Kathleen and Andrew Webb

Andrew Webb
The last time I saw my mum in real life was at this meal, 6 days before she had a heart attack on her 50th wedding anniversary

„Nekoliko sati pre nego što mi je umrla majka, nazvao sam je preko video poziva i čuo je kako doziva najmilije i najbliže. Tešio sam je i pričao joj dok je tonula u san. Mislim da se posle toga više nije budila.“

BBC producent Endrju Veb nije mogao da poseti majku u bolnici u poslednjim danima pred njenu smrt.

Umesto toga, uspeo je da iskoristi tehnologiju da provede virtuelno vreme sa njom.

Slične priče možete čuti iz svih krajeva sveta dok ograničenja zbog virusa korona ne daju porodicama da posete teško bolesne pacijente u njihovim poslednjim danima i satima.

Ovde je Endrju sa nama podelio šta se desilo sa njegovom majkom Ketlin Veb i kako je uspeo da ostane u kontaktu sa njom do samog kraja, uprkos tome što su bili fizički razdvojeni.

Na kraju ovog članka priložen je i kompletan vodič kako koristiti tehnologiju.

Kathleen talking to her graddaughter on a phone

Andrew Webb
Mama je koristila Fejstajm na Ajfonu

Moja majka je doživela srčani udar na dan kad je trebalo da proslavimo pedesetogodišnjicu braka naših roditelja.

Ali mi smo već bili otkazali zajednički porodični ručak.

Moj brat Lorens i ja smo razgovarali o pretnji od virusa korona i skoro dve nedelje pre nego što je britanska vlada uvela mere socijalnih ograničenja, odlučili smo da zaštitimo našu mamu i tatu i otkažemo slavlje.

Da se održalo, svi bismo se okupili blizu njihovog doma na jugozapadu Engleske sredinom marta – vikend pre nego što se u Velikoj Britaniji slavi Dan majki.

Još u novembru 2019. godine, moja majka je imala hitnu operaciju koja joj je spasla život, nakon što je doživela perforaciju creva. Problem se ponovo javio pre nego što je trebalo da se održi slavlje za njihovu godišnjicu.

Njoj je pozlilo i moj otac ju je odvezao u bolnicu.

Narednih nedelja nije mogla da svari hranu, postajala je sve slabija i na kraju je umrla nakon što je došlo do perforacije tankog creva.

Lekari su smatrali da bi je operacija ubila, a i da nije, život bi joj posle toga bio znatno otežan. Nismo mogli mnogo toga da uradimo.

From top left to right, Kathleen's husband Bernie, Kathleen, her elder son Andrew and her younger son Laurence and family

Webb Family / Skype
Konferencijski poziv porodice VebThe Webb family used conference video call apps to visit Kathleen Webb virtually as she died in hospital during the coronavirus lockdown

Iako ograničenja još nisu bila uvedena u Velikoj Britaniji, virus korona je već počeo da se širi i naša porodica se suočila sa veoma teškom dilemom.

Kako da posetimo krhkog i bolnog srodnika u bolnici kad možemo da predstavljamo pretnju po njega i druge pacijente i osoblje.

A onda je tu bio i rizik po nas same. Porodica mog brata ima hronične bolesti, tako da je on odlučio da ne sme da ugrozi njihovu bezbednost posetom bolnici.

Moj otac, Berni – koji ima 75 godina – posećivao je mamu u bolnici, noseći maske i rukavice koje sam mu poslao.

Počeo sam da ga pripremam za realnost da on ne samo da je potencijalni rizik po svakoga kad ide tamo, već da će najverovatnije biti usvojeni zakoni koji će zabranjivati posete bolnicama.

Kathleen and Bernie Webb with me in a Christening gown

Kathleen & Bernie Webb
My parents were married in 1970 and I was born later that year

Koristili smo mobilnu aplikaciju Vocap da bismo razgovarali sa mamom – otac se javljao na telefon kraj njene postelje, a potom pridržavao mobilni telefon da bi nas ona videla.

Ovo je omogućilo nekolicini nas da vodimo video konferencijske pozive između bolničkog odeljenja u jugozapadnoj Engleskoj i porodice u Londonu i Hong Kongu.

Ali jednom kad je uvedena izolacije zbog virusa korona, moj tata je morao da prestane lično da ide u bolnicu.

Loše zdravlje moje majke značilo je da ona ne može da se javlja bez pomoći, tako da smo morali da zovemo bolnicu i zamolimo sestre da se jave na telefon koji je moj tata ostavio kod nje.

Odjednom je moja mama bila prebačena u izolaciju zbog sumnje na korona virus. Hrabre sestre navlačile su rukavice, maske i odeždu pre nego što su ulazile u njenu sobu.

Organizovao sam video pozive tako da se poklapaju sa njihovim ulascima u sobu.

Sestre su uvek bile rade da pomognu, znajući da je zbog izolacije telefon jedina veza moje majke sa spoljnim svetom.

Ali onda je telefon prestao da radi.

Morali smo da prosledimo drugi telefon do moje mame i tad smo počeli da eksperimentišemo sa raznim aplikacijama.

Kathleen riding a motorised shopping cart at US store Walmart

Andrew Webb
Kathleen had travelled to the US to visit my daughter, but as my mum got more frail, video calls became the only way the two could meet for the past two years

Moj brat i tata su otkrili da Skajp ima funkciju auto-javljanja.

Instalirali smo i aplikaciju koja se zove ErDroid, koja nam je omogućila da vidimo ekran novog telefona sa daljine i da upravljamo njime.

Moj brat je sterilisao telefon u svojoj veterinarskoj ambulanti i odvezao se do bolnice.

Predao je telefon sestri, ostavivši ga ispred bolnice i sačekavši da ona stigne i pokupi ga dok je on stajao na više od dva metra od nje.

Moja mama je živela još nekoliko dana, postajući sve slabija i slabija.

Sestre su poduprle telefon tako da možemo da je zovemo preko Skajpa i da je vidimo kad se on javi automatski.

Naručio sam onlajn stalak za telefon, ali je stigao tek na vreme za njenu sahranu.

Poslednji pozdrav

Andrew Webb and the ceiling of the isolation room that his mum died in

Andrew Webb / Skype
During my last video-call to my mum I talked her to her until she fell asleep, possibly for the last time

Preko Skajp videa, moja mama se oprostila od mene, mog brata i njenih unuka, uključujući moju šestogodišnju ćerku koja živi u američkoj saveznoj državi Virdžiniji.

Bez modernih telefonskih aplikacija, sve bi to bilo nemoguće.

Dakle, igrom sudbine, virus korona nas je primorao da pronađemo način za komunikaciju koji je omogućio njenoj najbližoj porodici da se uključi sa daljine i spojio više nas u ključnom trenutku.

Moj tata se oprostio sa suprugom sa kojom je živeo 50 godina preko telefona, iako je bio samo 30 kilometara od nje.

Medicinsko osoblje je bilo fantastično, sve vreme pazeći na moju majku. Ali dvaput sam pozvao i čuo majku kako zapomaže tražeći lekove protiv bolova, sama u izolovanoj sobi za bolesnike od korona virusa.

Pozvao sam sobu za sestre i moja mama je dobila lekove nekoliko trenutaka ranije nego što bi ih dobila da nije bilo telefona kraj njenog kreveta.

Nekoliko sati pre nego što je umrla, povezao sam se sa telefonom u dva ujutro i čuo je kako doziva najmiliji i najbliže.

Umirivao sam je 15 minuta i pričao joj dok nije zaspala. Mislim da se više nije budila.

Video sahrana

View of my mum's coffin and my family wearing masks

Webb Family / Zoom
Friends around the world and I watched the funeral service via Zoom

Moj tata i bratovljeva porodica prisustvovali su nekoliko nedelja kasnije 10-minutnoj službi za kremaciju.

Prema britanskim zakonima, na sahranu može da ide do 10 ljudi, ali smo odlučili da je bezbednije ukoliko ode samo njih nekoliko. I tako, sem dvoje komšija, nije bilo prisutno drugih ožalošćenih, uključujući i mene.

I dalje smo se brinuli zbog rizika od zaraze, tako da je porodica mog brata nosila maske.

Nije bilo video opreme u krematorijumu, pa su moj brat i sestrić koristili Zum na vlastitim telefonima da bi podelila službu sa mojim prijateljima i sa mnom. Ja sam to snimio za ljude koji nisu mogli sa nama to da gledaju toga dana.

Wide shot of the funeral service from a phone at the back of the room

Webb Family / Zoom

Crkvena biskupija nije dozvolila maminom vikaru da održi opelo jer je stariji od 70 godina i smatra se da je ugrožen od Kovida-19.

Održavanje opela je na sebe preuzeo mladi vikar, kog nismo znali odranije.

Posveta

Sada imamo snimak opela koji, da nije bilo korone, nikad ne bismo imali.

Čim je sahrana obavljena, izmontirao sam video snimak i iskoristio fotografije da napravim spomen-knjigu za moju mamu.

Namerno sam snimao različite kadrove tokom čitave sahrane, da bih uhvatio svakoga ko je bio prisutan onlajn, kao i oba fida iz krematorijuma.

Twelve mourners shown on the Zoom display

BBC
Konferencijski poziv preko Zum aplikacije

To je bilo prvi put da sam istinski oplakao gubitak majke.

Zabrinuo sam se što čitave tri nedelje nisam bio potresen i plašio sam se da bih mogao da se slomim kasnije.

Međutim, montirajući porodične fotografije i slušajući muziku koju sam koristio – a koju je komponovala i izvela moja sestričina Džud Pegler Veb, za kurs na koledžu

– bilo je veoma potresno iskustvo.

Tehnologija mi je pomogla da započnem proces ožalošćenosti.

Moja najupečatljivija uspomena iz ovog perioda je velikodušnost, snaga i dobrota drugih.

Samo se nadam da će nešto od onoga što sam naučio o korišćenju tehnologije u tako teškim okolnostima pomoći ljudima koji se nađu u sličnoj situaciji.

Kathleen in a restaurant-boat on London's River Thames

Kathleen and Bernie Webb
Kejtlin Veb umrla ja 31. marta u 75. godini

____________

Kako smo to uradili: Virtuelne bolničke posete

1. Preuzeli smo Skype, zato što dozvoljava da više ljudi učestvuje u video pozivu na svim operativnim sistemima. Koristili smo Androidove telefone, Eplove ajfone, kompjutere Mekbok Pro i kompjutere sa Vindouzom 10.

Eplovu FaceTime aplikaciju za video pozive moguće je koristiti samo ako svi koriste Eplove proizvode, što mi nismo. Međutim, Guglov ekvivalent – Hangouts – radi i na Eplovim i na Androidovim uređajima.

2. Na Guglovom Android telefonu koji je trebalo da bude isporučen mojom mami, ušli smo u podešavanja za Skajp aplikaciju i aktivirali opciju za automatsko javljanje kad se pozove uređaj:

a. Odaberite „Chats“ u levom dnu ekrana, potom odaberite vašu profilsku sliku na vrhu na sredini (to je ikona glave i ramena ukoliko niste ubacili profilsku sliku).

b. Odaberite „Settings“, na dnu ekrana.

c. Odaberite „Calling“, što otvara meni „Calling Settings“:

d. Odaberite „Answer incoming calls automatically“. Takođe odaberite „Start my video automatically“ da biste omogućili telefonu u bolnici da vam pokaže kod kuće u šta je uperena njegova prednja kamera.

e. Još jedna opcija će se pojaviti u dnu ekrana: „Only allow Skype calls from contacts to ring on this device“. Ukoliko ovo odaberete, lako bi moglo da vam se desi da neko želi da se pridruži pozivu, ali on je sada blokiran. Zato smo ovu opciju ostavili isključenu.

Iako je to moglo da znači da neznanci mogu da se ubacve u razgovor, morali bi da znaju ili pogode Skajp ID moje majke. Otvorio sam ga nekoliko dana ranije i dao samo porodici – tako da je neželjeni poziv bio izuzetno malo verovatan.

Ukoliko je pacijent prethodno često koristio nalog na Skajpu, kao što je, recimo, za posao, bilo bi mnogo bezbednije otvoriti i ući u novi nalog na telefonu koji će biti kod njega. To će obezbediti da samo porodica i bliski prijatelji mogu da zovu nalog na Skajpu.

Druge aplikacije, kao što su Zum i Majkrosoft Tims, steknu funkciju auto-javljanja, kao i Eplovi uređaji, promenom podešavanja u Accessibility.

Automatsko bekapovanje

Isključili smo automatsko ažuriranje na telefonu – poslednje što smo želeli je da se telefon ributuje i zatraži lozinku za nalog da se u njega ponovo uđe.

Bekap čet opcije

Facebook press release image of people chatting in video over Facebook Rooms

Facebook

Instalirali smo druge aplikacije za video pozive čisto u slučaju da Skajp negde omane.

Aplikacije za video pozive uključuju: Vocap, Gugl Hengauts, Zum, Majkrosoft Tims, Fejsbukov Menadžer i Lajn za Androidove, Eplove i Majkrosoftove uređaje.

Međutim, funkcija automatskog javljanja sa opcijom video konferencije koju je nudio Skype bio je razlog zašto smo odabrali baš njega – plus bio je jednostavan da ga moj tata koristi sam kod kuće u izolaciji.

Neki drugi veoma detaljni i profesionalni sistemi traže da se uloguješ na veb stranicu da bi podesio ovu funkciju.

Fejsbuk je upravo najavio da će podržati i do 50 ljudi koji se uključuju u čet u njegovim novim Mesindžer rumovima. To bi mogao da postane rival Zumu u rekreativne svrhe, u vreme kad se ljudi druže preko čet aplilacija, umesto uživo.

Moderni Eplovi uređaji koji imaju iOS 12.1.4 ili ajpedOS takođe podržavaju konferencijske pozive sa FejsTajmom.

Treba da kucnete po ekranu potom izvučete meni ispod inicijalnog menija, tako da nije baš očigledno kako se sa njim rukuje kao kod Skajpa. I, ne zaboravite, FejsTajm je dostupan samo za Eplove uređaje.

Kontrolisanje telefona: ErDroid

Instalirali smo aplikaciju AirDroid na Androidovom telefonu i kompjuterima da bismo videli šta prikazuje ekran na telefonu i upravljali njime na daljinu.

ErDroid ima verzije za Android, Vindouz, Epl iOS i Epl Mek OS X. Međutim, može da kontroliše samo Androidove uređaje a služi kao sistem za deljenje fajlova za Eplove uređaje.

ApowerMirror je alternativna aplikacija za kontrolisanje Androidovog uređaja sa kompjutera sa Vindouzom ili Meka, a ima i drugih sa nekim sličnim funkcijama.

Odabrali smo ErDroid da bismo imali opciju da se javljamo na pozive ili promenimo podešavanja.

Očigledno predstava pretnju po bezbednost ukoliko se instalira bez nečijeg znanja. Ali izgledao je idealno za kontrolisanje telefona u ovim okolnostima, kao rezerva, u slučaju da Skajp traži lozinku za ponovni ulazak, na primer.

Bilo je pritužbi na rupe u bezbednosti. ErDroid je rekao da je sve bezbedno.

A šta se zapravo desilo – telefon se ugasio nakon što je bio isključen sa punjača i nismo mogli ponovo da se uključimo u ErDroid – iako je trebalo da je moguće i pokazalo se da je radilo na testovima.

Da je radio u bolnici, mogli smo da znamo da je telefon priključen na punjač nakon što je ponovo uključen.

Za Eplove uređaje, prethodno instalirana aplikacija Find My iPhone daje vam informacije o bateriji.

Stalak i punjač

Naručio sam stalke sa nogicama koje mogu da se rasklope i stave na pod tako da dosegnu visinu glave ili obore tako da stoje na noćnom stočiću.

Naručio sam poštom i nekoliko punjača sa kablom od tri metra, na adresu bolničkog odeljenja. Kratki kablovi pokazali su se prekratkim u ovim okolnostima i bili su glavni razlog zašto se telefon sam isključio nakon što je ErDrop omanuo.

Obe porudžbine stigle su posle smrti moje majke, tako da sam zamolio bolnicu da zadrži kablove, a stalci su iskorišćeni na sahrani.

Dodatno istraživanje: Majkl P. Mahon.

korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari