Izbori u Srbiji 2023

Reuters

Birači u Srbiji izašli su na glasanje drugi put za manje od dve godine, a od jutros u sedam časova, na više od 8.000 biračkih mesta, glasalo se za republički, vojvođanski, beogradski parlament i 65 lokalnih skupština.

Do 18 sati glasalo je 51,93 odsto birača, saopštili su iz Republičke izborne komisije (RIK). Prošle godine, u istom periodu, glasalo je 50,82 odsto upisanih u birački spisak.

Projekcije Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) su da je do 16 sati na birališta izašlo 42,1 odsto građana Srbije, a u Beogradu 41,4 odsto.

Na prošlim izborima, izlaznost u ovom periodu bila je 42,4 odsto na nivou Srbije i 38 odsto u Beogradu, podsetili su iz Crte.


NAJVAŽNIJE O IZBORIMA U SRBIJI 2023.


Ukupno 6.500.165 glasača ima pravo da bira predstavnike u republičkom parlamentu, u Beogradu to pravo ima 1.613.369 birača, a na pokrajinskim izborima 1.669.791.

Koliko će glasačkih listića birači imati pred sobom, zavisi od mesta u kojem glasaju.

Stanovnici Vojvodine glasaju i za poslanike u pokrajinskoj skupštini.

Beograđani će pred sobom takođe imati dva listića, osim narodnih poslanika, glasaće i za gradske odbornike.

Isto važi i za stanovnike centralne Srbije: lokalni izbori održavaju se u više od 60 gradova i opština.

Više desetina hiljada srpskih birača sa Kosova iskoristiće pravo da glasa na današnjim izborima, ali na biralištima u centralnoj Srbiji.

Za državljane Srbije u inostranstvu otvoreno je 81 biračko mesto u 35 država, a za glasanje se prijavilo 32.216 građana.

Ispred biračkih mesta širom zemlje formiraju se redovi glasača, javljaju BBC reporteri.

glasanje Srbija

BBC
Osnovna škola „Stefan Nemanja“, Niš
glasanje Srbija

BBC
Izborna mesta 22 i 24, Adice, Novi Sad

Pogledajte video: Izbori u Srbiji 2023: Prvi put na glasanju

Izbori u Srbiji 2023: Prvi put na glasanju
The British Broadcasting Corporation

Glasanje će danas trajati do 20 sati, a može biti produženo ako dođe do nekih prekida, naveo je Dimitrijević.

U slučaju da dođe do prekida glasanja na nekom biračkom mestu u trajanju dužem od sat vremena, vreme do kojeg se može glasati biće produženo, rekao je predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević.

Podsetio je i sve članove biračkih odbora da su dužni da održavaju red na biračkom mestu i da ne preduzimaju radnje koje za sobom povlače krivičnu i prekršajnu odgovornost.

Iz posmatračkih misije CRTA, CESID i Kreni-Promeni su tokom dana prijavljivali sumnje na izbornu korupciju, kao i niz nepravilnosti na biračkim mestima, poput sumnje na kupovinu glasova i uticaja na birače, napada na posmatrače, povrede tajnosti glasanja, organizovano dovođenje glasača, kao i proceduralne greške.

Iz RIK-a kažu da su zabeležena dva incidenta, ali da izbori generalno protiču mirno.

Na društvenim mrežama pojavili su se navodi o organizovanom dovođenju glasača iz Republike Srpske ispred Štark arene u Beogradu, na šta iz RIK-a kažu da u Štark areni ne postoji biračko mesto, te da to „nije u njihovoj nadležnosti“.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je večeras da za sada nema dokaza da je izvršeno bilo koje krivično delo u vezi sa izbornim procesom.

CRTA: Sumnje u koruptivne radnje, uhapšen napadač na posmatrača u Odžacima

CRTA je do sada podnela pet prijava zbog sumnje u koruptivne radnje, kao što je kupovina glasova.

Poslednje dve se odnose na događaje u Malom Iđošu i Vršcu kada je grupama birača, organizovano sprovedenih na glasanje, po izlasku s biračkog mesta davan novac, saopštili su iz Crte.

Raša Nedeljkov, šef Crtine posmatračke misije, izrazio je zabrinutost zbog „velikog broja zabeleženih slučajeva organizovanog dovođenja glasača iz raznih mesta u Srbiji i iz drugih zemalja u Beograd“.

Dodao je da su u Beogradu identifikovali „nekoliko punktova organizovanog dolaska – Štark Arena, okolina tržnog centra Zmaj i Kvantaške pijace u Zemunu, na Zvezdari i Voždovcu“.

Tokom dana zabeleženo je nekoliko incidenata: razbijanje automobila posmatrača Crte na severu Srbije, fizički napad Žablju, kao i zastrašivanje u Doljevcu.

Nedeljkov je prethodno pokazao fotografije automobila sa razbijenim staklima posmatrača u Odžacima.

„Ovako nešto se nikada do sada nije dogodilo“, dodao je i ocenio da se radi o „izolovanom slučaju“.

Kako je dodao, ovi posmatrači sumnjaju da su „uočili takozvani bugarski voz – da se više desetina listića iznosi sa biračkog mesta i odnosi u stranačke prostorije preko puta biračkog mesta“.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su da su identifikovali i priveli jednu osobu zbog sumnje da je učestvovala u napadu na mobilni tim Crte.

Osumnjičenom J. M. (1979) iz Beograda zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nasilničko ponašanje, uz krivičnu prijavu biće priveden Osnovnom javnom tužilaštvu u Somboru, saopšteno je iz MUP-a.

Posmatračka misija CRTE ima oko 3.000 posmatrača, koji su raspoređeni na 1.000 biračkih mesta u Srbiji – oko 500 u Beogradu i 500 u ostalim delovima Srbije.

Grafika

BBC

CeSID: Nižu se nepravilnosti

Procena izlaznosti do 17 časova iznosi 47,2 odsto, dok je na izborima prošle godine iznosila 45,1 odsto, prema projekcijama Centra za istraživanje demokratije (CeSID) i agencije IPSOS.

U Beogradu je izlaznost do 17 časova bila 46 odsto, dok je na prošlim izborima bila 44,8 odsto.

Kada je reč o izlaznosti na pokrajinskim izborima, dosad je izašlo 47,4 odsto birača, dok ih je prošle godine do 17 sati izašlo 49,9 odsto.

CeSID je takođe objavio da je, na osnovu informacija dobijenih od posmatrača, od 11 do 14 časova uočeno više od 70 različitih nepravilnosti na biračkim mestima.

Na po dva biračka mesta iz uzorka uočen je pokušaj uticanja na birače, narušavanje tajnosti glasanja – fotografisanjem ili snimanjem u Grockoj, Novom Beogradu, Zemunu i Novi Sadu kao i lakši incidenti zbog kojih je glasanje na kratko prekinuto.

Navodi se da je primećeno da birači često fotografišu biračke listiće i ubacuju listiće u pogrešne kutije.

Posmatrači su uočili i proceduralne greške članova biračkih odbora i prisustvo propagandnog materijala na biračkim mestima.

Na biračkom mestu 67 u Rakovici primećeno je organizovano dovođenje glasača na biralište, a na biračkom mestu 80 na Zvezdari birač nije mogao da glasa, jer je na njegovom mestu u izvodu iz biračkog spiska već bio potpisan neko drugi.

Posmatrači su zabeležili i da nije proveravan identitet biračima pre glasanja, nepravilnosti na kontrolnim listićima, a na nekoliko biračkih mesta posmatrači su primetili greške u potpisivanju u izvode iz biračkog spiska.

Porodično glasanje uočeno je na nekoliko biračkih mesta.

glasanje Srbija

Reuters

Zabeleženo je da članovi biračkih odbora na većem broju biračkih mesta ne poštuju proceduru, zatim da biračima nije prskan sprej na nekoliko biračkih mesta u Čačku i Trsteniku, kao i da se biračima pre glasanja ne proverava identitet.

Posmatrači CeSID su na nekoliko mesta imali problem sa ulaskom na biračka mesta zbog nesnalaženja članova biračkog odbora sa spiskom posmatrača.

Zabeležene su i nepravilnosti sa kontrolnim listićem, ubacivanje listića u pogrešne kutije na više biračkih mesta, a na nekoliko birališta su uočene i greške u potpisivanju u izvode iz biračkog spiska.


Ko sve posmatra izbore?

Izbori u Srbiji ove godine imaju rekordan broj kontrolora, ukupno 5.587 domaćih i stranih posmatrača, rekao je predsednik RIK-a Vladimir Dimitrijević, prenosi agencija Beta.

„U pitanju je devet domaćih udruženja, odnosno 25 međunarodnih organizacija i stranih država“, rekao je Dimitrijević i dodao da najviše posmatrača ima Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (Crta), njih 2.508.

„Zatim su tu ‘Građani na straži’, koji imaju 233 posmatrača, CeSID sa 974, ‘Res Publika’ sa 210, zatim ‘Akademska inicijativa forum’ sa 12 posmatrača, ‘Unija mladih grada Pančeva’ sa 137, ‘Pravac Evropa’ sa 813 i ‘Kreni promeni’ sa 223 posmatrača“, precizirao je Dimitrijević.

Kada je reč o stranim posmatračima najviše ih, kako je naveo, ima Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava – 255.

„Tu su i Međunarodna fondacija za izborne sisteme, zatim Parlamentarna skupština OEBS-a, Parlamentarna skupština Saveta Evrope, Delegacija Evropske unije u Srbiji, Evropski parlament, zatim ambasade Norveške, Švajcarske, Holandije i mnogi drugi“, naveo je predsednik RIK-a.

Šef posmatračke misije Kancelarije OEBS-a za ljudska prava i demokratske institucije (ODIHR) Albert Jonson izjavio je da izborni proces u Srbiji teče bez problema i dodao da će sutra na konferenciji za medije predstaviti prve procene, nalaze i zaključke.

Jonson je naveo da će finalni izveštaj sa izbora u Srbiji biti objavljen za dva, tri meseca, kao i da će on sadržati preporuke ODIHR-a.

„Izborni proces merimo prema obavezama koja je Srbija preduzela u odnosu na OEBS i međunarodne standarde“, objasnio je Jonson.

Prema njegovim rečima, ODIHR misija u Beogradu ima 11 posmatrača, 30 dugoročnih posmatrača u drugim delovima Srbije, kao i 200 kratkoročnih posmatrača.


Izbori u Srbiji 2023: Vodič za one koji glasaju prvi put
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari