paraolimpijci i Vučić

Fonet/Milica Vučković
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je sportiste i članove Paraolimpijskog tima Srbije i uručio im zastavu koju će nositi na Paraolimpijskim igrama u Tokiju

Spuštanjem zavese na Olimpijske igre u Tokiju nije završen ovaj olimpijski ciklus koji traje neuobičajeno dugo – predstoji Paraolimpijada u japanskoj prestonici na kojoj će Srbija pokušati da ponovi ili čak nadmaši rezultat iz 2016. godine kada je osvojeno devet medalja.

Ukupno 20 srpskih paraolimpijaca će se takmičiti u Tokiju – najbrojniji će biti strelci i njihova delegacija uključuje šest takmičara, Srbiju će predstavljati pet stonotenisera i četvoro atletičara, a u Japan putuju i predstavnici u tekvondou, biciklizmu, plivanju i dizanju tegova.

„Napredujemo iz ciklusa u ciklus – u Pekingu smo imali osam takmičara, u Londonu 12, u Riju 16 i sada smo došli do 20″, kaže za BBC na srpskom Zoran Mićović, predsednik Paraolimpijskog komiteta Srbije (POKS).

On dodaje da u POKS vlada „veliki optimizam“ i da je „vrlo realno“ da srpski takmičari ponove rezultate iz Brazila, pošto su svi na kraćim ili dužim listama favorita za osvajanje medalja.

Paraolimpijske igre će biti svečano otvorene 24. avgusta, a ceremonija zatvaranja je 5. septembra.

Na programu će se naći 22 sporta, a takmičari u badmintonu i tekvondou debitovaće na Igrama ove godine, piše na sajtu Međunarodnog paraolimpijskog komiteta (MPK).

Od zemalja bivše Jugoslavije, najbroniju ekipu ima Hrvatska (22).

Tokio je prvi grad u istoriji Paraolimpijskih igara koji je drugi put domaćin – prvi put je bio 1964. godine, kada je 375 sportista iz 21 zemlje učestvovalo u devet sportova.

Ovog puta će se oko 4.400 sportista iz 162 nacionalna paraolimpijska komiteta takmičiti za 539 medalja u 22 sporta.

I Paraolimpijske igre, poput Olimpijskih, biće održane u vreme pandemije korona virusa i rasta broja zaraženih u Japanu.

Atletičari ciljaju medalje, Željko Dimitrijević olimpijski rekord

Srpski paraatletski tim u Tokiju činiće četvoro takmičara koji će se nadmetati u bacanju kugle, čunja, diska i koplja, kao i u trčanju i skoku u dalj.

Željko Dimitrijević je verovatno najpoznatiji srpski paraolimpijac i od najiskusnijeg člana srpskog paraatletskog tima se i u Japanu očekuje medalja – on veruje da će biti zlatna.

„Ne idem u Tokio da bih učestvovao ili da bi se popeo na postolje – idem tamo da budem prvi“, poručuje 50-godišnji paraatletičar za BBC na srpskom.

„Svaki drugi rezultat, čak i srebro, smatrao bih neuspehom“, dodaje.

On je vlasnik svetskog i paraolimpijskog rekorda u bacanju čunja – prvi (34,71 metara) je postigao na Evropskom prvenstvu u Poljskoj u junu ove godine, a drugi (29,96 metara) na Igrama u Brazilu 2016. godine, kada je odbranio zlatnu medalju osvojenu četiri godine ranije u Londonu.

„Ubeđen sam da ću oboriti paraolimpijski rekord iz Rija ove godine u Tokiju, dok za obaranje svetskog treba da se poklope i vremenski uslovi i da se sklope sve kockice u mojoj glavi i mom telu“, kaže Dimitrijević.

Pored dva olimpijska zlata bio je i šamion Evrope tri puta (2016, 2018 i 2021) i osvojio je dva zlata na svetskim prvenstvima (2015. i 2017).

Dimitrijeviću je 2020. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručio zlatnu medalju za zasluge, navodi se na sajtu predsedništva.

Saška Sokolov je jedina paraatletičarka koja će predstavljati srpsku selekciju u Japanu i tamo putuje posle uspeha na Evropskom paraatletskom prvenstvu u Poljskoj koje je održano u junu ove godine.

Sokolov je u Poljskoj osvojila zlatne medalje u sprintu na 100 i 200 metara, dok je u bacanju koplja zauzela drugo mesto.

„Biće izazovno takmičiti se u tri discipline u Tokiju, ali ne želim da namećem sebi veliki pritisak“, istakla je ona u izjavi za Pirotske vesti.

Srbiju će u bacanju diska i kugle predstavljati Nebojša Đurić iz Užica koji je 2018. godine na Paraatletskom šampionatu Evrope u Berlinu uzeo zlatnu medalju uz svetski rekord od 39,84 metra.

Prema mišljenju Željka Dimitrijevića, Đurić će u Japanu imati „mnogo jaku konkurenciju“ za osvajanje medalje, ali je izuzetno spreman za ono što ga tamo čeka.

Najmlađi član paraatletskog tima Srbije na Igrama biće 23-godišnji Nemanja Matijašević koji je 2018. godine na Prvenstvu Evrope osvojio srebrnu medalju u skoku u dalj.

Na Svetskom prvenstvu u paraatletici održanom u Dubaiju 2019. godine, Matijašević je zauzeo peto mesto i postavio je lični rekord skokom od 6,88 metara.

„Svi naši paraatletičari su zaista spremni i imaju dobre šanse da osvoje medalju, a mislim da bi dve medalje od našeg tima bile zadovoljavajuće“, kaže Dimitrijević.


Pogledajte video o indijskoj paraolimpijki u badmintonu

Paraolimpijske igre u Tokiju: Pretvorila sam invaliditet u super-sposobnost
The British Broadcasting Corporation

Stonoteniseri – podvig iz Rija san, dve medalje bi bile uspeh

Petočlana srpska stonoteniska ekspedicija će na ovim Igrama pokušati da se makar približi rezultatu iz Rija kada su se vratili sa četiri medalje.

Borislava Perić-Ranković, Nada Matić i Mitar Palikuća su se tada vratili sa odličjima u individualnoj i timskoj kategoriji, a i ovoga puta biće najveće nade stonoteniske paraolimpijske reprezentacije.


Srbija na dosadašnjim Paraolimpijskim igrama

Srbija je kao samostalna država prvi put učestvovala na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine i srpski sportisti doneli su ukupno 16 odličja iz tri olimpijska ciklusa – pet zlatnih, sedam srebrnih i četiri bronzana.

Prve dve medalje osvojili su bacač diska Draženko Mitrović i stonoteniserka Borislava Perić – oboje su se iz Kine vratili sa srebrom.

Srpski paraolimpijci bili su uspešniji u Londonu 2012. godine pošto su osvojili dve zlatne medalje i tri srebra.

Tanja Dragić postala je paraolimpijska šampionka u bacanju koplja, a Željko Dimitrijević je doneo Srbiji zlato u bacanju čunja.

Draženko Mitrović je ponovio uspeh iz Pekinga osvojivši srebro, dok su stonoteniseri Zlatko Kesler i Borislava Perić-Ranković stigli do istih odličja u muškom i ženskom singlu.

Na Paraolimpijskim igrama u Riju 2016. godine srpski takmičari osvojili su devet medalja – tri zlatne, dve srebrne i četiri bronzane.

Strelac Laslo Šuranji vratio se sa jednom zlatnom i jednom bronzanom medaljom, Željko Dimitrijević odbranio je titulu u bacanju čunja iz Londona, a Miloš Matić bio je drugi u istoj disciplini.

Stonoteniseri su i u Brazilu bili jaki aduti Srbije – Borislava Pekić-Ranković uzela je zlato, Nada Matić bronzu, a zajednički su u ženskom dublu stigle do srebra.

Njihov kolega Mitar Palikuća vratio se sa bronzanom medaljom iz Rija, dok je Nemanja Dimitrijević bio trećeplasiran u bacanju koplja.


Pored njih troje, boje Srbije u Tokiju braniće i Ana Prvulović i Goran Perlić, a tim će predvoditi selektor Zlatko Kesler.

Previše bi bilo ambiciozno očekivati da se ponovi podvig iz Brazila, jer se tada srpskim stonoteniserima sa invaliditetom sve poklopilo – odradili su dobre pripreme, imali sjajnu atmosferu i malo sportske sreće, kaže za BBC na srpskom Zlatko Kesler.

„Sada očekujemo jednu sigurnu medalju i to u ekipnoj ženskoj konkurenciji – drugi smo nosioci od osam učesnika i dovoljna je jedna pobeda u četvrtfinalu da uzmemo medalju, pošto nema meča za treće mesto“, napominje selektor.

I u individualnoj konkurenciji srpski takmičari takođe imaju šanse (Borislava Perić-Ranković je druga nositeljka u ženskom singlu, a Nada Matić šesta), ali će i konkurencija biti oštrija.

„Imamo veliko iskustvo, ali ne smemo da zanemarimo ni motiv protivnika da nas skinu sa trona“, kaže za BBC na srpskom Perić-Ranković.

Borislava Pekić-Ranković i Nada Matić

POKS
Nada Matić (levo) i Borislava Pekić-Ranković (desno) posle osvajanja medalja na Olimpijskim igraa u Riju

Zbog odlaganja Igara pripreme za Tokio bile su otežane i drugačije nego pre, pa je zbog toga nezgodno prognozirati koliko bi medalja srpske stonoteniski tim mogao da osvoji na Paraolimpijskim igrama, dodaje ova stonoteniserka.

Selektor Kesler smatra da će u ženskoj singl konkurenciji biti žestoka konkurencija – u prvih šest nositeljki su tri Kineskinje i jedna Nemica, te će put do medalja biti težak.

On dodaje da i Mitar Palikuća igra dobro u poslednje vreme, ali nije bilo prilike da se ta forma ozbiljnije proveri zbog pandemije korona virusa koja je onemogućila česta putovanja.

„Bio bih prezadovoljan sa dve medalje iz Tokija – to bi nastavilo kontinuitet uspeha naših stonotenisera na Paraolimpijskim igrama i motivisalo neke mlađe igrače da odmene Borislavu, Nadu i Mitra u budućnosti“, zaključuje trener paraolimpijske stonoteniske selekcije Srbije.


Zemlje bivše Jugoslavije na Paraolimpijskim igrama u Tokiju

  • Hrvatska će imati 22 predstavnika u osam sportova – atletika, boćanje, džudo, tekvondo, plivanje, stoni tenis, streljaštvo i triatlon
  • Slovenija je u Tokio poslala sedmoro sportista – streljaštvo, atletika, plivanje, streličarstvo i biciklizam
  • Crnu Goru će predstavljati petoro paraolimpijaca u atletici, plivanju i stonom tenisu
  • Bosna i Hercegovina će imati selekciju u sedećoj odbojci, kao i takmičare u atletici, streljaštvu i stonom tenisu
  • Severna Makedonija će imati takmičarku u streljaštvu – Oliveru Nakovsku-Bikovu
  • Kosovo nema predstavnika

Strelci – rekorder iz Rija i svetski šampioni

Streljačka paraolimpijska reprezentacija biće još jedna od uzdanica Srbije u Tokiju, a zlato iz Brazila braniće Laslo Šuranji koji je 2016. godine postavio i olimpijski rekord u pucanju iz MK puške sa 50 metara razdaljine.

Osim te discipline, Lasla očekuje i nadmetanje u pucanju iz vazdušne puške u japanskoj prestonici.

Što više krugova u Tokiju pokušaće da ustrele i Dragan Ristić, Zdravko Savanović, Dejan Jokić, Živko Papaz i Rastko Jokić.

Oni će se na Paraolimpijskim igrama takmičiti u pucanju iz vazdušne puške, vazdušnog pištolja, MK puške i MK pištolja.

Na Svetskom prvenstvu u Sidneju 2019. godine srpski strelci osvojili su pet medalja, a Dragan Ristić istakao se sa zlatnom i srebrnom medaljom u pojedinačnoj konkurenciji i srebrom i bronzom u ekipnoj.

Strelac Dragan Ristić i njegov trener Vladimir Pajić

POKS

Svih šest strelaca koji će predstavljati Srbiju u Tokiju olimpijsku vizu izborili su na ovom prvenstvu, navodi se na sajtu Paraolimpijskog komiteta Srbije.

Šta očekivati od dizača tegova, tekvondistkinja, biciklista i plivačice?

Petar Milenković predstavljaće Srbiju u dizanju tegova (kategorija do 97 kilograma) u Tokiju, a najveći uspeh u dosadašnjoj karijeri bila mu je titula šampiona Evrope osvojena 2018. godine, navodi se na sajtu Međunarodnog paraolimpijskog komiteta.

Milenković nije uspešan samo u konkurenciji osoba sa invaliditetom, već dominira i van svoje konkurencije – podigao je 220 kilograma u disciplini benč 2015. godine i tako postavio državni rekord za muškarce do 93 kilograma, navodi se na sajtu Powerlifting saveza Srbije.

Srpski takmičar je učestvovao i na Olimpijskim igrama u Brazilu pre pet godina, ali tada nije uspeo da zabeleži zapaženiji rezultat.

Biciklista Milan Petrović će u dresu Srbije voziti drumsku trku i hronometar u Tokiju.

Milan je slabovid i imaće uz sebe Gorana Šmelcerovića, trenera i pilota koji će upravljati biciklom.

Ovaj tandem Leskovčana nastupio je i na Igrama u Londonu i zauzeo je 11. mesto u drumskoj trci, onosno 14. mesto u hronometarskoj.

Petar Milenković

POKS
Petar Milenković će se u Tokiju takmičiti u dizanju tegova u kategoriji do 97 kilograma

Danijela Jovanović i Marija Mičev biće prve srpske paraolimpijke koje će se takmičiti u tekvondou, a u Tokio idu posle zapaženih rezultata na Svetskom prvenstvu u Turskoj 2019. godine.

Tada su obe u svojim kategorijama došle do srebrnih odličja.

Jovanović će se nadmetati u kategoriji do 49 kilograma, dok Mičev čekaju borbe u konkurenciji takmičarki ispod 58 kilograma.

Katarina Draganov Čordaš iz Zrenjanina jedina će svoje bitke voditi u vodi – takmičiće se u plivačkim trkama na 50 i 100 metara leđnim stilom.

„U Tokio idem bez ikakvog pritiska, idem da postignem što bolji rezultat i biću prezadovoljna ako to bude dovoljno za finale“, rekla je ona u izjavi za sajt ilovezrenjanin.com.

paraolimpijci i Vučić

Fonet/Milica Vučković

Kako su izgledale pripreme za Paraolimpijske igre tokom pandemije?

Daleko teže u poređenju sa prethodnim olimpijskim ciklusima, ističe predsednik POKS Zoran Mićović.

Kao primer za to navodi stonotenisku paraolimpijsku selekciju koja je „specifična“ zbog činjenice da nema adekvatne rivale u Srbiji.

„Oni moraju da učestvuju na međunarodnim turnirima kako bi se pripremili za ovakva takmičenja i zbog pandemije smo imali velike probleme, jer je putovanja bilo nemoguće ili vrlo teško organizovati“, objašnjava Mićović.

Paraolimpijska šampionka iz Rija Borislava Perić-Ranković ističe da skoro dve godine srpski stonoteniseri nisu učestvovali na turnirima i da će biti mnogo nepoznanica u Japanu.

„Svi ćemo imati psihološki pritisak i opterećenje – ne znamo da li su protivnici nešto menjali u svojoj igri i taktici tokom tog perioda“, napominje ona.

Uticaj pandemije osetili su i drugi članovi srpske paraolimpijske ekspedicije koja će putovati u Tokio.

„Pandemija je poremetila mnogo i još uvek remeti“, kaže Željko Dimitrijević.

Kao jednom od najiskusnijih takmičara u Japanu, njemu nije išlo na ruku odlaganje Igara za godinu dana.

„Prošle godine sam imao godinu manje, sada već imam 50 godina i svaki trening podnosim teško, ali sam spreman za ono što me čeka u Japanu“, kaže Dimitrijević.

Osim priprema za Olimpijske igre, zbog korona virusa biće drugačiji uslovi takmičenja i u Tokiju.

„U Olimpijsko selo možemo da odemo samo pet dana pred Igre i nećemo imati vreme za privikavanje, a napušta ga svaki takmičar dva dana posle završetka njegove discipline.

„Mere će biti rigorozne, ali najvažnije je da će se na kraju održati Paraolimpijske igre, pa – kom’ opanci, a kom’ obojci“, zaključuje naš trofejni paraolimpijac.


Upoznajte Anu Jovović
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari