Jack Teixeira in a photo posted on social media

Reuters

Pripadnik američke Nacionalne vazduhoplovne garde izjasnio se krivim za objavljivanje desetina poverljivih dokumenata na internetu, u jednom od najistaknutijih slučaja curenja obaveštajnih podataka poslednjih godina.

Tužioci traže da se 22-godišnji Džek Tešeira osudi na do 16 godina i osam meseci zatvora.

Dok je radio u bazi Nacionalne vazduhoplovne garde, Tešeira je dokumente postavljao na Diskord, platformu popularnu među ljubiteljima video igara.

Među objavljenim dokumentima su mape, satelitski snimci i obaveštajni podaci o američkim saveznicima.

Iako je Tešeira navodno bio skeptičan prema američkim vlastima, njegovi prijatelji kažu da nije bio ni uzbunjivač, ni strani agent.

Tešeira se u ponedeljak pred sudom u Bostonu izjasnio krivim po šest tačaka, za namerno zadržavanje i prenošenje informacija iz oblasti nacionalne odbrane.

Za svaku tačku predviđena je maksimalna kazna od 10 godina zatvora.

Međutim, prema uslovima sporazuma o priznanju krivice, tužioci će tražiti 200 meseci zatvora, na koje je Tešeira pristao, kao i na to da ga obaveštajni zvaničnici ispitaju.

U zatvoru će provesti najmanje 11 godina i platiti kaznu od 50.000 dolara (oko 5,5 miliona dinara).

Tokom saslušanja, kratko se obratio sudu kako bi potvrdio sporazum o priznanju krivice.

Američki tužilac Džošua Levi izjavio je potom da američka vlada traži „veoma ozbiljnu kaznu“ kako bi poslala „snažnu poruku odvraćanja drugih od istog dela“.

„Jedan od razloga zašto je ovaj slučaj tako ozbiljan jeste i to kada se stvari podele na internetu, gotovo je nemoguće pratiti šta se dešava sa svakim dokumentom“, rekao je Levi.

Tešeirin advokat Majkl Bakrah nazvao je Tešeiru „samo klincem“, rekavši da je njegova mladost ima „značajnu ulogu“ u njegovim postupcima.

Bakrah se nada da će uspeti da se na ročištu za izricanje presude, zakazanom za 27. septembar, izbori za kaznu od 11 godina zatvora.

a screenshot of one of the documents

unknown
Tešeira je fotografije tajnih dokumenata objavljivao na internetu

Istraga pokazala rupe u sistemu

Tešeira je informacije na internetu počeo da objavljuje krajem 2022. godine, u maloj zajednici ljubitelja oružja i vojske na Diskordu.

U početku su dokumenti ostali unutar grupe i Tešeira je bio frustriran što njegovi onlajn prijatelji nisu shvatili njihov značaj.

Dokumenti su ipak ubrzo stigli na druge društvene mreže, gde su ih pokupili Telegram kanali bliski zvaničnom Kremlju, kao i vojni blogeri.

Neke kopije dokumenata su drugi čak i menjali kako bi na njima, na primer, bio veći broj ukrajinskih žrtava.

Tešeira je bio stacioniran u bazi Nacionalne vazduhoplovne garde Otis, nedaleko od njegovog doma, na oko sat vremena od Bostona, u američkoj saveznoj državi Masačusets.

Radio je u obaveštajnom sektoru Nacionalne vazduhoplovne garde i to u oblasti sajber-odbrane, pomažući na održavanju komunikacione mreže.

Prošao je i bezbednosnu proveru koja mu je omogućila pristup tajnim dokumentima.

Curenje dokumenata je dovelo unutrašnje istrage u okviru Pentagona, kada su ispitani svi sistemi za rukovanje poverljivim informacijama.

Zbog ovog slučaja, 15 pripadnika Vazduhoplovstva disciplinski je kažnjeno u decembru.

U izveštaju se navodi da su oficiri bili svesni Tešeirinih „aktivnosti u potrazi za obaveštajnim podacima“, za do četiri slučaja „sumnjivih aktivnosti“ koje podrazumevaju njegov pristup poverljivom materijala.

Nekoliko oficira je znalo i za druge incidente, ali ih nisu prijavili, plašeći se kako će nadležni reagovati.

Međutim, u izveštaju se navodi i da Tešeirini nadređeni nisu znali pun obim njegovih onlajn aktivnosti.

Tokom noćnih smena u bazi nije bilo dovoljno nadzora, navodi se, a Tešeira je upravo tada štampao i iz baze krišom iznosio poverljive dokumente.

Jack Teixeira's stepfather Thomas Dufault and mother Dawn Dufault walk outside a court house

Getty Images
Roditelji Džeka Tešeire na suđenju

‘Preuzeo odgovornost’

Prema sudskim dokumentima, tužioci tvrde i da je Tešeira jednom bio suspendovan iz srednje škole, zato što ga je drug iz razreda čuo kako izgovara rasne pretnje i priča o oružju.

Tešeira navodi da je tada pričao o video igri, ali mu lokalna policija ipak nije izdala identifikacioni dokument neophodan za kupovinu vatrenog oružja.

Međutim, taj je dokument na kraju dobio, tako da su nadležni u njegovoj kući, posle hapšenja, pronašli više komada oružja.

Tužioci navode i da je pokušao da uništi dokaze, razbijajući tablet, laptop i Iksboks, kao i tražeći od ljudi sa Diskorda da izbrišu poruke koje su razmenjivali.

Tešeirina porodica ima bliske veze s američkom vojskom.

Njegov očuh je služio 34 godine proveo u Vazduhoplovstvu, a majka je ranije radila za nevladine organizacije koje se bave zaštitom prava ratnih veterana.

Oboje su u ponedeljak prisustvovali ročištu za izjašnjenje o krivici.

U izjavi su naveli da je Tešeira „dobra osoba“ koja je „preuzela odgovornost za svoje postupke“.

Smatraju i da je unutrašnja istraga otkrila „šokantne detalje“ o nedostatku obuke i nadzora u bazi, kao i da se nadaju „suštinskim promenama, kako bi se sprečilo da se ovo ikada ponovi“.


Pogledajte video: Rat u Ukrajini je iz korena promenio sajber ratovanje

BBC reporter putovao je u Ukrajinu kako bi razotkrio mehanizam sajber ratovanja.
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari