Moguće sankcije MOK-a 1Foto: Fabrice Coffrini /Epa

Iz Olimpijskog komiteta Srbije kažu da postoji realna opasnost da Međunarodni olimpijski komitet reaguje zbog kašnjenja u izboru prvog čoveka OKS-a koji je po Povelji MOK-a trebalo da bude imenovan do kraja februara, odnosno pre isteka šest meseci od završetka Olimpijskih igra.

Kako kažu u OKS-u za Danas, ne mogu da isključe takav scenario, ali i dodaju da sarađuju sa MOK-om kako do toga ne bi došlo.

– Ne može se isključiti mogućnost reakcije Međunarodnog olimpijskog komiteta i ta opasnost jeste realna, ali kao i uvek, u punoj koordinaciji sa MOK, maksimalno smo posvećeni naporima da do sankcija ne dođe i verujemo da naš sport neće snositi konsekvence u međunarodnim okvirima – stoji u odgovoru nacionalnog OK na pitanje da li očekuju reagovanje MOK-a zbog kašnjenja odnosno da li postoji mogućnost da budu kažnjeni.

Pravila MOK-a nalažu da predsednici nacionalnih olimpijskih komiteta budu izabrani u roku od šest meseci nakon održavanja Igara, što ističe krajem februara. Kako su izbori iz decembra propali zbog nedostatka kvoruma, a sportski savezi zatražili izmenu Statuta, taj rok će biti probijen. Početkom nedelje otvorena je javna rasprava o izmeni statuta koja će trajati narednih mesec dana. Nakon toga izmene bi trebalo da budu usvojene na vanrednoj sednici, a njih potom treba da odobri MOK. Kada se svi ovi koraci završe, biće moguće izabrati novog predsednika.

U OKS-u kažu da je MOK upoznat sa trenutnom situacijom, kao i da se program za sportiste u 2017. odvija redovno, što je jedan od prioriteta krovne olimpijske organizacije.

– Olimpijski komitet Srbije je organizacija koja svoj rad temelji na jasnom i transparentnom odnosu prema svojoj matičnoj instituciji, Međunarodnom olimpijskom komitetu. MOK je, kao i uvek, upoznat sa trenutnim stanjem u organizaciji. Kako Olimpijski komitet Srbije uvek i isključivo radi u interesu sportista, Izvršni odbor OKS usvojio je programe sportista za 2017. i oni se odvijaju redovno, što je iz pozicije MOK uvek najviši prioritet i time je obezbeđeno da institucionalna kriza u OKS ne ugrožava sportiste i njihove programe – objašnjavaju u OKS-u.

Poslednjih godina MOK je u nekoliko navrata kaznio nacionalne olimpijske organizacije zbog kršenja Povelje MOK-a. Tako su Kuvajt, Gana, Indija i Panama suspendovane zbog upliva politike u rad nacionalnih komiteta, odnosno zbog nedostatka potpune autonomije u radu nacionalnih komiteta, što je MOK izuzetno bitno. Kašnjenje u izboru predsednika nije propust iste težine kao uticaj politike iz ugla MOK-a, te ni sankcije, ako ih bude, ne bi trebalo da budu iste težine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari