Američki predsednik Tramp i severnokorejski lider Kim Džong-un

AFP
Istorijsko rukovanje dva lidera

Donald Tramp i Kim Džong-un su prvi aktuelni američki predsednik i severnokorejski lider koji su se susreli što je neverovatan presedan nakon godinu dana razmenjivanja otvorenih pretnji.

Njih dvojica su se rukovali u luksuznom hotelu na Sentoza ostrvu u Singapuru, a zatim su započeli razgovore.

Na kraju samita lideri su potpisali „sveobuhvatan“ dokument, ali nisu objasnili šta su se konkretno dogovorili.

Razgovarali su o popuštanju tenzija i nuklearnom razoružavanju.

Ko je Kim Džong Un

Korejsko poluostrvo bez nuklearki

Predsednik SAD Donald Tramp i lider Severne Koreje Kim Džong-un potpisuju dokument

Reuters
Tramp je izjavio kako je sastanak s Kimom prošao bolje nego što je bilo ko očekivao

Na ceremoniji potpisivanja, lideri su kratko prokomentarisali razgovore pred novinarima, međutim nisu iznosili detalje o tome šta stoji u dokumentu.

„Mislim da će obe strane biti oduševljene rezultatom“ rekao je Tramp.

Američki predsednik je najavio da će detalji uskoro biti otkriveni.

Tramp je govorio o „posebnoj vezi“ sa severnokorejskim liderom i rekao da je „apsolutno“ spreman da ga pozove u Belu kuću.

„Odlučili smo da ostavimo prošlost iza sebe“, izjavio je Kim. „Svet će doživeti ogromne promene.“

Donald Tramp i Kim Džong-un sreli su se u Singapuru.
The British Broadcasting Corporation

Međutim, analitičari su podeljeni u vezi sa mogućim posledicama ovog samita. Neki ga posmatraju kao Kimov propagandni potez, a drugi kao mogućnost za ostvarivanje mira.

Mun pozdravlja susret Trampa i Kima

„Čestitam i s velikim entuzijazmom pozdravljam uspeh istorijskog severnokorejskog i američkog susreta „, izjavio je predsednik Južne Koreje Mun Džae-in.

On je pohvalio Kima i Trampa i rekao da su napravili odvažan korak ka promenama.

„Pohvalio bih ih zbog njihove hrabrosti i smelih odluka. Gospodin Tramp je započeo nešto što niko do sada nije, a gospodin Kim je u međuvremenu napravio istorijski iskorak prema svetu“.


Najzanimljivije izjave sa Trampove konferencije za novinare

  • Tramp je rekao da će završiti sa ratnim igrama i zajedničkim vojnim vežbama koje SAD održava sa Južnom Korejom, a koje Severna Koreja doživljava kao pripreme za rat. On je te vežbe opisao kao suviše skupe.
  • Tramp je izjavio da SAD neće skinuti sankcije Severnoj Koreji sve dok se ne postigne napredak u procesu nukleranog razoružanja. Takođe tvrdi i da mu je Kim rekao da je Severna Koreja uništila glavno mesto za testiranje motora za rakete. Međutim, detalji nisu bili razjašnjeni, jer nije bilo dovoljno vremena.
  • Na samitu je bilo reči i o poštovanju ljudskih prava u Severnoj Koreji. „To je teško pitanje u Severnoj Koreji, ali teško je i na mnogim drugim mestima“, rekao je Tramp.
  • Tramp je saopštio da je Kim Džong-un pristao da isporuči tela američkih vojnika koji su stradali na tlu Severne Koreje.
  • Govoreći o ekonomskim potencijalima Severne Koreje, Tramp je rekao da je u pozadini vojnih vežbi video sjajne plaže: „Objasnio sam im da bi mogli da imaju najbolje hotele na svetu“, rekao je Tramp. „Razmislite o tome iz perspektive nekretnina“!

Kako je došlo do ovog istorijskog trenutka

Samit je počeo upečatljivim prizorom, nezamislivim pre nekoliko meseci.

Dvojica lidera krenuli su jedan drugom u susret i čvrsto se rukovali ispred američke i severnokorejske zastave.

Tramp je potapšao Kima po ramenu, dok su stajali na crvenom tepihu i tu su razmenili nekoliko reči pre nego što su se okrenuli prema prisutnim novinarima.

„Osećam se sjajno. Imaćemo odlične razgovore koji će biti zaista uspešni“, izjavio je američki predsednik.

Dok su sedeli jedan do drugog, pre sastanka jedan na jedan, njih dvojica su izgledali iznenađujuće opušteno.

Donald Tramp i Kim Džong-un

AFP
Lideri u zajedničkoj šetnji

„Nije bilo lako stići do ovog trenutka“, rekao je Kim. „Svuda su bile prepreke, ali smo ih prevazišli kako bismo stigli ovde“, na šta je Tramp dodao: „To je tačno“.

Njih dvojica, samo u pratnji prevodilaca, pričali su nasamo oko 40 minuta. Zatim su im se pridružili savetnici tokom radnog ručka.

Od predstavnika SAD tu su bili državni sekretar Majk Pompeo i savetnik za bezbednost Džon Bolton, dok su na strani Pjongjanga bili nekadašnji špijun Kim Jong-čol i ministar spoljnjih poslova Ri Jong-ho.

Na ručku su poslužena i korejska i američka jela, između ostalog punjeni krastavci i Daegu jorim, riblji gulaš dinstan u soja sosu.


Snažni simbol, ali izazovi su i dalje tu

Analiza: Lora Biker, BBC vesti, Singapur

Zastave dve zemlje stajale su jedna do druge, a rukovanje je pažljivo koreografski osmišljeno – kao da je u pitanju susret predstavnika bilo koje dve zemlje. Ali, Severna Koreja nije kao bilo koja druga zemlja. I dalje je obavijena velom tajne, ne zna se koliko poseduje oružja, a neizabrani lider je optužen za kršenje ljudskih prava.

Žiteljima Južne Koreje, snimak Trampa i Kima kako se rukuju je neverovatan trenutak. Preživeli su decenije ispunjene tenzijama i podelama, a prošle godine delovalo je kao da će ova dva političara dovesti svet na ivicu rata.

Sastanak je trajao samo 38 minuta, što nije dovoljno za bilo kakav suštinski dogovor. Ali bez obzira na izjave koje su date, ova istorijska slika je snažan signal da je došlo do promene u odnosima. I pored toga što je ovo trenutak za slavlje, glavni problemi su i dalje tu.

Kim tek treba da odluči da li će doći do razoružanja. Ipak, uspeo je da dobije ono što je želeo. Zato što je izgradio snažan nuklearni arsenal, uspeo je da obezbedi sastanak s američkim predsednikom. Time je dat legitimitet njegovom režimu.

Ovo deluje kao značajan početak, ali ogromni izazovi su i dalje tu.


Šta ovaj susret znači za njih dvojicu?

Ovaj poseban događaj donosi potencijalni prestiž svakom od lidera, ali takođe, dugoročno, mogućnost katastrofalnog poniženja.

Potpisi Donalda Trampa i Kim Džong-una

AFP
Dva lidera su potpisala dokument kojim se obeležava početak novih odnosa

Očekuje se da će sada Tramp prisvojiti zasluge za uspešne razgovore, zbog „maksimalnog pritiska“ koji je primenio na Severnu Koreju, pooštravanjem ekonomskih sankcija i pretnjom vojnom akcijom. Mnogi veruju da će šta god da se desi, ovo biti priča koja će biti plasirana.

Za Kima, činjenica da stoji u istoj prostoriji sa američkim liderom je sama po sebi pobeda, nešto što ni njegov otac, a ni deda nisu mogli da ostvare.

Ovakav sastanak je delovao kao nagrada za Severnu Koreju, ako njen lider uspe da obezbedi legitimitet na međunarodnoj sceni.

Kimov put od prognanika do državnika

Decenijama je Severna Koreja bila izolovana država, a sada je aktuelni naslednik režima tretiran kao državnik.

Prošle godine nije bilo moguće da se bilo gde u Aziji vidi severnokorejska zastava.

Kim stiže u hotel u Singapuru

AFP
Kim stiže u hotel u Singapuru

A sada se Kim, koji predvodi totalitarni režim u kome vladaju potpuna cenzura i logori za prinudni rad, sreće sa drugim zvaničnicima.

Pre početka samita, Kim je obišao turistička mesta u Singapuru, mahao je uzbuđenim grupama građana i napravio selfi sa ministrom spoljnih poslova ove države.

Današnje naslovne strane u zvaničnim novinama u Severnoj Koreji sadrže prizore iz Singapura, čime je mnogima u ovoj zemlji po prvi put data mogućnost da vide svog lidera u okruženju koje je potpuno drugačije od njihovog svakodnevnog života.

O čemu će se pregovarati?

SAD žele da Severna Koreja neopozivo odustane od nuklearnog oružja i da se međunarodna zajednica u to uveri.

Pre sastanka, Pompeo je izjavio da će SAD prihvatiti „potpunu i neopozivu denuklearizaciju koja se može proveriti“, kao i da će ponuditi „jedinstvene“ garancije bezbednosti.

Ipak, mnogi analitičari se pitaju da li će Kim odustati od nuklearnog oružja, nakon silnog truda da do njega dođe.

Takođe će se razgovarati o formalnom kraju Korejskog rata. Konflikt koji je trajao od 1950. do 1953. završio se primirjem, ali ne i konačnim mirovnim sporazumom. Tramp je izjavio da će potpisivanje mirovnog sporazuma biti „lakši deo“.

Kako smo došli do ovoga?

Ovakav susret nismo mogli ni da zamislimo pre godinu dana, kada su Tramp i Kim razmenjivali uvrede, a Severna Koreja je izvela nekoliko testova s balističkim projektilima uprkos protivljenju međunarodne zajednice.

Tramp je pretio Severnoj Koreji da je očekuju „vatra i bes“, ako Pjongjang nastavi s pretnjama Sjedinjenim Američkim Državama. Kim ga je nazvao „mentalno poremećenim“ i „senilnim starcem“.

Tramp i Kim

Reuters

Međutim, početkom godine Severna Koreja je pokazala spremnost za diplomatske razgovore i došlo je do sastanka sa Seulom. Brz napredak odnosa između Severne i Južne Koreje, koje su zvanično i dalje u ratu, kulminirao je samitom lidera u aprilu.

Zbog otopljavanja odnosa između dve Koreje, Tramp je iznenadio ceo svet prihvativši poziv Kim Džong-una da se sretnu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari