Aung San Su Ći

Getty Images
Kandidatkinja za Nobelovu nagradu u pritvoru je od vojnog udara prošlog februara

Sud u Mjanmaru osudio je bivšu liderku Aung San Su Ći na još četiri godine zatvora, u poslednjem u nizu suđenja.

Optužena je za ilegalno posedovanje i uvoz voki-tokija i kršenje kovid mera.

San Su Ći je prvo optužena u decembru na četiri godine zatvora da bi joj kaznu potom prepolovili.

U pritvoru je od vojnog udara prošlog februara i suočava se sa desetak optužbi koje poriče.

Optužbe su usledile otkako su vojnici koje je predvodio general Min Aung Hlaing pretresli njenu kuću i pronašli uređaje.

Suđenje u glavnom gradu Nepjidou bilo je zatvoreno za medije, a advokatima Su Ći zabranjeno je da komuniciraju sa medijima i javnošću.

Poslednjom kaznom, njena ukupna zatvorska kazna povećana je na šest godina.

Prošlog meseca, kandidatkinja za Nobelovu nagradu proglašena je krivom za kršenje i podsticanje kršenja kovid mera, što je Mišel Bačelet, šefica UN za ljudska prava prokomentarisala kao „lažno suđenje“.

Iz humanitarne organizacija Hjuman Rajt Voč kažu da je pravni postupak „sudski cirkus tajnih saslušanja po lažnim optužbama… tako da će (Aung San Su Ći) ostati u zatvoru na neodređeno vreme“.

U izjavi Fila Robertsona zamenika direktora ove grupe za Aziju, navodi se da se ljudska prava grubo krše, „počevši od Su Ći do aktivista Pokreta građanske neposlušnosti na ulici“.

Preuzimanje vlasti u Mjanmaru prošlog februara usledilo je nekoliko meseci pošto je Nacionalna liga za demokratiju (NLD) na čelu sa Su Ći ubedljivo pobedila na opštim izborima u novembru 2020. godine.

Nadležni u vojsci rekli su da su birači prevareni, međutim nezavisni posmatrači su naveli da su izbori uglavnom bili slobodni i pošteni.

Vojni udar izazavo je demonstracije, a vojska Mjanmara obračuvala se sa prodemokratskim demonstrantima, aktivistima i novinarima.

Su Ći je jedna od 10.600 ljudi koji su uhapšeni od februara, a najmanje 1.303 je nastradalo u demonstracijama, pokazuju podaci Udruženja za pomoć političkim zatvorenicima.

Veruje se da Su Ći može biti osuđena na doživotni zatvor, ako bude proglašena krivom po svim optužbama sa kojima se suočava.


Pogledajte i video o državnom udaru u Mjanmaru

Šta stoji iza vojnog udara u nekadašnjoj Burmi
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari