Banjamin Savšek

Bradley Kanaris/Getty Images)
Benjamin Savšek – osvajač zlatne medalje u kanuu na divljim vodama

Posle srebrne i bronzane medalje za Srbiju već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju i zlatne medalje za kosovsku džudistikinju Distiju Krsanići, i druge zemlje bivše Jugoslavije počele su žetvu odličja.

Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je u ponedeljak zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.

Hrvatska je osigurala jednu medalju – u tekvondou, a ima priliku za još jednu.

Tekvondistkinja Matea Jelić boriće se u finalu protiv Britanke Loren Vilijams u kategoriji do 67 kilograma, a njen kolega Toni Kanuet će se nadmetati za bronzanu medalju sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.

Srpska reprezentacija u basketu tri na tri takođe je blizu medalje posle plasmana u polufinale.

Novak Đoković, najbolji teniser sveta, u ponedeljak je lako savladao i drugu prepreku na olimpijskom turniru.

Već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju, u subotu, 24. jula Srbija je osvojila dve medalje – u streljaštvu i tekvondou.

Posle srebra strelca Damira Mikeca, bronzanu medalju osvojila je tekvondistkinja Tijana Bogdanović.

Damir Mikec osvojio je srebrnu medalju u disciplini vazdušni pištolj 10 metara sa ukupno 237,9 poena, 4,2 poena manje od prvoplasiranog Iranca Džavida Furogija.

Mikec

Kevin C. Cox/Getty Images
Damir Mikec

Bogdanović je u kategoriji do 49 kilograma u meču za bronzu pobedila Miju Jamadu iz Japana sa 20:6.

Prvo zlato za neku od balkanskih zemalja osvojila je kosovska džudistikinja Distija Krasnića.

U takmičenju do 48 kilograma, redom je pobeđivala Brazilku Gabrijelu Čibanu, Tajvanku Lin Čen Hao, Mongolku Urantsetseg Munkbat i Japanku Tonaki Funu.

Kako su Mikec i Bogdanović došlo do medalja?

Mikec je u kvalifikacijama upucao 578 krugova i kao osmi se plasirao u finale.

Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri u kojoj ima pregršt medalja sa evropskih i svetskih takmičenja.

Bogdanović je rano jutros izgubila u prvom kolu tekvondo takmičenja, ali je uspela kroz repesaž da se domogne meča za bronzu.

Ovo joj je druga olimpijska medalja u karijeri, a pre četiri godine u Riju domogla sa srebra.

Ko je Damir Mikec?

Rođen je u Splitu, ima 37 godina.

Bio je viceprvak sveta 2018. u kategoriji pištolj na 50 metara, četiri puta je osvajao Svetski kup, u dva navrata je bio šampion Evrope.

Osvajao je još Evropske igre i Mediteranske igre.

Učestvovao je i na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. ali je bio daleko od postolja u disciplinama vazdušni pištolj 50 metara i 10 metara.

„Oduvek mi je bila želja da kompletiram medalje sa svih takmičenja, samo je nedostajala olimpijska. Više ne“, rekao je Mikec za sajt Olimpijskog komiteta Srbije.

Ovo su četvrta Olimpijske igre u karijeri.

„Dobro sam počeo meč, posle sam se malo mučio. Sreća me je pogledala. Ušao sam u finale u kojem sam ispravio sve greške“, dodao je Mikec.

Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri

Vladimir Zivojinovic/BBC

Ko je Tijana Bogdanović?

Bogdanović je rođena u Kruševcu 1983. godine.

Na svetskom prvenstvu u Čeljabinsku 2015. godine, osvojila je bronzanu medalju.

Godine 2016. bila je srebrna na Evropskom prvenstvu, a dve godine kasnije domogla se bronze na kontinentalnom šampionatu.

Šta se dešava u ostalim sportovima?

Najbolji svetski teniser Novak Đoković lako je preskočio drugu prepreku – posle trijumfa nad Bolivijcem Ugom Dalijenom, u ponedeljak je pobedio Nemca Jana-Lenarda Štrufa 6:4, 6:3.

U narednoj rundi čeka ga Španac Alehandro Davidovič Fokina.

Posle Ivane Jorović, takmičenje u Tokiju završila je još jedna teniserka iz Srbije Nina Stojanović koja je poražena od Grkinje Marije Sakari (6:1, 6:2).

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije otvorila je turnir u Tokiju pobedom nad selekcijom Kanade 72:68.

Pobedom nad Letonijom 22:16, srpska basketaška selekcija plasirala se u polufinale turnira tri na tri.

Idemo da pobedimo sve do kraja, rekao je najbolji basketaš sveta Dušan Domović Bulut novinarima u Tokiju.

Srpski plivač Velimir Stjepanović nije uspeo da se plasira u finale trke na 200 metara slobodno.

Takmičenje je završila i džudistkinja iz Srbije Marica Perišić koja je poražena u drugom kolu turnira od Izraelke Timne Nelson Levi u kategoriji do 57 kilograma.