Rat u Siriji

Getty Images
Tokom sedmogodišnjeg rata u Siriji život je izgubilo oko 350.000 ljudi

Izrael navodi da su sirijske rakete, a ne njihove, oborile ruski vojni avion i smrt 15 članova posade.

Avion je nestao u ponedeljak oko 23 sata po lokalnom vremenu.

Rusko Ministarstvo odbrane je ranije danas navelo da Izrael nije na vreme upozorio Moskvu da će izvršiti raketni napad na mete u Siriji, zbog čega ruski avion nije imao dovoljno vremena da se skloni.

Međutim, potom se oglasio ruski predsednik Vladimir Putin, koji je izjavio da je obaranje aviona „splet tragičnih slučajnih okolnosti“.

Izraelske odbrambene snage izrazile su „žaljenje“ zbog stradanja.

Međutim, u saopštenju objavljenom na Tviteru, dodaju: „Izrael smatra da je režim [sirijskog predsednika Bašara] al-Assada, čija je vojska srušila ruski avion, potpuno odgovoran za ovaj incident.

U nastavku se navodi da su se njihovi avioni već bili vratili u izraelski vazdušni prostor kada su projektili lansirani.

Izrael – koji je takođe okrivio Iran i Hezbolah – retko priznaje da učestvuje u napadima na Siriju, iako je izraelski vojni zvaničnik nedavno izjavio da su pogodili više od 200 iranskih mete u Siriji u proteklih 18 meseci.

Izraelska vlada zabrinuta je zbog iranskih „vojnih veza“ u Siriji, kao i zbog slanja iranskog oružja Hezbolahu, koji se bori na strani sirijske vlade.

Rat u Siriji: Rusija „nastavlja s napadima na Idlib“

Zašto je bitka za Idlib važna

Šta se zapravo dogodilo?

Detalji su prikriveni i ruski prikaz incidenta tek bi trebalo proveriti.

Incident sa „Iljušinom“ se navodno dogodio oko 35 kilometara od sirijske obale, u trenutku kada se avion vraćao u vazduhoplovnu bazu Hmemim, u blizini Latakije.

Ruska agencija Tas javlja da je veza sa letelicom izgubljena tokom vazdušnog napada četiri izraelska F-16 lovca na sirijske objekte u Latakiji.

Izveštaji o sirijskim državnim medijima govorili su o napadu na tom području neposredno pre nestanka aviona. Prema novinskoj agenciji Sana, vojska je izjavila da je presretala „neprijateljske rakete koji su dolazili sa otvorenog mora prema gradu Latakia“.

Sirijska televizija takođe je izvestila o eksploziji nad tim gradom nešto pre 22 sata. Trideset minuta kasnije Sana je na Fejsbuku objavila da su sirijske odbrambene snage odgovorile na neprijateljske rakete.

Za šta Rusija optužuje Izrael?

Rusija u saopštenju navodi da su krivi „neodgovorni postupci“ Izraela, rekavši da je upućeno manje od jednog minuta upozorenja pre udara, što nije bilo dovoljno da se vojni nadzorni avion skloni s puta.

„Izraelski avioni namerno su stvorili opasnu situaciju za brodove i avione u toj oblasti“, rekao je portparol ministarstva odbrane.

Portparol je optužio izraelske pilote za „korišćenje ruskog aviona kao štita“, stavivši ga „pred sirijsku protivvazdušnu odbranu“.

Avion su, dodaje portparol, oborili sirijski projektili.

„Kao rezultat neodgovornog postupka izraelske vojske, 15 ruskih servisera je stradalo“, kaže portparol.

Nije moguće potvrditi nijednu od ovih tvrdnji.

Šta je Izrael rekao?

Izraelske odbrambene snage saopštile su da su njegovi avioni bili usmereni na sirijske vojne objekte „iz kojih su sistemi za proizvodnju tačnog i smrtonosnog oružja trebalo da budu prebačeni u ime Irana Hezbolahu u Liban“.

Dodaje se da su sirijske protivavionske rakete bile „neprecizne“ i „obimne“. Štaviše, tvrde se da su se njihovi avioni vratili u izraelski vazdušni prostor do početka napada.

U saopštenju se takođe navodi da sirijska vojska nije uspela da „obezbedi da nijedan ruski avion ne bude u vazduhu“, dodajući da će podeliti relevantne informacije sa Moskvom.

U ranijem telefonskom pozivu u utorak, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je izraelskom kolegi Avigdoru Libermanu da je „Izrael u potpunosti kriv“, dodajući da Rusija „zadržava pravo da preduzme dalje korake u odgovoru“.

Rusija je kasnije pozvala izraelskog ambasadora u svoje ministarstvo inostranih poslova.

U toku je operacija spasavanja.

Zašto je ruski avion u Siriji?

Rusija je 2015. godine počela sa vazdušnim udarima u Siriji, na zahtev sirijskog predsednika Bašara al-Asada.

Više od 350.000 ljudi je do sada izgubilo živote u sedmogodišnjem građanskom ratu u Siriji.

Ruska vojska je saopštila u aprilu ove godine da je i 18 meseci pomagala da se ponovo izgradi sistem protivvazdušne odbrane, preneo je britanski list Gardijan.

Hmeimim je glavna ruska baza za vazdušne udare na pobunjeničke snage u Siriji – napadi su omogućili snagama predsednika Asada da povrate izgubljene teritorije od 2015. godine.

Rusija tvrdi da u vazdušnim udarima napada samo „teroriste“, ali aktivisti ističu da se dešava da pogađaju pobunjeničke borce i civile.

Prema Sirijskoj opservatoriji za ljudska prava, najmanje 7.928 civila i 10.069 vojnika stradalo je u ruskim udarima.

Rusija je takođe pretrpela kadrovske gubitke, uključujući i smrt 39 osoba kada se ruski vojni transportni avion srušio kada je pokušao da sleti u Hmeimim u martu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari