Pep Gvardiola i Jirgen Klop

BBC
Pep Gvardiola (pet puta) i Jirgen Klop (jednom) osvojili su sve titule od 2018. godine

Trener Liverpula i njegov kolega iz Mančester Sitija su vodili neke epske bitke za titulu, ali njihovo rivalstvo je ispisalo možda i svoje poslednje poglavlje ovog vikenda.

I pre početka utakmice se znalo da će pobednik ovog duela zasesti na vrh tabele i da će do kraja prvenstva ostati još deset utakmica, a da bi eventualni remi mogao da širom otvori vrata i trećeplasiranom Arsenalu.

Ali najveći broj novinskih naslova koji se tiču ovog duela usmeren je na ono što bi moglo da predstavlja poslednji čin ove bitke za prevlašću koja je započeta još pre 11 godina u Nemačkoj.

Gvardiola možda i ne planira da napusti Premijer ligu – ali je zato Klop šokirao fudbalski svet kada je u januaru najavio da odlazi iz Liverpula na kraju tekuće sezone.

Dvojica trenera su različitim, a izuzetno uspešnim stilovima definisali ovo rivalstvo – Gvardiolin Siti je besomučnim dodavanjima iznurivao protivnike, dok je Klopov Liverpul insistirao na visokom i energičnom presingu.

BBC Sport se pozabavio ovim rivalstvom.

Trka za titulama

Pep Guardiola and Jurgen Klopp's league positions in England

BBC
Pod vođstvom Pepa Gvardiole, Siti nikada nije završio sezonu ispod trećeg mesta na tabeli Premijer lige

Jedino je Klopov Liverpul stao na put Sitijevom pohodu na do sada nezabeležen niz od šest uzastopnih titula kada je u sezoni 2019/20 osvojio titulu.

Klop je na Enfild stigao u oktobru 2015. godine, kada je zamenio otpuštenog Brendana Rodžersa i izjavio:

„Ako ostanem ovde četiri godine, prilično sam ubeđen da ćemo osvojiti jednu titulu“, rekao je tada.

Bile su mu potrebne četiri i po godine – ali time je završen i trodecenijskom post Liverpula, a usput je i zacementiran njegov legendarni status na Enfildu.

Te prve godine Siti je završio na trećem mestu na tabeli, ali je osvojio pet od narednih šest titula.

Ali ovde se ne radi samo o činjenici da su njih dvojica međusobno podelili sve te titule, već i o načinu na koji su to uradili.

U sezoni 2018/19, Liverpul je došao do četvrtog najboljeg skora u istoriji najznačajnijeg klupskog nadmetanja u Engleskoj po broju osvojenih bodova (pri tom su starija prvenstva obračunavana kao da su se i u to vreme za pobedu dobijala tri boda)… i pritom nije uspeo da osvoji titulu.

Siti je osvojio 98 bodova u odnosu na Liverpulovih 97. Ovo rivalstvo je poguralo klubove do novih visina jer je postojala svest o tome da nijedan od timova ne sme da kiksne ni u jednom jedinom susretu.

Liverpul je sezonu završio sa devet uzastopnih pobeda, ali Siti ih je imao četrnaest.

Tokom prvenstva, dva tima se se 32 puta smenjivala na vrhu tabele te godine.

Sezona 2021/22 je donela drugi najuzbudljiviji poslednji dan u istoriji Premijer lige – ispred ovog trilera je bio samo onaj pogodak Serhija Aguera u nadoknadi vremena koji je Sitiju doneo titulu u mrtvoj trci sa Mančester Junajtedom.

Liverpul je u poslednjih šest minuta postigao dva gola i tako pobedio Vulverhempton, dok je šampionski tim Sitija dao tri gola posle 75. minuta utakmice i tako sa 3:2 pobedio Aston Vilu.

Da je Siti ispustio tu pobedu, Liverpul bi osvojio titulu, ali ovakav kraj prvenstva je ugasio sve snove tima sa Enfilda da će te godine osvojiti četvorostruku krunu.

Obojica trenera su osvojila sve što se moglo osvojiti – Premijer ligu, FA kup, Karabao kup, Konjuniti Šild, Ligu šampiona, UEFA Super kup i FIFA kup.

Pred nedeljni susret samo je jedna stvar bila sigurna – bez obzira na rezultat, Klop će napustiti Englesku sa prednošću u međusobnim susretima (osam pobeda u 21 dosadašnjem odmeravanju snaga, u odnosu na Gvardiolinih šest trijumfa).

Siti je u dosadašnjem odmeravanju snaga postigao više golova (38:33), pre svega zahvaljujući dvema velikim pobedama.

Pep Guardiola and Jurgen Klopp's trophies in England

BBC
Pep Gvardiola poseduje mnogo veću kolekciju trofeja, ali Siti je imao uspeha i pre njegovog dolaska

Cenjeno rivalstvo

Iako dugotrajno, ovo rivalstvo je bilo poprilično prijateljsko – naročito nakon nekoliko odbijenih rukovanja i nesporazuma viđenih pored aut linije u rivalstvima Aleksa Fergusona i Arsena Vengera, Vengera i Žozea Murinja ili Murinja i Antonija Kontea.

Tu spada i njihovo rivalstvo iz Nemačke u kojoj su ova dvojica izgubili više mečeva u međusobnim duelima nego protiv bilo kojeg drugog trenera – 10 pobeda za Gvardiolu i 11 za Klopa.

Da stvari budu konkretnije – nakon njihovog poslednjeg međusobnog ligaškog susreta prošlog novembra, koji je na Etihadu završen remijem (1:1), Klop je odvukao napadača Darvina Nunjeza od Gvardiole dok su se ova dvojica svađala na španskom jeziku.

„Obojicu ih volim, pa sam zato pokušao da smirim taj sukob. Na opšte iznenađenje, ja nisam imao nikakve veze sa tim sukobom“,“rekao je Klop.

„Ni reč izgovorenog nisam razumeo. Bila je to emocija. Pep je želeo pobedu, mi smo želeli pobedu. Niko nije na kraju pobedio, tako da iz tih očiglednih razloga niko nije bio zadovoljan i takve stvari se događaju“.

Obojica su veoma često hvalili jedan drugog na konferencijama za medije i tokom raznih intervjua.

Klop je bezbroj puta u prošlosti Gvardiolu nazivao najvećim trenerom na svetu.

„Pep i ja nismo najbolji prijatelji jer se ne poznajemo dovoljno, ali ja ga veoma poštujem, a znam da i on poštuje sve ono što mi radimo. Možda smo rivali, ali nema nikave potrebe da se međusobno ne poštujemo“, rekao je Nemac.

Slično tome, Gvardiola je 2021. godine izjavio kako su mu „Klopovi timovi pomogli da postane bolji trener“.

„Uzdigao me je na viši nivo, naterao da razmišljam o tome i da pokušam da se dokažem kao bolji trener, da probam da ih pobedim“, kazao je Katalonac.

„To je razlog zbog kojeg i dalje obavljam ovaj posao. Neki treneri – a Jirgen spada u takve – teraju te da odeš korak dalje“.

U vreme kada je bio trener Barselone, Gvardiola je nekoliko godina imao ljutog rivala u vidu trenera Reala iz Madrida Žozea Murinja.

„Jirgen je kao trener najveći rival kog sam imao u karijeri“, kaže.

„Ne potcenjujem Žozea, on je veoma uzbudljiv trener i bili smo veliki rivali, ali protiv Liverpula sam igrao mnogo više puta“.

Rivalstvo započeto u Nemačkoj… Ali gde će biti okončano?

Njih dvojica su odigrali zajedno i dve sezone u Nemačkoj – bili su treneri dva ljuta rivala u Bundes ligi, Bajerna iz Minhena i Borusije Dortmund.

Dok je Gvardiola još uvek bio u Barseloni, Klop je predvodio Borusiju do titule u sezonama 2010/11 i 2011/12.

Upadljivo je da se radi o poslednje dve sezone u kojim Bajern nije uspeo da osvoji ligu – iako će i taj niz verovatno biti završen ove godine jer je Bajern trenutno 10 bodova u zaostatku iza Bajera iz Leverkuzena kojeg, da stvar bude zabavnija, predvodi Ćabi Alonso – favorit u trci za Klopovim naslednikom u Liverpulu.

Gvardiolina prva utakmica sa Bajernom, jula 2013. godine, odigrana je upravo protiv Klopa u nemačkom Super kupu.

Borusija je dobila taj meč sa 4:2.

Ipak, na kraju je Bajern osvojio titulu u Bundes ligi, a i u finalu nemačkog Kupa je pobedio Borusiju iz Dortminda.

Godinu dana kasnije, Klop je napustio nemački fudbal nakon osvojenog sedmog mesta u prvenstvu.

Gde će se onda ova dvojica susresti naredni put?

Pošto se oba tima nalaze u konkurenciji u FA kupu (četvrfinale), mogli bi ponovo da se susretnu na Vembliju.

Mančester Siti dočekuje Njukasl, dok Liverpul ide u goste Mančester Junajtedu.

Ali nakon toga, niko ne može da predvidi šta će se dalje dešavati.

Klop je već izjavio da se više nikada neće vraćati u Englesku i da planira da pauzira u sezoni 2024/25.

Kladionice smatraju da će njegov naredni posao biti u reprezentaciji Nemačke.

Gvardiola u ugovoru ima još jednu sezonu sa Sitijem, ali je nagovestio da bi i nakon toga mogao da ostane u Mančesteru.

Nekadašnji igrač sredine terena u Španiji je izjavio i da bi jednog dana voleo da vodi i neku reprezentaciju, a smatra se da su i Brazil i Engleska zainteresovani za to.

Pa da li bi onda njihov naredni susret mogao da se odigra na Svetskom prvenstvu u fudbalu 2026. godine na severno-američkom kontinentu ili 2028. na Prvenstvu Evrope u Velikoj Britaniji i Irskoj?

Pep Guardiola and Jurgen Klopp's head to head record in England

BBC

Klasici

Liverpul – Mančester Siti 4:3, Premijer liga, 14. januar 2018.

Nade Mančester Sitija da će sezonu u Premijer ligi okončati neporaženi završeni su u 23. kolu nakon meča sa Liverpulom.

Tri gola koja je Liverpul postigao u periodu od 9 minuta tokom drugog poluvremena donela su timu sa Enfilda vođstvo od 4:1, pa su svi dalji pokušaji Sitija da se vrati u meč propali.

Na poluvremenu je bilo 1:1 nakon što je Aleks Okslejd-Čemberlejn doveo Redse (Crvene) u vođstvo, a Leroj Sane potom izjednačio rezultat.

Ali čarobnjaci iz napada Liverpula – Roberto Firmino, Sadio Mane i Mohamed Salah – uspeli su da postignu golove u periodu između 59. i 68- minuta.

Potom je prvo Bernardo Silva postigao gol u 84. minutu utakmice, a potom i Ilkaj Gundogan prilikom sudijske nadoknade – ali Siti nije uspeo da postigne i gol za izjednačenje.

Liverpul – Mančester Siti 3:0, Liga šampiona, 4. April 2018. godine

Liverpul je ponovo bio bolji od Sitija, ovog puta u prvoj utakmici četvrtfinala Lige šampiona.

U klasičnom, klopovskom stilu, Redsi su oduvali Siti u prvih pola sata utakmice golovima Salaha, Okslejd-Čemberlejna i Manea.

Duel je već tada bio skoro rešen, ali je Liverpul za svaki slučaj pobedio i u revanšu sa 2:1.

Mančester Siti – Liverpul 2:1, Premijer liga, 3. januar 2019. godine

Ovaj meč je na kraju odredio osvajača Premijer lige u sezoni 2018/19.

Serhio Aguero je doveo Siti u vođstvo, a Firmino je udarcem glavom izjednačio rezultat – ali samo osam minuta kasnije, u 72. minutu, Leroj Sane je dao pobednički gol.

Za Liverpul je to bila ,,za dlaku“ utakmica – prvo je Mane je pogodio stativu, a zatim bio na 1,12 cm od postizanja gola kada je Džon Stouns skinuo loptu sa gol linije.

Tom pobedom bi se Liverpul odvojio na 10 bodova prednosti i to im je bio jedini poraz u ligi te sezone. Pobeda je dala krila Sitiju koji je do kraja prvenstva ispustio samo tri boda.

Mančester Siti – Liverpul 2:2, Premijer liga, 10. april 2022. godine

Bila je to, ne prvi put, utakmica između dva prvoplasirana tima u šampionatu Engleske.

Liverpul bi pobedom izbio na prvo mesto na tabeli šest utakmica do kraja prvenstva, ali su na kraju dva puta morali da stižu prednost protivnika.

Kevin de Brujne i Dijogo Žota su postigli golove u ranoj fazi utakmice, da bi Gabrijel Žezus doveo Siti u vođstvo nakon dominantne igre u prvom poluvremenu. Mane je izjednačio početkom drugog poluvremena.

Mančester Siti – Liverpul 2:3. FA kup, 16. april 2022. godine

Drugi klasik te godine odigran samo nedelju dana kasnije, ali ovog puta je pobeda pripala Liverpulu i tako su Redsi prošli u finale FA kupa.

Redsi su, u trci za četvorostrukom krunom, na poluvremenu vodili sa 3:0 zahvaljujući ranom pogotku Ibrahima Konatea i dva gola Manea.

Ipak, Džek Griliš je smanjio rezultat, da bi Bernardo Silva u sudijskoj nadoknadi samo ublažio ovaj poraz na Vembliju.

Nedelja je donela novi spektakl u Premijer ligi, a nakon remija (1:1, Stones strelac za Siti, Mekalister iz penala za Liverpul) na prvo mesto je, zahvaljujući gol razlici, zaseo Arsenal sa 64 boda.

Isti broj bodova ima i Liverpul, dok Siti zaostaje za liderima samo jedan bod. Preostalo je još deset kola do kraja još jedne senzacionalne sezone u Premijer ligi.

Grafika: Endi Diks

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]