Akademija nauka o nacionalnoj odbrani sprovodi testove krstarećih projektila dugog dometa u Severnoj Koreji, kako je prikazano u ovom kožau fotografija bez naznačenog datuma, a koje je dostavila Severnokorejska centralna novinska agencija (KCNA) 13. septembra 2021.

KCNA
Severnokorejski državni mediji objavili su fotografije nove krstareće rakete

Severna Koreja testirala je novu krstareću raketu dugog dometa koja može da stigne do Japana, preneli su državni mediji u ponedeljak.

Testiranje sprovedeno tokom vikenda pokazalo je da je raketa može da pređe putanju od 1.500 kilometara, prenela je Severnokorejska centralna novinska agencija (KCNA).

To ukazuje da Severna Koreja još uvek može da razvija oružje, uprkos nestašicama hrane i privrednoj krizi.

Američka vojska saopštila je da najnovija testiranja predstavljaju pretnju za susedne zemlje, a iz Japana poručuju da ima razloga za zabrinutost.

Na fotografijama objavljenim u severnokorejskim dnevnom listu Rodong Šinmun vidi se lansiranje rakete i projektil u horizontalnom letu.

Rakete su „strateško oružje od velikog značaja“, navodi se u izveštaju agencije KCNA.

Testovi su obavljeni u subotu i nedelju, a rakete su stigle do ciljeva pre nego što su pale u teritorijalne vode Severne Koreje.

To je prva krstareća raketa velikog dometa koja bi mogla da nosi nuklearnu bojevu glavu, smatra Ankit Panda analitičarka za severnokorejsku politiku.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija zabranjuje Severnoj Koreji da testira balističke rakete, ali ne i krstareće projektile poput ovih.

Smatra se da su balističke rakete opasnije od krstarećih raketa jer mogu da nose veće terete, brže da lete i imaju daleko veći domet.

Balističku raketu pokreće raketa i prati putanju nalik luku, dok krstareću raketu pokreće mlazni motor i leti na nižoj visini.


Proizvođači oružja u Severnoj Koreji rade neprestano

Analiza Lore Biker, dopisnice iz Seula

Pa, da li je ovo velika stvar? I da i ne.

Razlog zašto bi neki mogli da minimiziraju značaj ovog testiranja je to što je u pitanju krstareća raketa.

Ovaj tip rakete ne podleže sankcijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koje su na snazi kako bi se zauzdao severnokorejski nuklearni program.

Neki ovo možda vide kao provokaciju iz Pjongjanga koji želi da vidi kakve će reakcija izazvati.

Ova vest svakako se nije bila udarna u Južnoj Koreji, niti se našla naslovnoj straniji severnokorejskih državnih novina.

Problem je u tome što je Severna Koreja još jednom dokazala da može da razvije novo i opasno oružje uprkos strogim međunarodnim sankcijama.

Ove krstareće rakete lete nisko i teško ih je otkriti, a domet od 1.500 kilometara znači da može da pogodi Japan.

Državni mediji takođe opisuju ove projektile kao „strateške“, što obično znači da se predstavnici režima nadaju da će na njih staviti nuklearnu bojevu glavu.

Analitičari još nisu sigurni da li naučnici u Severnoj koreji mogu da smanje nuklearnu bojevu glavu tako da stane na krstareću raketu.

Međutim, s obzirom na to koliki je napredak država do sada postigla na ovom polju, niko se ne bi kladio protiv ove opcije.

U Pjongjangu su možda do sada bili tihi, otkako su u Hanoju 2019. godine prekinuti razgovori između bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog lidera Kim Džong Una.

Ali to ne znači da oni koji rade na unapređenju oružja nisu bili vredni.


Pogledajte i video vojnoj paradi u Severnoj Koreji

Hiljade ljudi prisustvovalo je vojnoj paradi u Pjogjangu
The British Broadcasting Corporation

Kacunobu Kato, sekretar kabineta japanske vlade rekao je da „su zvaničnici u toj zemlji veoma zabrinuti“ i da sarađuju sa SAD i Južnom Korejom.

Iz američke vojske kažu da su testovi pokazali da Severna Koreja nastavlja razvoj vojnog programa i ističu spremnost da stanu u odbranu saveznika – Južne Koreje i Japana.

Najviši zvaničnici tri zemlje trebalo bi da se sastanu ove nedelje kako bi razgovarali o procesu denuklearizacije Severne Koreje.

Vojska Južne Koreje takođe radi na analizi lansiranja raketa zajedno sa američkim obaveštajnim vlastima, prenosi novinska agencija Jonhap.

Najnovije lansiranje planirano održano je nekoliko dana posle vojne parade u Pjongjangu organizovane u znak obeležavanja 73. godišnjice osnivanja države.

Na paradi nisu predstavljene balističke rakete, ali su marširali radnici u zaštitnim odelima i sa gas maskama, što je možda bio znak da su organizovane posebne snage za sprečavanje širenja Kovida-19.

Severna Koreja je provela više od godinu dana u izolaciji.

Zvanični Pjongjang prekinuo je većinu trgovinskih odnosa sa najbližim saveznikom Kinom tokom pandemije, a veruje se da je severnokorejska privreda u veoma lošem stanju.

U martu je Severna Koreja prkosila sankcijama i testirala balističke rakete, što je izazvalo snažan odgovor SAD, Japana i Južne Koreje.

Prošlog meseca, iz Agencije za atomsku energiju Ujedinjenih nacija saopštili su da izgleda da su zvaničnici Severne Koreje opet pokrenuli reaktor koji bi mogao da proizvodi plutonijum za nuklearno oružje, nazvavši taj razvoj događaja „duboko zabrinjavajućim“.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari