Kad je meksička policija upala u samozvanu jevrejsku sektu, njeni bivši pripadnici nadali su se da će to predstavljati kraj ove grupe, optužene za zločine nad decom.

Umesto toga, slučaj je poništen a sekta se oporavila – ali ne pre nego što su na videlo isplivali detalji o ovoj izolovanoj zajednici, poput njenih planova za masovno ubistvo ako se vlasti od spolja umešaju.

Jedan bivši član, koji je nedavno pobegao, govorio je za BBC o paklu kroz koji je prošao.

Upozorenje: Ovaj članak sadrži detalje o fizičkom i seksualnom zlostavljanju

Kad se Jizrael Amir oženio, on i njegova nevesta stajali su ispod čupaha, tradicionalnog jevrejskog baldahina za venčanja, okruženi članovima sopstvene zajednice.

Ali ono što je za njih dvoje trebalo da bude njihov najsrećniji dan zapravo je bila noćna mora.

Jizrael i njegova supruga Malke (nije joj pravo ime) su imali po 16 godina i prvi put su se upoznali tamo i tada.

Venčanje su organizovali lideri grupe u koju su dovedeni kao deca.

Ime grupe je Lev Tahor, što na hebrejskom znači „Čisto srce“, a ona tvrdi da sledi fundamentalističku verziju judaizma.

Njeni bivši članovi, međutim, zajedno sa izraelskim sudom, između ostalih, tvrde da ona nije ništa drugo do najobičnija sekta.

„Nismo imali izbora“, kaže mi Jizrael, koji danas ima 22 godine, dok sedimo i razgovaramo u zadnjem dvorištu kuće njegove tetke, na južnom obodu Tel Aviva.

„Rabin me je pozvao u kancelariju i rekao: ‘Sledeće nedelje se ženiš. Ako odbiješ, bićeš kažnjen.’

„Moja sestra je imala 13 godina, a primorali su je da se uda za 19-godišnjaka. Plakala je. Toliko je plakala da su je kaznili tako što su joj zabranili da govori narednih godinu dana. Nije smela da zucne ni reč – ni da traži hranu, ni da traži da ide u toalet, ništa.“

Ovo je bio sastavni deo života u kompleksu grupe u Gvatemali, gde je zakonska granica za brak 18 godina i za muškarce i za žene.

Većina pripadnika Lev Tahora skrasila se u Centralnoj Americi 2013, pošto je pobegla iz Kanade, gde se suočila sa optužbama za zlostavljanje dece.

Lev Tahor je negirao te navode.

Jizrael kaže da njegova sestra nije umela normalno da govori pošto joj je istekla jednogodišnja kazna.

Takvo ophođenje sastavni je deo spiska navodnih zlostavljanja koje sprovode lideri i oni na višim položajima u grupi, prema tvrdnjama Jizraela i drugih bivših članova.

To navodno podrazumeva premlaćivanje maloletnika za sitne prekršaje i primoravanje dece da zahvaljuju mučiteljima zato što ih ovi tuku.

Ali prema Jizraelovim rečima, bilo je i mnogo goreg od toga.

„Viđao sam svaki dan Šlomoa Helbransa [osnivač Lev Tahora] i još jednog lidera kako odvode dečake u sobu, dečake koji nekada nisu bili stariji od osam godina, a potom ih šalju u mikveh [ritualno kupatilo za pročišćenje]. Nije mi bilo jasno šta s njima rade. Sada znam.“

Jizrael kaže da su mu dečaci i devojčice pričali da su bili seksualno zlostavljani – čak i silovani.

BBC je pokušao da priča sa decom koja su navodno bila žrtve silovanja i napustila grupu, ali nijedno nije bilo voljno za razgovor.

Grupa za podršku sa sedištem u SAD, „Žrtve Lev Tahora“ (LTS), rekla je za BBC da među njenim članovima ime dece žrtava silovanja, dok izvor koji učestvuje u zvaničnoj istrazi kaže da centralnoameričke vlasti imaju izjave date pod zakletvom bivših članova da je bilo silovanja.

„Hebrans je predstavljao sebe kao mesijansku figuru koja može da radi šta joj se prohte zato što je svetac“, kaže Jizrael.

„Rekao nam je da je sišao sa Neba da ‘zaceli’ ljude i da poseduje natprirodne moći, a njegovi sledbenici su mu verovali.“

Jedan od načina na koji grupa sprovodi kontrolu nad članovima, kaže Jizrael, jeste taj da odvaja decu od njihovih roditelja i dodeljuje ih novim „porodicama“.

Biološkim roditeljima je posle zabranjeno da imaju bilo kakav kontakt s njima.

To se desilo i Jizraelu.

Kad je imao 12 godina, njega je iz doma u Izraelu, zajedno sa još šestoro braća i sestara, odveo njihov otac Šaul i doveo u grupu u Gvatemala Sitiju.

Jizrael kaže da je Lev Tahor lažno obećao njegovoj porodici da će život u Gvatemali biti raj, sa životinjama sa kojima će deca moći svakodnevno da se igraju.

Umesto toga, „bio je to potpuni šok“, kaže on.

„Svi su bili razdvojeni jedni od drugih. Deca su morala da spavaju na kamenim podovima. Budili su nas svaki dan oko 3 izjutra, bez hrane, bez vode, bez mogućnosti razgovora sa drugom decom.

„Ako bi nam rabin Hebrans držao lekcije, to bi trajalo satima. Ponekad bih zaspao stojeći.“

„Svaka stvar je bila kontrolisana. Mogli ste da idete u toalet samo kad bi vam to oni dozvolili.“

„Nismo imali obrazovanje. Nismo učili čak ni iz Tore, najsvetije knjiga iz jevrejske Biblije, ili Talmuda, glavne jevrejske knjige zakona zato što bi nam to otvorilo umove – samo Helbransova pisanija, koja smo morali da znamo napamet. Nismo išli na spavanje pre 11 uveče.“

Jizrael kaže da je članovima bilo dozvoljeno da jedu samo određeno voće i povrće.

Lideri su zabranjivali da jedu meso, ribu i jaja, tvrdeći da bi mogli da budu pokvareni genetskim inženjeringom.

To ih je, prema njihovoj tvrdnji, činilo nekošerom (zabranjenom hranom prema jevrejskim zakonima).

Jizrael veruje da je pravi razlog bio namera da članovi ostanu slabašni ukraćivanjem proteina.

„Helbrans je, međutim, jeo sve što je hteo – jaja, ribu, meso. Govorio je da je to za njegovo zdravlje i nije vam bilo dozvoljeno da to dovodite u pitanje.“

Helbrans je umro u Meksiku 2017, utopivši se u reci.

Sektu je preuzeo njegov sin Nahman, u američkim sudskim spisima opisan kao „ekstremniji“ od oca.

„Kad sam bio odveden tamo kao dete, prosto sam odmah znao da je sve tu pogrešno, ali ništa nisam mogao da učinim.

„Ali, kasnije sam znao da naprosto moram da odem odatle“, kaže Jizrael.

Ta tačka je nastupila kad je njegova žena Malke rodila bebu, dečaka Nevoa, dve godine posle njihovog venčanja.

„U svakom trenutku su znali gde se nalazite, ali jednog dana su me lideri poslali da odštampam nešto u gradu Oratorio, gde se grupa preselila.

„Bila je to internet prodavnica i sećam se kako je kompjuter izgledao iz vremena dok sam bio dete kod kuće. Nisam znao da ga koristim, pa sam zamolio vlasnika prodavnice da mi pomogne“, priča on.

Kada je saznao za Gugl, Jizrael je zamolio vlasnika da pretraži Lev Tahor – bio je šokiran onim što je otkrio.

„Bilo je članaka o sekti, a oni su potvrdili sve što sam i sam mislio.“

Među rezultatima pretrage bili su i medijski izveštaji o tome kako se njegova tetka Orit, u Izraelu, bori protiv ove grupe.

„Mislio sam da nas je Orit zaboravila.

„Nisam znao da je radila sve što je u njenoj moći da spase našu porodicu“, kaže Jizrael.

Pronašao je njen mejl i poslao joj poruku.

Orit kaže da je bila šokirana kad ju je dobila.

Počeli su da se dopisuju, jer se Jizrael vraćao u prodavnicu kad god su ga poslali da obavi nešto.

Potom je koristeći novac koji je u tajnosti zaradio kupio mobilni telefon i pozvao tetku.

„Kad je čula moj glas bila je presrećna i rekla mi je da će doći da me izvuče i, nekoliko dana kasnije, ja sam pobegao“, kaže on sa osmehom na licu.

„Jedne noći sam se provukao kroz kapiju i trčao 15 minuta kroz džunglu sve dok nisam stigao do autoputa. Zaustavio sam autobus i on me je odvezao do Gvatemala Sitija, oko dva sata vožnje odatle. Plašio sam se da će članovi doći da me traže.“

„Orit me je čekala, ali je nisam prepoznao i isprva nisam znao da li da je zagrlim zato što nije bila obučena kao žene u Lev Tahoru, gde je dodirivanje osoba suprotnog pola van braka strogo zabranjeno.“

Mattresses on floor of Lev Tahor base in Mexico (01/10/22)

Getty Images
Članovi su živeli u vrlo nepovoljnim uslovima u bazi u Meksiku

Jedna od prepoznatljivih karakteristika grupe je njen zahtev da žene od treće godine nose odoru od vrata do stopala, za koju tvrdi da je nose iz skrušenosti.

U javnosti žene takođe moraju da pokrivaju čitavo lice sem očiju.

U medijskim izveštajima ova praksa je Lev Tahoru donela nadimak „jevrejski talibani“.

Isprva Jizrael nije želeo da ide bez sina, ali mu je Orit obećala da će se vratiti po dečaka i oni su napustili Gvatemalu vrativši se u Izrael.

Jizrael je pre toga živeo izolovan pet godina i imao je problema da se prilagodi novom životu, imao je tada 19 godina.

„Morao sam da počinjem život ispočetka, da se srećem s ljudima, da se sprijateljujem s njima, čak i da ponovo učim jezik – bilo je veoma, veoma teško“, priča on.

Sa tetkom Orit se vratio u Gvatemalu nekoliko puta u pokušaju da povrate njegovog sina, ali bezuspešno.

U septembru prošle godine, posle tajne operacije četvoročlanog tima (između ostalih tim su činili bivše agent Mosada, bivši policajac i advokat) iz Izraela, elitna policijska jedinica upala je u skrovište Lev Tahora u meksičkoj državi Čiapas, gde se deo grupe preselio.

Raciju je odobrio državni sudija koji je proučio dokaze o kriminalnim aktivnostima, između ostalog trgovinu drogom i silovanje, koje je sakupio meksički specijalni tužilac za organizovani kriminal.

U to je spadalo i naređenje lidera grupe koje je BBC video, a koje je majkama nalagalo da ubiju vlastitu decu – navodno otrovom – ako socijalna služba dođe da ih odvede.

„Ako neki ljudi dođu da odvedu našu decu od nas… moramo da žrtvujemo živote da prokleti ne bi oskrnavili duh naše svete dece… onako kao što je to naložio naš presveti Šlomo Hebrans pre nego što je umro“, glasi prevod tog dokumenta.

„To mora da se uradi tako da deca ne pate… niti da im se osakate tela… i zato će žene ono što ćemo im podeliti dati deci odmah… ne objasnivši im šta je to da se ne bi uplašila.“

Potom se ženama nalaže da izvrše samoubistvo pošto ubiju decu.

Deca su bila odmah razdvojena od odraslih iz mere predostrožnosti i kompleks je ispražnjen.

Nevo je bio među onima koji su izvedeni i on se ponovo sastao sa Jizraelom.

„Plakao sam“, kaže Jizrael, „ali Nevo je bio miran. Siguran sam da je osećao da sam ja njegov otac.“

Malke je takođe bila evakuisana, ali je ona odbila da napusti grupu.

Ona i dvadesetak drugih ostali su u vladinom skloništu, ali su pet dana kasnije pobegli.

Dvojicu lidera uhapšenih po nalogu državnog sudije pod sumnjom za trgovinu ljudima i teške seksualne činove oslobodio je lokalni sudija.

Jizraelova svedočanstva o zlostavljanjima u Lev Tahoru nisu nezavisno potvrđena, ali se poklapaju sa svedočanstvima drugih bivših članova.

Portparol Lev Tahora Urijel Goldman odbacio je te navode.

„Potpuno poričem sve optužbe“, rekao je on za BBC.

„Najjači dokaz koji imamo su reči lokalnog sudije u Meksiku. Kada je saslušao sve dokaze od A do Z, sudija je s ubeđenjem odlučio da ugasi ovaj slučaj.“

Goldman je rekao da je grupa žrtva „progona“.

Iako odluka lokalnog sudije nije osporena, izvor koji je dobro upoznat sa slučajem kaže da njima nisu bili predstavljeni dokazi koje je sakupio federalni istražitelj.

Svi koji su pobegli iz vladinog skloništa u Meksiku, baš kao i dvojica oslobođenih lidera, vratili su se u Gvatemalu, prema tvrdnjama ovog izvora.

Nekih 12.000 kilometara dalje, Jizrael nastavlja da gradi život ispočetka, zajedno sa Nevom, u njihovom novom domu na obodu Tel Aviva.

Godinama mu je bilo zabranjeno da koristi tehnologiju.

Sada studira kompjutersku nauku na Univerzitetu Bar Ilan, sa ciljem da postane softverski inženjer.

„Posle toga samo je nebo granica“, kaže on.


Pogledajte i ovu priču

Jerusalem: Unutar novog podzemnog grada mrtvih
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari