Palestinian sisters sit on an unexploded missile fired by Israeli warplanes in Gaza

EPA
Devojčice u Gazi sede na neeksplodiranoj izraelskoj raketi

Posle 11 dana žestokih sukoba i na desetine mrtvih i ranjenih, Izrael i palestinski ekstremisti konačno su odlučili da obustave neprijateljstva.

Posle tri sata zasedanja, izraelska vlada donela je odluku o prekidu vatre, ali se u izjavi navodi da vreme za stupanje primirja na snagu još nije dogovoreno.

U izjavi se dodaje da je primirje predložio Egipat i da će biti „uzajamno i bezuslovno“.

Zvaničnik Hamasa, palestinske ekstremističke organizacije koja upravlja pojasom Gaze, potvrdio je da će doći do „međusobnog i simultanog“ primirja sa Izraelom koje počinje 23 časa po srednjeevropskom vremenu, izveštava Rojters.

Međutim, nedugo pošto je objavljeno da su dve strane pristale na primirje, na jugu Izraela oglasile su se sirene kao upozorenje na moguće raketne napade.

Istovremeno, palestinski mediji u Gazi izvestili su o vazdušnim udarima na teritoriju.

Tokom 11-dnevnih ratnih dejstava, u Gazi je ubijeno najmanje 227 ljudi, među kojima više od 100 žena i dece, navodi tamošnje ministarstvo zdravlja.

Izraelska vojska tvrdi da je među žrtvama u Gazi najmanje 150 ekstremista, a Hamas ne objavljuje broj poginulih boraca.

U Izraelu je od sada poginulo 12 ljudi, među kojima dvoje dece, navode zdravstvene službe.

Napetosti između Izraelaca i Palestinaca počele su da rastu pre nekoliko nedelja u okupiranom istočnom Jerusalimu, a onda su počeli i sukobi pripadnika dve zajednice u tom delu grada.

Hamas, koji kontroliše Gazu, počeo je raketne napade, a prethodno je ova ekstremistička organizacija zahtevala od Izraela da povuče bezbednosne snage iz istočnog Jerusalima.

Pošto je Hamas započeo raketiranje, izraelska vojska je odgovorila vazdušnim napadima.

Izraelska vojska je saopštila da su do sada palestinski ekstremisti iz Gaze ispalili oko 4.000 raketa.

An Israeli soldier looks on as Israel's Iron Dome anti-missile system intercept rockets launched from the Gaza Strip

Reuters
Izraelska vojnikinja

Međunarodna zajednica prethodnih dana vršila je veliki pritisak na Izrael i palestinske ekstremiste da postignu sporazum o primirju.

U sredu je američki predsednik Džo Bajden razgovarao sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom četvrti put od početka sukoba.

„Predsednik je preneo premijeru da očekuje da u toku dana dođe do značajne deeskalacije nasilja na putu ka prekidu vatre“.

Posle objave vesti o primirju, američki državni sekretar Antoni Blinken izjavio je da je razgovarao sa izraelskom ministarkom spoljnih poslova Gabi Aškenazi i ponovio poruku predsednika Bajdena da SAD očekuju prekid vatre.

Rekao je da širom sveta postoji duboka i zajednička zabrinutost zbog pogibija Palestinaca i Izraelaca.

Cilj SAD bio je da se zaustavi nasilje, dodao je on.

Palestinians inspect the rubble of their destroyed house after Israeli airstrikes

EPA
Palestinci na ruševinama zgrade u Gazi

Šta je rekao Netanjahu?

Hamas, palestinska ekstremistička organizacija, zadobila je „neočekivane udarce“ i vojne operacije „biće nastavljene koliko god je potrebno da bi se upostavio mir“ za sve stanovnike Izraela, istakao je Netanjahu.

Izraelska vojska je u utorak saopštila da je među poginulima u Gazi najmanje 150 ekstremista, a Hamas ne saopštava podatke o broju ubijenih boraca.

Prema procenama Izraela, na početu sukoba dve palestinske ekstremističke organizacije posedovale su arsenal od 12.000 raketa i granata u Gazi.

mapa Izrael, pojas Gaze

BBC

Šta je izazvalo nasilje?

Najnoviji talas sukoba Palestinaca i izraelske policije počeo je u petak uveče na Hramovnoj gori gori u Jerusalimu, svetom mestu kako za muslimane, tako i za Jevreje.

Kompleks džamije Al-Aksa u starom gradu Jerusalima jedno je od najpoštovanijih mesta u islamu, ali ovo je i najsvetije mesto u judaizmu, poznato kao Hramovna gora (Har HaMoriah).

Česta je tačka sukobljavanja i nasilja.

Hamas je zahtevao da Izrael povuče policijske snage odatle, kao i iz obližnjeg naselja Šeik Jarah pretežono naseljeno Arapima, gde se Palestincima preti iseljavanje sa zemlje za koju jevrejski naseljenici tvrde da na nju polažu pravo.

Sud je trebalo u ponedeljak da održi ročište po žalbama palestinskih porodica, ali je ono odloženo i novi datum biće određen u sledećih 30 dana.

Kada ultimatum nije ispunjen, Hamas je ispalio rakete.

Rockets are seen in the night sky fired towards Israel from Beit Lahia in the northern Gaza Strip on May 14, 2021

AFP
Rakete izraelskog odbrambenog sistema pokušpavaju da presretnu rakete ispaljene iz pojasa Gaze

Napetost je već bila na vrhuncu povodom obeležavanja Dana Jerusalima – izraelskog nacionalnog praznika kojim se slavi vojno zauzimanje istočnog Jerusalima 1967. godine.

Tog dana mladi cionisti – jevrejski nacionalisti – obično organizuju marš uglavnom kroz delove Jerusalima u kojima žive muslimani.

Mnogi Palestinci ovakve manifestacije smatraju namernim provokacijama.

Jerusalim

BBC

Šta je pozadina sukoba?

Izrael je okupirao istočni Jerusalim posle rata na Bliskom istoku 1967. godine i čitav grad smatra svojom prestonicom, mada to veći deo međunarodne zajednice ne priznaje.

Palestinci tvrde da je istočni Jerusalim buduća prestonica njihove nezavisne države kojoj se nadaju.

UN su saopštile da bi Izrael trebalo da otkaže iseljavanje Palestinaca i da primeni „maksimalno ograničenje u upotrebi sile“ protiv demonstranata.

Šta je pozadina novih sukoba u Jerusalimu
The British Broadcasting Corporation

Šta se desilo ispred džamije Al-Aksa?

Izraelska policija saopštila je da su se hiljade Palestinaca tokom noći zabarikadirale u kompleksu u kojem se nalazi i džamija i da su tamo napravili zalihe kamenica i Molotovljevih koktela kako bi gađale učesnike marša.

Policajci su u ponedeljak ujutru dobili naređenje da uđu u kompleks kako bi „rasterali demonstrante“.

Prethodno su demonstranti kamenicama zasuli policijski kontrolni punkt na obližnjem putu.

Hramovna gora, Jerusalim

BBC

Duže od jednog sata policija je ispaljivala šok bombe u pravcu palestinskih demonstranata koji su je gađali kamenicama i drugim predmetima.

U jednom video snimku objavljenom na društvenim mrežama vidi se kako su šok bombe, koje je policija ispalila kao odgovor na napad demonstranata, pale u džamiju.

Izraelska aneksija: Šta je Zapadna obala
The British Broadcasting Corporation

Izraelska policija saopštila je da je povređeno devet njenih pripadnika, od koji je jedan primljen u bolnicu.

Tokom sukoba, jedan automobil je udario u čovek pošto su prethodno demonstranti zasuli vozilo kamenicama.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari