Zvezdin put ka Top 8 1Foto: EPA / JOSE RAMON GOMEZ

Izdanje u Vitoriji koje će se dugo izučavati na svim košarkaškim klinikama širom Evrope. Perfekciju na talonu prikazali su igrači Crvene zvezde večeras protiv Baskonije, opravdavši optimizam navijača koji već uveliko pričaju o tome da je Mitroviću i saigračima mesto u Top 8.

Prema vi|enom u Baskiji i to protiv jedne od tri najbolje odbrane u Evroligi, utisak je da je srpski i regionalni šampion pronašao ključ kojim se otključava brava četvrtfinala Evrolige.

Maštovito, ujedno disciplinovano, po notama izvanrednog Jovića (18p, 12as), Zvezda je Baskoniji nanela tek drugi poraz kod kuće, postavivši ujedno i ovosezonski rekord Evrolige od šest uzastopnih pobeda, odnosno čak sedam na poslednjih osam utakmica – 69:87. Skor 11-8 crveno-belima predstvlja temelj na kojem u preostalih 11 kola mogu izgraditi kulu u vidu Top 8 ukoliko još maksimalnih pet puta trijumfalno napuste evroligaške parkete širom Starog kontinenta.

Košarkašku perfekciju demonstrirali su igrači Crvene zvezde u prvom poluvremenu. Briljantno na obe strane terena Mitrović i saigrači bukvalno su plesali, sinhronizovano gađajući sve bolne tačke rivala. Kada jedna od tri najbolje odbrane u Evroligi primi 50 poena za 20 minuta onda je svaka ilustracija Zvezdinog napada suvišna.

Defanzivno, crveno-beli su vezali u čvor najbolje individualce Baskonije koji su prosto nestali u prašini koju su podizali Mitrović, Simonović i Dženkins u kontrama. Prednost Beogra|ana penjala se kao popodnevna avgustovska temperatura na asfaltu širom Malog Kalemegdana, zaustavivši se na plus 23 pred odlazak na veliki odmor (27:50).

Trener Radonjić je briljantno vodio meč; pogodio je sa Simonovićem na poziciji krila. Popularni Simon je maestralno odigrao ulogu koja je mahom poverena povre|enom Dangubiću; “spržio” je mrežicu pogađajući na granici perfekcije – 4/4 za dva, odnosno 2/4 za tri poena, za ukupno 14 na isteku prvih 20 minuta. Bilo je to zapravo poluvreme Zvezdinih plejmejkera; Jović je briljantno dirigovao ritmom, sjajno je otvarao kontranapade, a pritom je bio i opasan po koš, maksimalno koristeći činjenicu da su ga rivalski bekovi branili ispod bloka.

Nišlija je za pet minuta ubacio devet poena, a tamo gde je stao nastavio je Volters odličnim minijaturama. Amerikanac je verovatno odigrao najzrelije poluvreme otkad je stigao u redove crveno-belih. Osećao je ritam utakmice, nije srljao, već je pametno koristio loše postavljanje protivničkih bekova. Na sedam poena nadovezao je i tri asistencije razigravši maltene sve saigrače, s obzirom da se jedino Gudurić nije upisao u strelce od njih desetorice, koliko ih je Radonjić izrotirao u prvom poluvremenu.

Izvanrednim kretnjama u odbrani, usmeravajući protivničke igrače na slabiju stranu, udvajajuši po uglovima terena Zvezda je naterala rivala da izgubi čak 12 lopti, od kojih je Larkin, bivši plej Bruklina “prodao” četiri.

Znake živosti domaćin je nagovestio tek u četvrtoj deonici. Zvezda je u tom periodu imala malih problema u napadu, ali kada je posle četiri minuta “posta” Jović preuzeo konce igre lica su se naprosto ozarila Kuzmiću (11p, 6sk) i Simonoviću (23p).

Simultanku posle koje će najveši klubovi Evrolige sigurno odrešiti kesu prikazao je reprezentativac Srbije. Probijao je prvu liniju odbrane u stilu najboljih bekova, poga|ao trojke, asistirao pomenutim saigračima koji su uveseljavali čitavu ekspediciju crveno-belih. Baskonija se našla u čudu, svedena na samo 69 poena, na delu je videla dvojicu možda i najboljih defanzivaca u spoljnoj liniji na Starom kontinentu.

Zbirno, fantastični Dženkins i Lazić imali su ukupno čak sedam ukradenih lopti, sa Jovićeve četiri više je nego jasno zbog čega je napad domaćina poprimio obrise čistog amaterizma. Zvezda je u Vitoriji zabeležila još jednu recku protiv najvećih kandidata za fajnal-for podigavši optimizam do tačke na kojoj se definitivno “krčka” specijalitet zvani Top 8.