Skupština Srbije usvojila budžet za 2017. godinu 1Foto: Stefana Savić

Skupština Srbije je usvojila Predlog zakona o budžetu za 2017. godinu sa 153 glasa za, 26 glasova protiv, dok troje poslanika nije glasalo.

Budžetom su planirani prihodi od 1.092, 9 milijardi dinara i rashodi od 1.162 milijardi, tako da je planirani fiskalni deficit na nivou republike za narednu godinu 69,1 milijardi dinara što je 1,7 odsto Bruto domaćeg proizvoda (BDP). Prognozirani rast BDP je 3 odsto u narednoj godini, dok bi inflacija iznoisla 2,4 odsto.

Vlada je novim budžetom planirala veća sredstva za investicije, dok je za plate zaposlenih u javnom sektoru predviđen iznos od 253,7 milijardi dinara, što je za 0,8 odsto više nego ove godine. Ministar finansija Dušan Vujović ocenio je da budžet za 2017. godinu predstavlja nastavak fiskalne konsolidacije i ekonomskih reformi. Obrazlažući budžet pred poslanicima, Vujović je ranije naveo da su reforme i projekti doveli do rasta investicione aktivnosti od 5,7 odsto, što će biti jedan od glavnih generatora privrednog rasta u 2017. kao i da će potrošnja doprineti privrednom rastu naredne godine sa oko 1,2 odsto.

Premijer Aleksandar Vučić, koji je učestvovao u predstavljanju budžeta i raspravi u parlamentu rekao je da je to najbolje krojen budžet do sada i da je urađen na realnim osnovama, tako da predstavlja konačni izlazak iz krize. Govoreći o „najnižem deficitu u savremenoj srpskoj političkoj istoroji“, Vučić je rekao da su stvorene stabilne finansije koje na zavise od toga da li će se nešto privatizovati, ali i naglasio problem sa nekim javnim preduzećima dodajući da je prvi put u budžetu prikazan rashod za Rudarsko topionički basen Bor što je „hrabra odluka“. Premijer je, govoreći o izdvajanju za pokrajinu Vojvodina iz državne kase, rekao da je veće nego propisano i to na nivou od 7, 3 odsto.

Tokom raspave o budžetu, koja je počela u nedelju 4. decembra, opozicija je protestovala zbog toga što nije ostavljen dovoljan rok da se prouči predlog budžeta i da se poslanici adekvatno spreme za diskusiju. Takođe je negirano da je deficit najniži u odnosu na budžetske deficite iz ranijeg perioda, zamerano je i da nije dostavljen završni račun o izvršenju prethodog bužeta i da se javni rashodi smanjuju na štetu penzionera i plata.

Posle rasprave koja je trajala proteklih pet dana, ni Dan za glasanje nije protekao bez razmirica, tokom glasanja o amandmanima, pošto su zaredom odbijani amandmani opozicije, čuli su se glasni komentari iz poslaničkih klupa, na šta je predsedavajuća sednicom Maja Gojković rekla: „Nemojte da me ometate… napao me je Poverenik (za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić) sad me Vi napadate, žaliću se Zaštitniku građana da mi ne dozvoljavate da vodim sednicu“.

Poslanici su usvojili i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu kojim se, na predlog Vlade, stvaraju uslovi za unapređenje programske strukture budžeta i daju smernice kako da se aktivnosti direktnih korisnika budžetskih sredstava sprovode u skladu sa planom, tako da je, ukoliko se utvrde odstupanja, moguća blagovremena izmena aktivnosti i preraspodela budžetskih sredstava. Usvojeni su prateći zakoni i odliuke među kojima i dopuna Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari