele da postave rok za okončanje tog procesa. Savetnik kosovskog premijera Ise Mustafe Faton Abdulahu izjavio je za prištinski list Zeri da je „Kosovo tražilo od EU da izvrši pritisak na Srbiju da primeni dosad postignute sporazume“, kao i da dijalog ne može da bude nastavljen u nedogled.

„Nema smisla ako se sporazumi ne primenjuju, pa ćemo umesto tog nekonstruktivnog pristupa biti primorani da postavimo rok za primenu sporazuma“, tvrdi Abdulahu.

Poslanik pokreta Samoopredeljenje Redžep Seljimi kazao je da „što duže dijalog traje, to postaje štetniji“. „Otpočinjanje dijaloga sa Srbijom posle proglašenja nezavisnosti Kosova predstavljalo je gubitak i štetu za Kosovo“, smatra Seljimi.

Optimizam Lunačekove

Izvestiteljka Evropskog parlamenta za Srbiju Ulrike Lunaček izjavila je za Radio Slobodna Evropa da je potrebno da obe strane primene sporazume „bez čekanja na drugu stranu da napravi prvi korak“. Povodom eventualnog priznanja Kosova, Lunaček je konstatovala da je „Srbija svesna da, nakon kiparskog slučaja, EU neće u svoje članstvo primiti nijednu državu čije granice nisu jasno definisane, tako da sam optimistična da će proces dijaloga pomoći Srbiji da normalizuje odnose sa Kosovom, a to znači da ga prizna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari