Postoji realna mogućnost da bivši šef Državne bezbednosti Srbije Radomir Marković ipak sklopi nagodbu sa pravosudnim organima i da u zamenu za kraću kaznu otkrije nalogodavce ubistva novinara Slavka Ćuruvije, saznaje Danas u bezbednosnim krugovima.

Indirektna potvrda ove mogućnosti je jučerašnje istupanje predsednika NUNS Vukašina Obradovića iz Komisije za istraživanje nerešenih ubistava novinara iz devedesetih. Ovo je drugi put od januara, kada je Komisija zvanično odlukom Vlade Srbije osnovana, da je napuštaju članovi ispred NUNS-a. Prva je to uradila posle prvog sastanka komisije Vesna Mališić. Svi članovi komisije, koja je mešovitog sastava – predstavnici novinara, tužilaštva i BIA, potpisuju inače obavezu čuvanja državne tajne, tako da se od njih direktno ne može dobiti informacija koja opovrgava ili potvrđuje mogućnost dogovora sa Markovićem.

Kao razlog istupanja Obradović je naveo da nije saglasan sa stavom da Komisija predloži Tužilaštvu za organizovani kriminal da pokrene proces u kojem bi bila ponuđena zaštita licima koja su direktno učestvovala u organizovanju ubistva Slavka Ćuruvije.

– Nije uobičajeno, a i izlazi iz mandata Komisije da predlaže pravosudnim organima koja će lica dobiti status zaštićenog svedoka. Bez obzira na mogućnost da svedočenje ovih osoba dovede do identifikacije ubica i nalogodavaca i uspešnog sudskog epiloga, smatram da je neprihvatljivo nuditi ovakvu vrstu pogodbe ključnim ličnostima režima Slobodana Miloševića za koje postoje i sudske presude za organizovanje političkih ubistava, naveo je Obradović u pisanom saopštenju, u kome se još dodaje da NUNS ostaje otvoren za saradnju sa Komisijom, kojoj želi uspeh u radu.

Predsednik Komisije, na čiju inicijativu je i osnovana – Veran Matić, glavni urednik RTV B92, saopštio je pak da izražava žaljenje zbog Obradovićevog povlačenja. Komisija je prekjuče dostavila javnosti kraći izveštaj o radu, a Matić je juče ponovo prosledio medijima deo koji se odnosi na moguće svedoke-saradnike i zaključak da je cilj da se otkrije istina u skladu sa zakonima Srbije i svetskom praksom. U tom delu je pomenuto da su evidentirani svi koji mogu pomoći svojim svedočenjima „bilo kao zaštićeni svedoci, ili svedoci koji nisu učesnici događaja“.

Podsetimo, početkom godine u štampi su osvanule spekulacije o mogućnosti da se Marković nagodi sa pravosudnim organima, kojima je zamah dao lider SPO Vuk Drašković. On je na svom Tviter nalogu napisao da se Marković ponudio kao svedok-saradnik u rasvetljavanju ubistva Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića – troje novinara zbog čijih nerasvetljenih smrti je i formirana komisija. Drašković je najavio da će se to sprovesti na osnovu sledećih izmena Zakona o krivičnom postupku. Prema promenama iz 2011. tužilaštvo ima dosta široku mogućnost sporazuma sa okrivljenim u zamenu za iskaz-svedočenje ili priznanje krivice uz dogovor.

Radomir Marković pravosnažno je osuđen na 40 godina zbog ubistva članova SPO na Ibarskoj magistrali, a na 15 zbog ubistva Ivana Stambolića, ali bi mogao da odsluži samo ovu drugu kaznu.

Godišnjica

Godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije, osnivača i vlasnika Dnevnog telegrafa i nedeljnika Evropljanin, pada upravo danas. Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. na Uskrs, ispred svog stana u Beogradu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari