Kakibo – japanska metoda štednje

Ostavite komentar


  1. Odlicam tekst, samo bih molio za malu pomoc. Ako mi je plata 30000 din a stanarina 25000 din kako da upisem u svescicu nesto pa da mi ostane 40000 sa strane kako bih platio ostale obaveze i hranu. Ili se ova tehnika odnosi samo na ljude koji imaju pristojne plate.

    1. Odlicno pitanje Krsto i mene interesuje isto? Prevashodno da li svescicu i olovku da upisem u prihod ili u rashod, jer kako da ono sto mi donosi prihod pisem u rashod? Nisam pametan, a i to moram da pozajmim. Ima li neki jednostavniji nacin?

  2. U pitanju je KAKEBO, ili KAKEIBO, a ne KAKIBO.
    I jedno slovo moze u potpunosti da promeni znacenje reci u bilo kom jeziku, a ako nista, bar da ucini da ta rec izgubi smisao.

  3. u srbiji ima bolje rešenje, primanje plate – socijalne pomoći.
    Ako ne jedete i ne koristite struju i spavate u parku, može puno da se uštedi.

    1. ..dok ti ne dođe komunalna policija i napiše prekršajnu prijavu. Ma na sve su mislili, nema izlaza.

      1. Ma onda moze da pise sta hoce. Jedino da mi izvrsitelji uzmu tu klupu iz parka jer je bas ja koristim, a oni polaze od toga da je onda najverovatnije moja.

  4. Kasa bismo obradili statisrički podatke iz tih sveščica gradjana Srbije, videli bi smo da 50% njih prikosi svim zakonima fizike.

  5. Japan i Japanci su zaista zemlja i narod „sa druge planete“? Ono što nama izgleda glupo, naivno,bespotrebno tamo predstavlja osnov uspešne, pre svega, ekonomije. Mnogi će ovde sa cinizmom komentarisati kako da od svoje male plate bilo šta uštede, zaboravljajući da oni koji imaju velike plate i prihode nemaju potrebe da štede. Znači, sve se ideje radjaju i počinju tamo gde postoji potreba. Mnogi ne znaju da je Japan pedesetih godina prošlog veka gladovao. Japanac koji je sebi mogao da obezbedi činiju pirinča, bio je zadovoljan. „Crvena zastava“ je tih godina bila uspešnija od „Toyote“?! Mnogi ne znaju da i danas najveći broj gradjana Tokija u svojim malim ali funkcionalnim stanovima nemaju kadu, neki, čak ni kupatila. Zbog štednje vode, naravno. Mnogi Srbi, koji danas prebrajaju prosečnu japansku uštedjevinu i bogatstvo ne bi izdržali u uslovima u kojima žive i posluju Japanci, ni mesec dana. Japan nema ništa. Ni rude, ni plodna polja niti bilo koje druge prirodne pogodnosti. Njih priroda ciklično „šiba“ najstrašnijim katastrofama. Sve živo uvezu, pozlate svojim rukama i organizacijom i izvezu. Razlika ostaje u njihovim rukama, prema kojoj se ne odnose rasipnički odnosnoi kao, „pijana braća“ što je tipično za mentalitet naših „bizMismena“ i skorojevića. Ne zaboravimo, možda i onu najvažniju karakteristiku koja veoma doprinosi sveukupnoj uspešnosti Japana. Oni su neverovatni nacionalisti. Niko ne voli svoju drćžavu i svoje tlo kao Japanci. Podsmeh političarima i Caru se smatra neverovatnom uvredom, za razliku od nas, gde je to dokaz širine i svetskih manira. Od Japanaca se može mnogo naučiti. Niko na mene nije ostavio takav utisak kao Japan i Japanci, a imaoi sam vremena da ih upoznam.

Ostavite komentar


Naslovna strana

Naslovna strana za 30. april, 1. i 2. maj 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Zoran Panović, novinar

Mislim da bi bilo krajnje pošteno i odgovorno da se ljudi koji zaista vole Danas učlane u Klub čitalaca Danasa.