Denmark fans

Getty Images

Dok se Danac Kristijan Eriksen polako oporavlja pošto je kolabirao na utakmici sa Finskom, sve više bivših fudbalera kritikuje odluku Evropske fudbalske unije (UEFA) da se meč nastavi iste večeri.

Legendarni danski golman Peter Šmajhel za BBC Radio 5 je rekao da je činjenica da su danski igrači dobili izbor da nastave meč u subotu uveče ili u nedelju u podne bila „smešna odluka Uefe“.

„Trebalo je da pokušaju da smisle drugačije rešenje i pokažu malo saosećanja, a nisu“, rekao je Šmajhel.

To nije bio jedini incident na Evropskom prvenstvu – na utakmici Engleske i Hrvatske u Londonu, jedan navijač je pao sa tribine, a zbog težine povreda odmah je odvezen u bolnicu.

Zbog pandemijskih mera, meč na Vembliju pratilo je oko 18.500 navijača, a domaći tim je slavio sa 1:0.

Novi takmičarski dan na EP obeležio je i Makedonac Goran Pandev koji je protiv Austrije postao drugi najstariji strelac u istoriji takmičenja, kao i povratak Holandije na veliku scenu pošto je prethodno izostala sa kontinentalnog šampionata 2016. i Svetskog prvenstva 2018.

Šta je još rekao Peter Šmajhel?

Utakmica Danska – Finska u Kopenhagenu je prekinuta pre završetka poluvremena pošto se Eriksen, fudbaler milanskog Intera srušio.

Lekarski tim ga je reanimirao na terenu, pa je prevezen u bolnicu gde je došao svesti.

Pošto su čuli da je Eriksenu bolje, igrači su odlučili da u subotu završe utakmicu.

Organizatori turnira saopštili su da se slažu sa ovakvih zahtevom igrača obe reprezentacije.

Ali Šmajhel, čiji sin Kasper brani za Dansku, rekao je da su igrači dovedeni u težak položaj.

„Da sam morao da igram, to bi verovatno bila najgora dva sata u mom životu“, rekao je.

„Dogodi se nešto užasno i UEFA daje igračima mogućnost da izađu i igraju utakmicu ili se vrate u nedelju u podne. Kakav je to izbor?

„Rezultat je potpuno nebitan. Mislim, kako možete da igrate?“.

Džermejn Dženas, BBC komentator i bivši reprezentativac Engleske rekao je da odluka o nastavku subotnjeg meča nije imala smisla.

„Ta utakmica nikako nije trebalo da se odigra iste večeri.

Nijedan igrač na tom terenu nije bio u ispravnom razmišljanju da igra fudbalsku utakmicu.

Dženas smatra da je trebalo dan ili dva da se stvari slegnu i da ljudi saberu misli.

Napadač Finske i Norča Temu Puki rekao je da je subotnji meč bio jedan od najtežih u njegovoj karijeri.

„Odlučili smo da podržimo ono što će odlučiti danski tim i bili smo spremni da nastavimo bez obzira na odluku koja je doneta“, rekao je.

Definitivno nije bilo lako vratiti se na teren. Ali kada smo čuli da je sve bilo u redu, ponovo smo počeli da se koncentrišemo na utakmicu.“

Zvižduci na Vembliju, pa slavlje Engleza

Manji deo navijača Engleske na stadionu Vembli u Londonu je zviždao fudbalerima te reprezentacije koji su klečali uoči meča na centru u znak podrške borbi protiv rasne diskriminacije.

Deo pristalica Engleske zviždao je i tokom izvođenja himne Hrvatske, ali je većina pristalica ipak aplaudirala.

Uoči ove utakmice selektor Engleske Geret Sautgejt i britanski premijer Boris Džonson pozvali su navijače da ne zvižde.

A kada je sudija zviždukom označio početak utakmice, na terenu je postojala samo jedna ekipa – Engleska.

Dominirali su domaći igrači maltene svih 90 minutu, stvorili nekoliko dobrih prilika, a jednu od njih u 57. minutu je Rahim Sterling pretvorio u pobedonosni pogodak.

Pandev za istoriju, ali slaba uteha za Makedonce

Reprezentacija Severne Makedonije debitovala je na Evropskom prvenstvu, a navijači će premijerni nastup pamtiti po dve stvari – porazu od Austrije (3:1) i istorijskom golu kapitena Gorana Pandeva.

Pandev je pogotkom u 28. minutu postao drugi najstariji strelac u istoriji kontinentalnih šampionata.

Makedonski reprezentativac sada ima 37 godina i 321 dan, a najstariji strelac istoriji i dalje je Austrijanac Ivica Vastić sa 38 godina i 257 dana.

Vastić je dao gol protiv Poljske na šampionatu 2008. godine.

Pandev je posle utakmice rekao da mu je žao zbog poraza, ali da veruje da u sledeće dve utakmice u grupi Makedonci mogu da iznenade.

„Moramo da se odmorimo i dobro spremimo za meč sa Ukrajinom. Opet ćemo da igramo na sve ili ništa, nemamo šta da izgubimo“, poručio je Pandev.

Triler u Amsterdamu

Najbolju utakmicu u dosadašnjem toku turnira odigrale su Holandija i Ukrajina u Amsterdamu, a domaćin je slavio sa 3:2.

Ukrajinci su uspeli da se vrate u meč, iako su gubili sa 2:0, ali je pet minuta pre kraja utakmice Denzel Damfris postigao pobedonosni gol za Holandiju.

Prethodno su Džordžinjo Vajnaldum i Vaut Veghorst pogocima odbradovali domaće navijače, ali su Ukrajinci uzvratili preko Andreja Jarmolenka i Romana Jaremčuka.

Šta nas čeka u ponedeljak?

U prvoj utakmici dana od 15 sati u Glazgovu će se sastati Škotska i Češka.

Tri sata kasnije, na programu je utakmica između Poljske i Slovačke u Sankt Peterburgu u okviru E grupe.

Poslednji meč u ponedeljak od 21 sat odigraće u Sevilji selekcije Španije i Švedske.