French President Emmanuel Macron (front) and French Prime Minister Edouard Philippe (L) attend a ceremony to mark the end of World War II at the Arc de Triomphe in Paris on May 8, 2020.

Getty Images
Makron i Filip su sarađivali u vladi protekle tri godine

Francuski premijer Eduar Filip podneo je ostavku pošto je tri godine bio na čelu vlade predsednika Emanuela Makrona.

Predsednik je ubrzo za premijera imenovao dosadašnjeg gradonačelnika koji pripada politici desnog centra Žana Kastea – i on će posle rekonstrukcije voditi novi tim ministara.

Iako se smatralo da je Filip popularniji od predsednika, vladajuća stranka je za vikend ostvarila loše rezultate na lokalnim izborima.

Predsednik Makron je u intervjuu objavljenom u petak obećao „novi put“.

Filip se u petak ujutru sastao sa Makronom i složili su se da će podneti ostavku, a tim potezom pala je i vlada.

Prekomponovanje se očekuje već neko vreme, a uobičajena je praksa da francuski predsednik smeni premijera tokom petogodišnjeg mandata.

Jelisejska palata saopštila je da Eduar Filip „danas predao ostavku vlade predsedniku republike, koji je to prihvatio“, dodajući da će Filip ostati na toj funkciji dok ne bude imenovana nova vlada.

Ko je Kaste

Žan Kaste (55), malo je poznat u Francuskoj, ali je odigrao ključnu ulogu u odgovoru vlade na pandemiju Kovid-19. Filip je ovog gradonačelnika iz redova Republikanske stranke sa Pirineja izabrao da rukovodi strategijom Francuske za ublažavanje mera karantina.

Tada je dobio nadimak „Gospodin Olakšavanje mera“.

Pohađao je isti elitni univerzitet kao Makron i Filip, a poput njegovog prethodnika je ranije bio član desničarske republikanske stranke.

U toku dana bi trebalo da ima televizijski intervju.

Zašto Makron menja tim

Makron je na vlast došao pre tri godine, ali sada se suočava sa ekonomskom krizom zbog pandemije korona virusa.

U razgovoru sa regionalnim novinarima, govorio je o „veoma teškom“ oporavku Francuske i istakao da je neposredni prioritet ušteda radnih mesta, kao i ekonomska, socijalna i obnova životne sredine.

Budući angažman Filipa kao premijera se već neko vreme dovodila u pitanje, a sad je odlučeno da u budućnosti obavlju funkciju gradonačelnika u Lavru, nakon što je u nedelju pobedio na lokalnom glasanju.

Ispred njegove rezidencije je u petak viđen kombi za selidbu, kao i kartonske kutije, što ukazuje na to da se sprema za iseljavanje.



Zašto se Makron suočava sa teškim izborom

Lusi Vilijamson, BBC dopisnica iz Pariza

Usred haosa oko korona virusa, Makron je govorio o „ponovnoj rekonstrukciji“ i „novom putu“. Malo ko nije pretpostavio da će to značiti novu vladu.

Eduar Filip bio je dobar izbor za Makrona tokom ove krize: tehnokrata sa desnog centra koji je viđen kao čvrsta ruka tokom epidemije korona virusa, ali počeo je da zasenjuje predsednika – što može biti opasno mesto u svakom trenutku, a kamoli u vreme koje zahteva promene.

Makron se suočava sa nizom složenih zahteva. S jedne strane, želi da se „ponovo ustoliči“ u poslednje dve godine svog mandata i da predstavi mekšu verziju sebe: kako je otvoreniji za slušanje i priznavanje grešaka i da je više usredsređen na ekološka pitanja i socijalnu pravdu.

S druge strane, glasovi desnog centra verovatno će biti ključni za bilo kakvu kandidaturu za reizbor i, posle nekoliko godina napornog zalaganja za svoje liberalne ekonomske reforme, oštra promena kursa u ovoj fazi mogla bi izgledati manje kao rekonstrukcija, a više kao konfuzija.

Već je obećao velika ulaganja u francusku zdravstvenu službu, posvećenost sprovođenju penzijskih reformi – barem u nekom obliku, a suočava se sa najgorom recesijom u Francuskoj od Drugog svetskog rata. Zato je Makronu potreban neko na koga se može osloniti, neko ko može rešiti problem ako bude potrebno.

To je ono što premijeri treba da rade. Eduar Filip prekršio je pravila. Dok se sprema za sledeću predsedničku trku, Makron ne želi više da bude u senci.


„Tri godine je bio uz mene … Izneli smo važne istorijske reforme, često u veoma teškim okolnostima. Imamo odnos poverenja koji je na neki način jedinstven u doba Francuske Republike“, rekao je Filip u intervjuu objavljenom kasno u četvrtak.

Prema francuskom ustavu, premijera imenuje predsednik da rukovodi vladom i koordinira njene poteze u skladu sa politikom koju je odredio šef države.

Novi premijer je možda relativno nepoznat, ali ima puno iskustva u vladi. U republikanskoj stranci su ga smatrali za socijalnog konzervativca, a bio je i deo tima predsednika Nikole Sarkozija, kada je obavljao funkciju zamenika ministra zdravlja.

Mlada Makronova stranka LREM se borila da zadrži podršku koju je dobila nakon njegove pobede na predsedničkim izborima 2017.

Pred posetu francuskog predsednika Beogradu podsećamo se ključnih stavova Emanuela Makrona.
The British Broadcasting Corporation

Iznurena ostavkama ministara, stranka je pokazala i brojne nedostatke u Narodnoj skupštini, izgubivši većinu u maju.

Ta stranka nije uspela da osvoji nijedan veliki grad na nedeljnim lokalnim izborima, na kojima su zeleni kandidati i njihovi levičarski saveznici postigli značajne uspehe.

Anketa javnog mnjenja koja je rađena za Figaro i Frans Info u četvrtak je pokazala da tri četvrtine francuskih birača traži političke promene od predsednika.

Iako su mnogi od ispitanika želeli da se više posveti društvenim i ekološkim promenama, 59 odsto je bilo srećno zbog toga što je Filip ostao na premijerskom mestu.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari