South Korean President Yoon Suk Yeol with US President Joe Biden

EPA
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jul boravi ove nedelje u Vašingtonu kako bi razgovarao o nizu pitanja sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom

Sjedinjene Američke Države (SAD) i Južna Koreja postigli su važan sporazum kako bi se suprotstavili severnokorejskoj nuklearnoj pretnji.

Vašington je pristao da povremeno raspoređuje američke podmornice sa nuklearnim naoružanjem u Južnoj Koreji i uključi Seul u svoje operacije nuklearnog planiranja.

Zauzvrat, Južna Koreja je pristala da ne razvija vlastito nuklearno oružje.

Vašingtonska deklaracija će ojačati saradnju saveznika u odvraćanju napada Severne Koreje, rekao je američki predsednik Džozef Bajden.

Zbog nuklearne pretnje koju predstavlja Severna Koreja, raste obostrana zabrinutost.

Pjongjang razvija taktičko nuklearno oružje kojim može da gađa Južnu Koreju i ujedno usavršava oružje dugog dometa koje može da dosegne američko kopno.

SAD već imaju ugovornu obavezu da brane Južnu Koreju, a ranije su se obavezale da će upotrebiti nuklearno oružje ako bude potrebno.

Ali u Južnoj Koreji kod pojedinih postoji sumnja u tu posvećenost, te pozivaju zemlju da nastavi da razvija sopstveni nuklearni program.

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jul, koji je boravio u Beloj kući u državnoj poseti, rekao je da je Vašingtonska deklaracija „bez presedana“ označila posvećenost SAD unapređenju odbrane, odvraćanju od napada i zaštiti američkih saveznika upotrebom nuklearnog oružja.

Novi sporazum je rezultat pregovora koji su vođeni tokom nekoliko meseci, rekao je visoki zvaničnik administracije.

Prema novom sporazumu, SAD će svoje odbrambene obaveze učiniti vidljivijim slanjem nuklearne podmornice u Južnu Koreju prvi put u 40 godina, zajedno sa drugim strateškim sredstvima, poput bombardera sa nuklearnim oružjem.

Dve strane će takođe razvijati Nuklearnu konsultativnu grupu za razmatranje pitanja nuklearnog planiranja.

Političari u Seulu već dugo pritiskaju Vašington da ih više uključi u planiranje kako i kada koristiti nuklearno oružje protiv Severne Koreje.

Kako je nuklearni arsenal Severne Koreje rastao u pogledu veličine i sofisticiranosti, Južnokorejci su postali oprezni.

Strah da bi Vašington mogao napustiti Seul doveo je do poziva Južne Koreje da razvije vlastito nuklearno oružje.

Ali je Jun Suk Jul u januaru uzbunio Vašington kada je postao prvi južnokorejski predsednik koji je ovu ideju ponovo stavio na sto posle više decenija.

Odjednom je Americi postalo jasno da umirujuće reči i gestovi više neće funkcionisati, te da će morati da ponudi nešto konkretno, što bi odvratilo Južnu Koreju od želje da pravi sopstvene bombe.

Štaviše, predsednik Jun je jasno stavio do znanja po povratku kući da je očekuje „opipljiv“ napredak.

Dujon Kim, iz Centra za novu američku bezbednost, rekla je da je „velika pobeda“ za Južnu Koreju to što će biti uključena u nuklearno planiranje.

„Do sada su se aktivnosti završavale pre odluke Vašingtona da upotrebi nuklearno oružje“, dodala je Kim.

„SAD su smatrale da su takve informacije previše poverljive da bi ih delile, ali je važno vežbati i obučavati se za ovaj scenario s obzirom na vrste nuklearnog oružja koje Severna Koreja proizvodi.“

Ova nova nuklearna konsultativna grupa obezbeđuje povećano učešće koje je južnokorejska vlada tražila.

Ali veće je pitanje da li će to umiriti uznemirenost javnosti.

To ne potvrđuju potpunu posvećenost SAD da će koristiti nuklearno oružje za odbranu Južne Koreje ako susedna Severna Koreja napadne.

Međutim, američki predsednik Bajden je u sredu rekao: „Nuklearni napad Severne Koreje protiv Sjedinjenih Država ili njenih saveznika i partnera je neprihvatljiv i rezultiraće krajem bilo kog režima koji bi preduzeo takvu akciju.“

Zauzvrat, SAD su zahtevale da Južna Koreja ostane država bez nuklearnog naoružanja i verni zagovornik neširenja nuklearnog oružja.

Amerika smatra da je odvraćanje Južne Koreje od nuklearnih pretenzija esencijalno, jer se plaše da bi, ako ona ne uspe, druge zemlje mogle da krenu njenim stopama.

Ali malo je verovatno da će ove američke obaveze u potpunosti zadovoljiti uticajnu i sve glasniju grupu akademika, naučnika i članova vladajuće partije Južne Koreje koji su se zalagali da se Seul naoruža.

Doktor Čong Song Čeng, vodeći zagovornik da ova azijska zemlja postane nuklearna, rekao je da, iako je deklaracija imala mnogo pozitivnih aspekata, „izuzetno je žalosno što je Južna Koreja otvoreno odustala od svog prava da se povuče iz Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT)“, ističući da je to „dodatno ojačalo njihove nuklearne okove“.

Bajden je rekao da SAD nastavljaju napore da Severnu Koreju vrate za pregovarački sto.

Vašington kaže da je Pjongjang ignorisao brojne zahteve za razgovor bez preduslova.

Amerika se nada da će ubediti Severnu Koreju da se odrekne sopstvenog nuklearnog oružja, međutim prošle godine je njihov lider Kim Džong Un proglasio nuklearni status zemlje „nepovratnim“.

Neki stručnjaci kažu da sada ima smisla razgovarati o kontroli naoružanja, a ne o denuklearizaciji.


Pogledajte video o Severnoj Koreji:

O Severnoj Koreji kruže mnoge neverovatne priče, ali nisu uvek tačne.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari