Stadion

BBC
Stadion Budućnosti u Podgorici, na kojem nastupa reprezentacija Crne Gore

Ljubiša Tumbaković smenjen je sa mesta selektora reprezentacije Crne Gore jer nije želeo da vodi ekipu na meču protiv Kosova, saopštio je fudbalski savez u Podgorici.

„Članovi Izvršnog odbora doneli su jednoglasnu odluku o smeni dosadašnjeg selektora nacionalne selekcije Ljubiše Tumbakovića zbog odluke da ne vodi ekipu na pomenutoj utakmici, što predstavlja neprijatno iznenađenje i kršenje profesionalnih obaveza definisanih ugovorom“, saopštio je FS CG.

Izvršni odbor sastao se u noći između petka i subote, odmah posle utakmice sa Kosovom u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope. Meč je završen bez pobednika – 1:1

Pored Tumbakovića, na meču protiv Kosova nije bilo ni dvojice fudbalera rođenih u Srbiji koji igraju za Crvenu zvezdu – Filipa Stojkovića i Mirka Ivanića, a u FSCG tvrde da su ova dvojica podlegla pritisku.

„Članovi Izvršnog odbora izrazili su ogromno žaljenje što su pritisci iz pojedinih krugova učinili da u ovom važnom meču za nacionalni tim ne nastupe Filip Stojković i Mirko Ivanić, i što su nesportske stvari u ovom slučaju pobedile fudbal i sport“, dodaje se u saopštenju.

Do „bure“ je došlo samo nekoliko sati pred meč u Podgorici.

Fudbaleri Crvene zvezde Filip Stojković i Mirko Ivanić nisu se našli na zvaničnom spisku igrača za utakmicu.

Crnogorski mediji naveli su da su odbili da igraju.

„Ništa nije slutilo na to da će nešto ovako da se dogodi“, kaže za BBC Saša Radović, urednik sportske redakcije podgoričke „TV Vijesti“.

„Pripreme pred meč su tekle normalno, ništa se nije razlikovalo od bilo koje druge utakmice… Fudbaleri su davali izjave, čak je Ivanić bio na konferenciji za medije“.

Šta se desilo?

U protokolu su ostala trojica fudbalera rođena u Srbiji: Adam Marušić, Marko Simić – koji su u prvoj postavi – dok je na klupi Vukan Savićević, bivši fudbaler Zvezde.

Na klupi protiv Kosova nije bilo ni Tumbakovićevog prvog pomoćnika Saše Jankovića, a ekipu su vodili Miodrag Džudović i Dragoje Leković.

Ko sa kim ne može da igra fudbal

„Tumbaković je na konferenciji za medije pred meč sa Kosovom pričao kao o svakoj drugoj utakmici“, kaže Radović.

„Nije bilo posebnih pitanja ni crnogorskih, ni kosovskih novinara o tome što on dolazi iz Srbije i Beograda… Uobičajena atmosfera“.

Redakcija BBC na srpskom u petak uveče kontaktirala je sa predsednikom Fudbalskog saveza Crne Gore (FSCG) Dejanom Savićevićem, generalnim sekretarom FSCG Momirom Đurđevcem i portparolom FSCG Brankom Latinovićem, ali niko od njih tada nije odgovarao ni na pozive, ni na poruke.

Na pozive i poruke nisu odgovarali ni selektor Crne Gore Ljubiša Tumbaković, ni fudbaler Filip Stojković.

Meč Crne Gore i Kosova na stadionu „Pod Goricom“ igrao se pred praznim tribinama, zbog ranijih prekršaja crnogorskih navijača.

Fića

Vladimir Zivojinovic
Filip Stojković na meču Lige šampiona protiv PSŽ-a na stadionu „Rajko Mitić“.

Ko može protiv Kosova?

Predsednik Evropske fudbalske Aleksandar Čeferin izjavio je krajem maja u Bakuu da će sve članice UEFA morati da ugoste reprezentaciju Kosova.

„Naša pravila nalažu svim timovima da moraju da prihvate da igraju protiv reprezentacije ili klubova sa Kosova, ako žrebom tako bude određeno, kako na njihovoj teritoriji, tako i na teritoriji Kosova“, rekao je Čeferin.

Doduše, to se ne odnosi na Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.

Odlukom UEFA Srbija i Kosovo bili su među zemljama koje u kvalifikacijama za EP 2020. nisu mogli da se nađu u istoj grupi.

Ipak, moguće je da se takvi susreti potencijalno dogode u kasnijim fazama takmičenja.

Kosovo je u maju 2016. godine postalo deo UEFA, a ubrzo i FIFA, na šta je Beograd burno reagovao.

Kako su naveli, UEFA je time prekršila sopstveni statut, u kojem se navodi da članice mogu postati samo zemlje koje su članice Ujedinjenih nacija, što Kosovo nije.

Istorijat

Burnih dešavanja bilo je 2018. godine, pred meč juniorskih rukometnih selekcija Srbije i Kosova u Kragujevcu.

Prva odluka bila je da se meč igra bez nacionalnih obeležja, potom da bude prebačen u Beograd, da bi konačno na kraju bio – otkazan.

Burno je bilo i tokom Svetskog prvenstva u Rusiji, kada se reprezentacija Srbije sastala sa Švajcarskom, za koju nastupa nekoliko fudbalera rođenih na Kosovu.

Švajcarska je taj meč pobedila, golove su postigli Granit Džaka i Džerdan Šaćiri, koji su albanskog porekla i koji su golove proslavili pokazivanjem dvoglavog orla – simbola albanskog naroda – što je izazvalo veliku pažnju širom sveta.

Inače, Španija je u februaru odbila da ugosti kosovsku fudbalsku reprezentaciju za igrače mlađe od 17 godina.


Jedanaest godina nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo više od 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 116 zemalja, a Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari